Katabella Roberts

22. 12. 2021


Vědci z amerického Armádního výzkumného institutu Waltera Reeda (WRAIR) tvrdí, že vyvinuli vakcínu, která je účinná proti čínskému viru a všem jeho variantám, včetně nedávno objeveného kmene omikron.

V tiskové zprávě z 16. prosince uvedli vědci z oddělení pro infekční nemoci WRAIR, že řada výsledků preklinických studií ukazuje, že jimi vyvinutá vakcína, pojmenovaná jako „Spike Ferritin Nanoparticle (SpFN) COVID-19 vaccine“, „nejenže vyvolává silnou imunitní odpověď, ale může také poskytnout širokou ochranu proti variantám SARS-CoV-2 i dalším koronavirům“.

Vědci vyvinuli nanočásticovou vakcínu, založenou na feritinové platformě, jako součást „předvídavé pan-SARS strategie, jejíž cílem je řešit současnou pandemii a která funguje jako první linie obrany proti aktivním variantám a podobným virům, které by se mohly objevit v budoucnu“.

Výzkumníci z WRAIR testovali vakcínu na 32 opicích na začátku tohoto roku s pozitivními výsledky. Zvířata byla očkována intramuskulárně (vnitrosvalově) dvakrát s odstupem čtyř týdnů nebo jednou čtyři týdny před infikováním virem SARS-CoV-2.

Výsledky zveřejněné 16. prosince v časopise Science Translational Medicine indikují, že nově vytvořená vakcína chrání primáty před čínským koronavirem a jeho variantami, včetně omikronu, stejně jako před předchozími významnými viry typu SARS.

Naší strategií bylo vyvinout technologii ‚pan-koronavirové‘ vakcíny, která by potenciálně mohla nabídnout bezpečnou, účinnou a trvalou ochranu proti více kmenům a druhům koronavirů,“ uvedl dr. Kayvon Modjarrad, ředitel oddělení pro infekční onemocnění WRAIR, spoluvynálezce vakcíny a vedoucí pracovník americké armády pro SpFN.

Pro Defense One dr. Modjarrad uvedl, že vakcína vstoupila do 1. fáze zkoušek na lidech v dubnu 2021 a rovněž přinesla úspěšné výsledky. Testy se prováděly na lidech, kteří nebyli očkováni ani nebyli dříve infikováni covidem, a ukázaly účinnou ochranu proti SARS-CoV-2 a všem jeho variantám, stejně jako proti předchozím virům typu SARS.

Vědci nyní plánují prozkoumat, jak nová pan-koronavirová vakcína působí na očkované osoby a na osoby, které se již dříve virem infikovaly. Zároveň také již s nejmenovaným průmyslovým partnerem započali spolupráci na případné výrobě vakcíny.

Vakcína, která se vyvíjí již téměř dva roky, musí ještě projít druhou a třetí fází zkoušek.

„Rozhodli jsme se podívat se na věc z dlouhodobého hlediska a nesoustředit se pouze na původní výskyt SARS, a místo toho pochopit, že viry mutují, budou se objevovat jejich varianty, budoucí viry, které se mohou objevit, ve smyslu nových druhů. Naše platforma a přístup umožní lidem, aby na to byli připraveni,“ řekl Modjarrad.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.