Vědci z amerického Armádního výzkumného institutu Waltera Reeda (WRAIR) tvrdí, že vyvinuli vakcínu, která je účinná proti čínskému viru a všem jeho variantám, včetně nedávno objeveného kmene omikron.

V tiskové zprávě z 16. prosince uvedli vědci z oddělení pro infekční nemoci WRAIR, že řada výsledků preklinických studií ukazuje, že jimi vyvinutá vakcína, pojmenovaná jako „Spike Ferritin Nanoparticle (SpFN) COVID-19 vaccine“, „nejenže vyvolává silnou imunitní odpověď, ale může také poskytnout širokou ochranu proti variantám SARS-CoV-2 i dalším koronavirům“.

Vědci vyvinuli nanočásticovou vakcínu, založenou na feritinové platformě, jako součást „předvídavé pan-SARS strategie, jejíž cílem je řešit současnou pandemii a která funguje jako první linie obrany proti aktivním variantám a podobným virům, které by se mohly objevit v budoucnu“.

Výzkumníci z WRAIR testovali vakcínu na 32 opicích na začátku tohoto roku s pozitivními výsledky. Zvířata byla očkována intramuskulárně (vnitrosvalově) dvakrát s odstupem čtyř týdnů nebo jednou čtyři týdny před infikováním virem SARS-CoV-2.

Výsledky zveřejněné 16. prosince v časopise Science Translational Medicine indikují, že nově vytvořená vakcína chrání primáty před čínským koronavirem a jeho variantami, včetně omikronu, stejně jako před předchozími významnými viry typu SARS.

Naší strategií bylo vyvinout technologii ‚pan-koronavirové‘ vakcíny, která by potenciálně mohla nabídnout bezpečnou, účinnou a trvalou ochranu proti více kmenům a druhům koronavirů,“ uvedl dr. Kayvon Modjarrad, ředitel oddělení pro infekční onemocnění WRAIR, spoluvynálezce vakcíny a vedoucí pracovník americké armády pro SpFN.

Pro Defense One dr. Modjarrad uvedl, že vakcína vstoupila do 1. fáze zkoušek na lidech v dubnu 2021 a rovněž přinesla úspěšné výsledky. Testy se prováděly na lidech, kteří nebyli očkováni ani nebyli dříve infikováni covidem, a ukázaly účinnou ochranu proti SARS-CoV-2 a všem jeho variantám, stejně jako proti předchozím virům typu SARS.

Vědci nyní plánují prozkoumat, jak nová pan-koronavirová vakcína působí na očkované osoby a na osoby, které se již dříve virem infikovaly. Zároveň také již s nejmenovaným průmyslovým partnerem započali spolupráci na případné výrobě vakcíny.

Vakcína, která se vyvíjí již téměř dva roky, musí ještě projít druhou a třetí fází zkoušek.

„Rozhodli jsme se podívat se na věc z dlouhodobého hlediska a nesoustředit se pouze na původní výskyt SARS, a místo toho pochopit, že viry mutují, budou se objevovat jejich varianty, budoucí viry, které se mohou objevit, ve smyslu nových druhů. Naše platforma a přístup umožní lidem, aby na to byli připraveni,“ řekl Modjarrad.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.