Michal Cabejšek

13. 12. 2021

Ministr obrany Lubomír Metnar se rozhodl pozastavit proces schvalování mandátu pro vyslání jednotky vojáků Armády ČR na pomoc na polsko-běloruských hranicích na ochranu hranic před nelegální migrací z Běloruska.

„Situaci na hranici s Běloruskem se podařilo stabilizovat. V tomto duchu mě informoval polský ministr obrany Mariusz Blaszczak,“ shrnul aktuální vývoj ministr obrany Lubomír Metnar.

O pomoc se zabezpečením polsko-běloruské hranice před nelegální migrací požádala polská strana českou vládu oficiálně 3. prosince. Polský ministr obrany zároveň poděkoval České republice za kontinuální politickou podporu a nabídku pomoci. Ta by se pro jeho zemi stala znovu aktuální až v případě opětovného zhoršení současného stavu.

Česká vláda se rozhodla vyhovět co nejdříve i proto, že nelegální migrace přináší problémy nejen Polsku, ale může být problémem pro celou Evropskou unii, protože se současně jedná o hranici schengenského prostoru.

Mandát, který měl být původně ještě postoupen k projednání jak Poslanecké sněmovně, tak Senátu Parlamentu ČR, a který schválila vláda již 8. prosince 2021, počítá s jednotkou o maximálním počtu 150 příslušníků AČR (především ženistů), kteří by mohli v Polsku působit až 180 dní.

Čeští vojáci měli v Polsku působit spíše jako podpůrné jednotky pro polské pohraniční síly. ČR by se tak stala třetí evropskou zemí vedle Velké Británie a Estonska, která by se aktivně podílela na ochraně polsko-běloruské hranice.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.