Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne v jedenáct hodin ve svém pětiminutovém projevu k národu důrazně odsoudil ruskou agresi.

„Jedná se o akt nevyprovokované agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit. A to nikoliv pouze slovy, ale také činy. Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasiti s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda,“ uvedl svou řeč Zeman.

„Domnělé nebo skutečné chyby jako bylo bombardování Jugoslávie nebo vstup do Iráku nemohou být ospravedlním chyb vlastních. Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru. Před několika dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu,“ pokračoval Zeman s tím, že je na čase vyřadit Rusko z mezinárodního platebního sytému SWIFT.

„Šílence je zapotřebí izolovat. A nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními. Chtěl bych vyzvat naše občany ke klidu, chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu.“

„Věřím, že se situace uklidí, nikoliv však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi. Musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit,“ zakončil svůj projev prezident.