Už tento pátek 26. listopadu začne svátek nakupování – Black Friday. Tradičně jde o den, kdy obchodníci nabízejí speciální slevy, aby nalákali spotřebitele k utrácení před Vánocemi.

Přestože u nás není tento den spojován až s takovým nákupním šílenstvím jako v Americe, i čeští prodejci využívají Black Friday jako marketingový tah, jak dostat konzumenty do svých obchodů nebo na své e-shopy.

Ale nemusíte se bát. Black Friday není omezen pouze na jeden den, často si slev můžete užít i několik dnů či týdnů. Stačí si zjistit podrobnosti u každého prodejce, který slevy v rámci Black Friday nabízí.

Pokud chcete mít přehled, kde všude nabízejí slevy na Black Friday, podívejte se na tento seznam obchodů. Uvidíte zde výši nabízených slev i časové období, po které můžete slevy využít.

Trocha historie Black Friday

Jako Black Friday neboli Černý pátek se označuje čtvrtý pátek v listopadu, nejbližší pátek po Dni díkůvzdání.

Akce vznikla v 70. letech ve Spojených státech amerických, odkud se její obliba rozšířila do celého světa. Black Friday je spojen s obrovskými slevami, často i v řádech desítek procent. Prodejci chtějí spotřebitele přesvědčit, že levněji než v tento den už do Vánoc nenakoupí.

A zdá se, že to funguje. Každoročně Black Friday spouští předvánoční nákupní horečku. Ostatně v USA je Black Friday již od roku 2005 nejrušnějším nákupním dnem v roce. Asi každý z nás zná záběry z televize, kde lidé spí před obchody, jen aby se mohly vrhnout do prodejen jako první a zmocnit se těch nejlepších produktů. Někdy se u toho strhne i pořádná bitka. To proto, že počet kusů zlevněného zboží bývá leckdy omezený.

Není sleva jako sleva

Mezi tuzemskými nákupními weby je Black Friday velmi populární, těžko najdete e-shop, který by tuto slevovou akci nenabízel. Někdy se dokonce setkáte i s „letním Black Friday“. Ten pravý však byl, je a bude vždy jen jeden a to ten před vánočními svátky.

Také je třeba dávat si pozor na to, jestli skutečně jde o slevy. Může se totiž stát, že obchodníci ceny před Black Friday zvýší, aby pak mohli avizovat „obří slevy“. Dalším nešvarem může být vztažení slevy k doporučené maloobchodní ceně, která se ovšem mohla od vstupu na trh výrazně snížit.

Jinak však není proč váhat a pokud uvidíte, že váš oblíbený prodejce nabízí Black Friday slevy, směle toho využijte a pořiďte si dárky na Vánoce nebo se udělejte zásoby na příští měsíce.