Před nadcházejícími zimními Olympijskými hrami 2022 v komunistické Číně se několik zemí vyslovilo pro nevyslání diplomatických zástupců do Pekingu, což je označováno za diplomatický bojkot. Kritici vyzývají k úplnému bojkotu Her.

Od 6. prosince, kdy USA vyhlásily diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu, se k nim připojuje stále více zemí. Podle některých není tento krok dostatečně přísný a jde o „vtip“, protože nelze zaručit bezpečnost sportovců. Chystá se úplný bojkot?

Německo a Francie chtějí společný postoj EU

Německo a Francie chtějí společný postoj EU k možnému bojkotu olympijských her v Pekingu v roce 2022. „Obě země se v nové spolkové vládě společně rozhodnou, jak s tím dále naložit. Učiníme tak však v souladu s našimi evropskými přáteli,“ uvedla nová německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Pro společný postoj EU se vyslovil také francouzský ministr Jean-Yves Le Drian.

Francouzský prezident Emmanuel Macron však dal jasně najevo, že jeho země se k diplomatickému bojkotu nepřipojí. Takový krok označil za „nesmyslný“.

„Aby bylo jasno, buď hry budete bojkotovat úplně a sportovce nepošlete, nebo se pokusíte věci změnit užitečnými akcemi,“ uvedl Macron. Dodal, že neslyšel, „že by někdo na světě řekl: neposílejme naše sportovce. Mluvíme tedy spíše o něčem symbolickém“.

Beerová vyzývá k úplnému bojkotu. Peking je pobouřen

Jiní, jako například německá poslankyně liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Nicola Beerová, vyzývají členské státy EU k úplnému bojkotu.

Podle Beerové je diplomatický bojkot „to nejmenší“, co lze od Západu očekávat. „EU by však neměla zůstat jen ve vleku USA,“ řekla Beerová, „ale měla by se sama postavit za dodržování lidských práv a vyslovit se pro úplný bojkot zimních her“.

Podle Beerové jsou zimní hry v Číně „špatným jevištěm na špatném místě“. Dodala, že Západ měl směrem k Pekingu již dávno vyslat ohledně svého postoje „jednoznačný signál“.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že Spojené státy na hry nepošlou oficiální delegaci na protest proti „pokračující genocidě a zločinům proti lidskosti“ ze strany režimu v Sin-ťiangu.

Diplomatický bojkot by se však nedotkl amerických sportovců, „kteří na tento okamžik trénovali a připravovali se na něj“, řekla Psakiová, ale „mohl by vyslat jasný signál“. Diplomatický bojkot sice znamená, že USA na hry do Pekingu nepošlou oficiální reprezentaci, ale tým USA může stále soutěžit v zimních disciplínách.

Peking reaguje rozhořčeně

K bojkotu již dříve vyzvaly skupiny na ochranu lidských práv a poslanci z celého světa. Vyzvali, aby byly zimní hry odloženy nebo přesunuty, pokud komunistický režim neukončí svou kampaň represí proti etnickým menšinám v oblasti Sin-ťiang. Spojené státy a další země označily jednání Pekingu za genocidu.

Reakce Pekingu byla podle očekávání okamžitá a rozhořčená. Mluvčí Komunistické strany Číny (KS Číny) se vyjádřil, že doufá, že prezident Biden bude v roce 2028 naživu, aby mohl vidět čínský bojkot letních olympijských her v USA ze strany Číny. V roce 2028 budou letní hry hostit Spojené státy v Los Angeles, zatímco v roce 2032 se budou konat v australském Brisbane.

Komunistický režim v Číně 7. prosince znovu pohrozil odvetnými opatřeními proti diplomatickému bojkotu ze strany USA. „Spojené státy za své jednání zaplatí,“ prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. „Mohou se těšit na následná opatření,“ dodal.

Británie a Austrálie se připojily k diplomatickému bojkotu

Navzdory negativním reakcím Číny následovalo americký příklad několik zemí. Například Nový Zéland 7. prosince prohlásil, že do Číny nevyšle oficiální delegaci. Vláda to zdůvodnila obavami ze situace v Číně v souvislosti s koronavirem. K diplomatickému bojkotu se hodlají připojit také Austrálie, Spojené království a Kanada.

Australský premiér Scott Morrison na tiskové konferenci v Sydney 8. prosince prohlásil, že vláda ponechá své oficiální zástupce doma, ačkoli australští sportovci se her v únoru zúčastní.

Morrison uvedl, že australská vláda se častěji vyjadřovala k „porušování lidských práv a problémům v Sin-ťiangu“. Rád by podle svých slov o těchto otázkách hovořil s čínskou vládou, ale ta „důsledně nevyužila příležitosti konzultovat s námi tyto otázky“, dodal premiér. Austrálie je podle něj skvělý sportovní národ, a popřál MOV, aby se zimní hry v Pekingu vydařily.

„Velmi silně odděluji záležitosti, které se týkají sportu, a ty, které jsou mezi dvěma vládami,“ řekl premiér. Austrálie se podle něj od svého dosavadního postoje vůči Číně neodchýlí.

„Ve skutečnosti dojde k diplomatickému bojkotu,“ řekl také britský premiér Boris Johnson.

Kanadský premiér Justin Trudeau rovněž oznámil diplomatický bojkot her a uvedl, že je „velmi znepokojen opakovaným porušováním lidských práv ze strany čínské vlády“.

Organizace vyzývají ARD a ZDF, aby hry nevysílaly

„Čínská vláda využívá zimní olympijské hry 2022 jako výkladní skříň svého globálního vůdcovství,“ uvedl ve svém prohlášení Omer Kanat, výkonný ředitel uskupení Uyghur Human Rights Project. Podle jejich prohlášení je diplomatický bojkot jasným signálem: „Vlády odmítají dát zelenou genocidě Ujgurů.“

V otevřeném dopise ze září 2021 více než 200 mezinárodních organizací pro lidská práva požadovalo, aby německé televizní stanice nevysílaly zimní olympijské hry v Pekingu. Mezi signatáři je sedm německých organizací, například Tibetská iniciativa.

Vysílání her kritizují jako „bělení zločinů v oblasti lidských práv v Číně“. Dopis je adresován ředitelům ARD a ZDF a společnosti Eurosport Discovery.

Tenzyn Zöchbauer, výkonný ředitel Tibetské iniciativy v Německu, v tiskové zprávě uvedl: „V Tibetu a v Číně dochází k masivním zločinům v oblasti lidských práv. Od olympijských her v roce 2008 se situace v celé Číně výrazně zhoršila. Za těchto okolností je nepochopitelné, že se hry mohou v Číně opět konat.“

Vysíláním v německé televizi na kanálech ARD, ZDF a Eurosport se podle jeho slov čínské vládní propagandistické show nabízí prostor, což je nepřijatelné.

Iniciativa vítá krok Američanů bojkotovat hry alespoň diplomaticky a vyzývá nového německého kancléře Olafa Scholze: „Zaujměte také takový jasný postoj. Diplomatický bojkot!“

Diplomatický bojkot „nestačí“

Někteří američtí republikáni – včetně senátora Toma Cottona a kongresmanů Mika Gallaghera a Carlose Giméneze – vyzývají k úplnému bojkotu her.

„Autoritářské režimy dlouho využívaly olympijské hry k tomu, aby zahladily porušování lidských práv,“ říká Gallagher. USA by podle něj měly udělat vše, co je v jejich silách, aby zabránily Komunistické straně Číny „mít toto obrovské propagandistické vítězství v kapse“.

„Pro miliony obětí čínské komunistické strany – a kvůli zdraví a bezpečnosti amerických sportovců – diplomatický bojkot nestačí,“ řekl kongresman.

Podle Gallaghera je ve skutečnosti nutný úplný bojkot, protože způsob, jakým se Mezinárodní olympijský výbor vypořádal s obviněním čínské tenisové hvězdy Pcheng Šuaj ze sexuálního obtěžování bývalého vysoce postaveného funkcionáře Komunistické strany Číny, „způsobil, že ztratil veškerou důvěryhodnost, pokud jde o zajištění blaha amerických sportovců“.

Poté, co Pcheng 2. listopadu zveřejnila svá obvinění na internetu, na čtrnáct dní zmizela. Poté, co se znovu objevila v čínských státních médiích, uspořádal s ní olympijský výbor dva videohovory, poslední 1. prosince.

Kritici však tvrdí, že tyto hovory nestačí k prokázání toho, zda je skutečně v bezpečí, protože v Číně může být zastrašována nebo pod nátlakem.

1. prosince také Ženská tenisová asociace (WTA) oznámila, že pozastavuje turnaje v Číně a Hongkongu kvůli obavám o Pengovou.

Chtějí naše sportovce“

Rozhodnutí Bidenovy administrativy na Twitteru zpochybnili i zástupci bývalé Trumpovy administrativy.

„Čínské komunistické straně je diplomatický bojkot ukradený, vždyť neustále hostí světové sportovce,“ napsal na Twitteru bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo. „Joe Biden se KS Číny musí postavit čelem,“ dodal.

Bývalá velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová byla ještě otevřenější: „Diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu je vtip. Číně je jedno, jestli se Biden a jeho tým objeví. Chtějí naše sportovce.“

Enes Kanter Freedom: Sportovci a celebrity by měli dělat víc

Profesionální basketbalista Boston Celtics Enes Kanter Freedom uvítal diplomatický bojkot zimních olympijských her v Číně, ale není to pro něj dost daleko. „Dobré, ale nestačí to,“ napsal na Twitteru.

„Na ta všechna porušování lidských práv v Číně jsme reagovali diplomatickým bojkotem?“

V rozhovoru pro Fox News řekl, že svět profesionálního sportu mlčí k porušování lidských práv v Číně a dalším obviněním proti tamnímu komunistickému vedení, ale „někdo se musí ozvat“.

„Je tolik sportovců, tolik herců, tolik zpěváků a rapperů. Bojí se cokoli říct, protože se příliš bojí o své peníze – o smlouvy o podpoře, o to, co řeknou týmy, za které hrají,“ řekl profesionální hráč, který na konci listopadu získal americké občanství a nechal si změnit příjmení na Freedom.

Podle něj by „morálka a zásady měly být důležitější než peníze“. Sportovci podle něj slouží jako vzor a mladí lidé k nim vzhlížejí, „takže by si hráči měli dávat pozor na to, jak se chovají“.

Freedom také nedávno napadl sportovní společnost Nike a basketbalovou hvězdu L.A. Lakers LeBrona Jamese kvůli porušování lidských práv v Číně.

Na Twitteru napsal: „Peníze nad morálkou pro ,krále‘,“ čímž narážel na přezdívku LeBrona Jamese. „Je smutné a nechutné, jak tito sportovci předstírají, že se zasazují o sociální spravedlnost.“ Kdyby to Velký šéf [emotikon s čínskou vlajkou] požadoval, „mlčeli by a slintali“.

Hráč NBA také odsoudil mezinárodní korporace: „Nike, největší sponzor NBA. V Americe stojí na straně Black Lives Matter, latinskoamerické a asijské komunity a komunity LGBTQ, ale když jde o Čínu, mlčí,“ uvedl sportovec v rozhovoru pro noviny The Hill.

Sportovci by neměli být středem pozornosti

Omezení bojkotu na vládní představitele je správná cesta, říká Kris Burley, bývalý kanadský olympijský gymnasta. Podporuje diplomatický bojkot.

„Díky tomu se tato problematika dostává do zpráv a na titulní strany novin a lidská práva se dostávají do popředí, aniž by byli v centru pozornosti samotní sportovci, což je podle mě velmi chytré,“ řekl kanadské rozhlasové stanici CBC. Podle něj by se však od sportovců nemělo očekávat, že k celé věci budou zaujímat určitý postoj, pokud nechtějí.

Podle Burleyho by kanadská vláda měla hrát silnější roli při řešení porušování lidských práv v Číně.

Pokud by měli sportovci přímo vystupovat proti Číně, obává se dvou věcí: toho, že bude ohroženo soustředění sportovců a že bude v Pekingu ohrožena jejich osobní bezpečnost.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.