Britský premiér Boris Johnson v pondělí uvedl, že bylo potvrzeno úmrtí nejméně jednoho pacienta s variantou omikron čínského viru, který způsobuje onemocnění covid-19.

Johnson během návštěvy očkovací kliniky v západním Londýně uvedl, že omikron „způsobuje hospitalizace“ a „bohužel bylo potvrzeno, že nejméně jeden pacient s omikronem zemřel“.

„Takže si myslím, že myšlenka, že se jedná o nějakým způsobem mírnější verzi viru, je něco, co bychom měli odsunout stranou a prostě si uvědomit, jakým tempem se v populaci zrychluje,“ řekl.

Premiér uvedl, že omikron nyní představuje asi 40 procent případů covidu-19 v Londýně a „zítra to bude většina případů“ v hlavním městě.

Britská vláda přijala řadu opatření, známých jako „plán B“, aby zpomalila šíření nové varianty, která byla poprvé zjištěna v Jihoafrické republice.

10. prosince začala vláda prosazovat povinnost nosit roušky ve většině vnitřních prostor v Anglii, včetně kin, divadel a kostelů. Lidé byli také vyzváni, aby od pondělí pracovali z domova, pokud mohou, a od středy budou zavedeny očkovací pasy pro velké akce a noční kluby.

Nová nařízení budou v úterý předložena k projednání a hlasování v Dolní sněmovně. Díky podpoře hlavní opoziční Labouristické strany je jisté, že opatření budou schválena, a to i přesto, že se velmi pravděpodobně setká s velkým protestem konzervativních poslanců z řad opozice.

Johnson v pondělí prohlásil, že poslanci, kteří uvažují o rebelii proti opatřením plánu B, musí uznat, že při řešení problému s omikronem „není prostor pro samolibost“, protože „představuje velmi vážné riziko pro veřejné zdraví a šíří se velmi rychle“.

Trval na tom, že opatření jsou „vyvážená a přiměřená“.

Johnson opakovaně odmítl vyloučit, že by před Vánocemi byla zavedena další omezení týkající se covidu-19. Podle jeho slov je cílem „nabídnout do konce roku posilující dávku“ každému dospělému člověku.

„Myslíme si, že kroky, které podnikáme – tedy plán B v kombinaci s nesmírně ambiciózním urychlením kampaně na posilující dávky, jejímž cílem je uspíšit ji o měsíc, abychom do konce roku nabídli posilující dávku každému dospělému – myslíme si, že je to správný přístup.“

Dříve v pondělí ráno ministr zdravotnictví Sajid Javid pro Sky News uvedl, že v Anglii je v současné době v nemocnici 10 lidí s omikronem.

Pro BBC uvedl, že vláda „vynaloží veškeré úsilí“ na program posilující vakcíny, aby se s touto variantou vypořádala.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.