Čínský realitní sektor se dostal pod další tlak. Kromě skupiny Evergrande Group, která je považována za druhého největšího developera v Číně, nyní zoufale žádá o pomoc i další skupina, jejíž úvěrový rating se zhoršil. Americký Federální rezervní systém vydal první varování před možnými globálními škodami. Podívejme se nyní na podrobnosti.

V úterý 9. listopadu 2021 se objevily nové známky toho, že čínský realitní sektor čelí rostoucím problémům.

Stavební společnost Kaisa Group, která se potýká s problémy, uvedla, že potřebuje pomoc, aby mohla zaplatit investorům, zaměstnancům a dodavatelům.

Vyplývá to ze zdroje agentury Reuters.

Čínský realitní sektor zasáhl nedostatek likvidity, protože investoři se obávají o životaschopnost některých společností.

Evergrande vyvolala první obavy. Je nyní nejzadluženějším developerem na světě.

Společnost již nesplnila některé splátky dluhu.

Dickie Wong, výkonný ředitel společnosti Kingston Securities, říká, že další společnosti budou následovat a Kaisa bude mít problémy.

„Očekávám, že další menší čínští developeři budou následovat. Je nepravděpodobné, že by se jim podařilo splatit finanční produkty, stejně jako dluh denominovaný v amerických dolarech. Očekávám tedy, že stále více čínských developerů nebude plnit své závazky,“ řekl Dickie Wong.

evergrande
Uklízečka zametá podlahu před reklamou na záliv Emerald Bay, který staví společnost China Evergrande, v Hongkongu 21. října 2021, ilustr. foto. (Foto: BERTHA WANG / AFP via Getty Images)

Ratingová agentura Fitch v úterý snížila rating společnosti Kaisa z CCC+ na CCC- s odkazem na její zhoršující se likviditu.

Mezi největšími čínskými developery je společnost podle tržeb až na 25. místě za Evergrande, ale má ze všech společností nejvyšší zahraniční dluh.

Existují obavy, že by problémy mohly ovlivnit celý realitní sektor v Číně, který má hodnotu pěti bilionů dolarů.

V pondělí 8. listopadu americký Federální rezervní systém uvedl, že napětí na čínském trhu s nemovitostmi může představovat riziko pro americký finanční systém.

Další čínská realitní společnost má problémy se splácením dluhu.

Akcie developerské společnosti Fantasia se propadly o padesát procent poté, co společnost oznámila, že nemůže slíbit splacení dalších dluhů. Společnost Fantasia již zmeškala platbu ve výši 200 milionů dolarů, která měla být uhrazena 4. října.

To vše se děje na pozadí rostoucího tlaku na zadlužení v čínském realitním sektoru. V průběhu let se v tomto odvětví nahromadil dluh ve výši přibližně pěti bilionů dolarů – předtím, než Peking zavedl omezení půjček.

Čínští developeři budou muset příští rok splatit více než devadesát miliard dolarů. Podle některých analytiků by více než třetina z nich mohla mít problémy se splácením svých dluhů.

Společnost Fantasia uvedla, že jedná s některými věřiteli o posunutí termínu splacení svých půjček.

A na finanční scéně se opět pod drobnohledem objevuje známý čínský developer Evergrande.

Společnost se stala nejznámějším příkladem velké dluhové krize v tomto odvětví – a nyní čelí ještě větším problémům.

Evergrande, největší čínský developer, čelí krizi likvidity s celkovými dluhy ve výši přibližně 300 miliard dolarů. Problémy, kterým společnost čelí, by mohly mít dopad na čínskou ekonomiku a globální ekonomiku obecně. (Getty Images)

Evergrande měla ve středu 10. listopadu zaplatit úroky z dluhopisů ve výši přibližně 150 milionů dolarů. Někteří držitelé dluhopisů v Asii však své platby do konce pracovního dne neobdrželi.

Kromě toho má společnost v příštím roce splácet dluhové závazky vůči zahraničním investorům v hodnotě přibližně 8 miliard dolarů.

Sü Ťia-jin, zakladatel společnosti Evergrande, bude možná muset alespoň část tohoto dluhu zaplatit z vlastní kapsy.

Podle hongkongských médií použil předseda společnosti Evergrande Sü Ťia-jin dvě luxusní vily Hongkongu jako zástavu za určité bankovní úvěry.

Jedna z nemovitostí má hodnotu 100 milionů amerických dolarů.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.