Jana Novotná

26. 11. 2021

Zatímco v médiích a na sociálních sítích se v poslední době objevují zprávy o případech mladších pacientů ležících s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče, analýza Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS) ukazuje, že jejich počet je velice nízký.

Vědci ze SMIS zkoumali, jaké je skutečné zastoupení mladších ročníků mezi těmito pacienty. Vycházeli přitom z dat Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS).

V úterý pak sdružení zveřejnilo analýzu, která zkoumala situaci v období od 1. září do 20. listopadu. Pacienti ve věku do 24 let tvořili pouze 2,8 % všech lidí ležících na jednotkách intenzivní péče s covidem-19.

Počet lidí s covidem ve věku do 34 let pak tvoří 5,4 % pacientů na jednotkách intenzivní péče. Někteří z těchto pacientů jsou zároveň očkovaní či jsou obézní nebo mají přidružená onemocnění.

Proporce věkových kategorií (kumulativně) pacientů hospitalizovaných na JIP v souvislosti s onemocněním covid-19 (1.9. – 20.11.2021). (SMIS)

„V každém případě, i kdybychom naočkovali celou populaci do 34 let, zatížení jednotek intenzivní péče snížíme o nejvýše cca 5 % (a samozřejmě ne hned). Pokles zatížení JIP touto věkovou skupinou by však byl spíše ještě nižší, neboť jistá (možná významná, viz komorbidity atp.) část z výše uvedených by na JIP skončila i navzdory očkování,“ uvádí se v analýze.

„Tlak na očkování mladé populace… se zdůvodněním nezahltit zdravotní péči je zcela iracionální.“ – doc. Arnošt Komárek

Z dostupných dat je tedy zřejmé, že „tlak na očkování mladé populace … se zdůvodněním nezahltit zdravotní péči je zcela iracionální“, dodává autor analýzy, doc. Arnošt Komárek.

Analýza dále ukazuje, že lidé, kteří se virem nakazili a uzdravili se, už nemají tak silný průběh nemoci při dalším nakažení. Počet takových lidí na jednotkách intenzivní péče je minimální. A´ť už byli lidé očkováni nebo ne, bez ohledu na věk či jiné faktory, nebezpečí silného průběhu je u nich velice malý.

„Očkovaní a neočkovaní se zde dlouhodobě vyskytují přibližně půl na půl,“ uvádí doc. Komárek.

Reinfekce, tedy opětovné nakažení, znamená, že tito lidé byli „někdy v minulosti PCR pozitivní bez ohledu na nekončící debaty o ,protektivní hladině protilátek‘“, dodává doc. Komárek.

Denní počty aktuálně hospitalizovaných v souvislosti s onemocněním covid-19 na JIP kategorizované dle předchozího prodělání onemocnění coivd-19 a očkovacího statutu, data od 1.9. do 21.11.2021. (SMIS)

Zároveň je však patrné, že „počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče již 4-5 dnů stagnuje“ a tedy lze předpokládat, že nastane obrat ve vývoji epidemie k lepšímu, „a to bez nutnosti lockdownových opatření“, končí svou analýzu doc. Komárek.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek vydala doporučení pro očkování u dětí od pěti do 11 let vakcínou proti covidu od společností Pfizer/BioNTech. „… přínosy (vakcíny) Comirnaty u dětí od pěti do 11 let převažují nad riziky, a to zejména u těch, jejichž stav zvyšuje nebezpečí těžkého průběhu covidu-19,“ uvedla agentura.

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.