Zdenka Danková

6. 1. 2022

Období baroka již oslavil Richard Müller ve své obdivuhodné skladbě Baroko. V historickém období baroka vznikla některá z největších mistrovských děl, která kdy byla složena. Období mezi lety 1600 a 1750 je spojeno se jmény jako Vivaldi, Monteverdi, Bach a Pachelbel a tento evropský hudební styl byl prostě úchvatný.

Zaposlouchejme se do lahodných tónů barokního skladatele, jenž napsal hudbu, která nás potěší i dnes a věřme, i v budoucnosti:

Německý skladatel skladatel Johann Pachelbel (1653–1706) byl jedním z nejvlivnějších skladatelů té doby. Jeho varhanní schopnosti byly údajně bezkonkurenční, a rovněž se mu připisuje zásluha na založení tradice německé varhanní hudby.

Pachelbel se zdá postávat ve stínu J. S. Bacha, jehož byl vrstevníkem. Ve své době však byla jeho hudba velmi známá, jeho skladby barokně „zdobené“. Kromě chorálů pro náboženské účely byl velmi zručný v objevování nových stylů a hudebních ozdob a vytvořil i nějakou světskou hudbu, která potěšila běžné lidi. Složil skladby vhodné pro cembalo, variace na oblíbené melodie pro různé druhy nástrojů a sonáty pro housle. Jeho nejznámější světskou skladbou bylo Hexachordum Apollinis, což je sbírka 6 árií, které mají vrstvy cembala a také varhany.

Pachelbel je dnes nejvíce uznávaný pro svůj Canon D dur. V rámci komorních děl zašel ještě dále a kreativně napsal šestidílnou suitu, kterou nazval „Musicalische Ergötzung“ („Hudební rozkoš“).

Po ukončení barokní éry byl málem zapomenut, ale jeho skladby byly znovu objeveny počátkem 20. století a znovu oživeny.

Svatebčané si dnes mohou vybrat svatební melodii od barokního mistra:

Většina varhanní hudby bývala poněkud posmutnělá – Pachelbel do ní vnesl prvky radosti a slavnosti. Komorní hudba byla jeho obor, do kterého jeho nejoblíbenější Canon in D patří.

Bohužel, většina jeho komorních děl se nedochovala. Často skládal hudbu na papíry nebo osobní deníky. Kdežto mědirytina se líbila publiku. Tehdy se muselo tisknout poněkud nákladně mědirytem, což si Pachelbel v té době nemohl dovolit.

Pachelbel sloužil především jako varhaník, hrál pro kostely po celém Německu a Vídni. Se svou druhou manželkou měli sedm dětí, z nichž jeden syn se také stal varhaníkem, cembalistou a skladatelem.

Měl rovněž úzké vazby na rodinu Johana Sebastiana Bacha a jeho hudební styl nepřímo ovlivnil tvorbu J. S. Bacha. Pachelbelovo umělecké dílo ovlivnilo způsob, jakým J. S. Bach potom komponoval hudbu.

Během svého žití naplněného hudbou a hraním vytvořil přes 500 skladeb, což svědčí o jeho naprosté oddanosti hudbě.

Související témata

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.