Vracíme se zpět v čase k události, kdy Světové ekonomické fórum stáhlo z Twitteru příspěvek, ve kterém tvrdilo, že takzvané lockdowny nebo-li státy uvalená nařízení a omezení během pandemie wuchanského koronaviru „poklidně zlepšují města“ * po celém světě.
Projekt Světové ekonomické fórum, jehož zakladatelem je německý ekonom Klaus Schwab, je zastáncem „environmentální spravedlnosti“ a „velkého resetu“ kapitalismu. Twitterové stránky tohoto projektu, zveřejnily 26. února 2021 video se záběrem na klidné, vylidněné město a zastavenými průmyslovými aktivitami. Na videu projekt uváděl, že znečištění ovzduší a emise uhlíku (CO2) klesly na historická minima, protože vlády po celém světě prosadily lockdowny, aby omezily šíření wuchanského koronaviru.
„Došlo k rekordnímu poklesu znečištění ovzduší a vyčistila se obloha měst od Asie po Ameriku. Koncem roku 2020 se však vše vrátilo na úroveň před pandemií,“ uvedla organizace v nyní již smazaném videu. „Emise uhlíku se v loni také snížily o 7 %, ale tento pokles nezpomalí změnu klimatu, pokud nezakotvíme snížení emisí.“
Video, které vyvolalo bouři na sociálních sítích, končilo otázkou položenou divákům, „jak klidná byla vaše oblast“ během lockdownu? Uživatelé Twitteru napříč politickým spektrem kritizovali Světové ekonomické fórum za tento netradiční příspěvek, přičemž se odvolávali na miliony životů ztracených v důsledku pandemie a na podniky, které zkrachovaly a lockdowny nepřežily.
27. února organizace příspěvek smazala a přiznala, že pandemické lockdowny ve skutečnosti „poklidně nezlepšovaly města“, ale nenabídla žádnou omluvu.
„Tento tweet mažeme. Lockdowny nejsou ‘poklidným zlepšením měst’ po celém světě,“ vysvětlila organizace. „Jsou však důležitou součástí reakce veřejného zdravotnictví na covid-19.“
Světové ekonomické fórum si v roce 2020 vysloužilo kritiku, když jeho zakladatel a výkonný předseda Klaus Schwab prohlásil, že pandemie koronaviru je podle něj „omezenou příležitostí k zamyšlení, novému pojetí a přenastavení našeho světa“.
Podle Schwaba, který mimo jiná ocenění v roce 2018 obdržel Medaili čínského reformního přátelství, musí lidstvo „vybudovat zcela nové základy našich ekonomických a sociálních systémů“, aby vytvořilo zdravější, udržitelnější a prosperující svět. Tvrdil, že tento rozsáhlý, dlouho očekávaný reset se stal proveditelným díky „změnám, které jsme již zaznamenali v reakci na covid-19“ a které přinutily lidi na celém světě radikálně změnit způsob života a vzdát se toho, co bylo před pandemií považováno za podstatné.
Schwabova poznámka vyvolala obavy, že skutečným cílem lockdownů je navyknout lidi na život, v němž vlády mohou ve jménu veřejného zdraví nebo řešení klimatických změn uzavřít ekonomiku a omezit osobní svobody svých občanů. Příspěvek Světového ekonomického fóra na Twitteru tyto obavy znovu oživil.
„Není krásné vidět všechna ta tichá, mrtvá města, zavřené továrny a uzemněná letadla,“ napsal na Twitteru britský právník Francis Hoar. „Berte to jako varování, že pokud budou lockdowny za jakýchkoli okolností akceptovány, budou zanedlouho zavedeny z klimatických důvodů.“
Světové ekonomické fórum plánuje v roce 2022 uspořádat výroční zasedání ve švýcarském horském středisku Davos ve dnech od 22. do 26. května, uvedla agentura Reuters. (zdroj)
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.
* v anglickém originále: „quietly improving cities“.