Ministr obrany Lubomír Metnar se rozhodl pozastavit proces schvalování mandátu pro vyslání jednotky vojáků Armády ČR na pomoc na polsko-běloruských hranicích na ochranu hranic před nelegální migrací z Běloruska.

„Situaci na hranici s Běloruskem se podařilo stabilizovat. V tomto duchu mě informoval polský ministr obrany Mariusz Blaszczak,“ shrnul aktuální vývoj ministr obrany Lubomír Metnar.

O pomoc se zabezpečením polsko-běloruské hranice před nelegální migrací požádala polská strana českou vládu oficiálně 3. prosince. Polský ministr obrany zároveň poděkoval České republice za kontinuální politickou podporu a nabídku pomoci. Ta by se pro jeho zemi stala znovu aktuální až v případě opětovného zhoršení současného stavu.

Česká vláda se rozhodla vyhovět co nejdříve i proto, že nelegální migrace přináší problémy nejen Polsku, ale může být problémem pro celou Evropskou unii, protože se současně jedná o hranici schengenského prostoru.

Mandát, který měl být původně ještě postoupen k projednání jak Poslanecké sněmovně, tak Senátu Parlamentu ČR, a který schválila vláda již 8. prosince 2021, počítá s jednotkou o maximálním počtu 150 příslušníků AČR (především ženistů), kteří by mohli v Polsku působit až 180 dní.

Čeští vojáci měli v Polsku působit spíše jako podpůrné jednotky pro polské pohraniční síly. ČR by se tak stala třetí evropskou zemí vedle Velké Británie a Estonska, která by se aktivně podílela na ochraně polsko-běloruské hranice.