V každé době, už i za starých časů se člověk vždy potěšil, když si koupil novou věc. Jednak mu byla k užitku, jednak se s ní mohl pochlubit svým sousedům. Takže dvojí potěšení.

Jestliže si dřívější lidé pořídili domácí zvíře, kravku nebo koně, podobně jako se dnes lidé chlubí svým novým autem, i oni se rádi pochlubili. Hospodářské zvíře přinášelo užitek více způsoby a museli se o ně starat, podobně jako my se dnes staráme o svoje vozy.

Nebo když si koupili nové nářadí, jako motyku nebo hrábě, trakař nebo bryčku, hospodář se chlubil, jaké to má. Pořízený předmět používal mnoho let a sloužil mu, dokud se nerozbil nebo nerozpadl. A lidé si vážili svých věcí a ukládali je tak, aby co nejdéle sloužily.

Nářadí a věci denní potřeby se kdysi vyráběly řemeslnou výrobou a nebylo jich tak mnoho, jako dnes.

V současnosti jsme zaplaveni výrobky, které od doby pořízení častěji měníme, zahazujeme a kupujeme nové. Výroba je tomu dokonce přizpůsobena, aby např. telefon sloužil pár let, a pak „odešel“ – a majitel musel klusat do obchodu pořídit nový, lepší.

Dvouletý mobil už bývá považován za „zastaralý“ a je otázkou prestiže koupit si nový. S ním se pak majitel pochlubí svým blízkým i přátelům. Ti jsou pak rovněž inspirováni následovat takovou cestu. A naše ego se usmívá.

Jenomže jestliže se tak velmi vyrábí, současně vzniká větší množství odpadu. A použitelné zdroje se mohou vyčerpat.

Zůstaneme zasypáni hromadou použitých věcí?

Jestliže např. auto lidé mění každé 4 roky, kam půjdou ta použitá, která stále ještě mohou dobře posloužit? Většinou to řeší autobazary. Proč nekoupit levněji, když ještě dlouho poslouží?

S mobilními telefony, iPhony je to podobné. Samozřejmě dnes slouží jako naprosto nezbytná věc. Také se často obnovují, nebo je někteří dokonce vracejí hned po odzkoušení či jako „nevhodný dárek“ – v perfektním stavu a s plnou zárukou.

Takové použité iPhony či jiné mobily lze pak koupit za dobrou cenu v „mobil bazarech“ a navíc ještě se zárukou. Bazary rovněž nabízejí krátce použité zboží, které je bez vady a plně fungující.

Bazary zpomalují růst skládek

V dnešní době, kdy komerce tlačí na prodej a koupi stále nového a nového zboží, je „iPhone bazar“ vítanou alternativou, jak si koupit „zánovní“ mobil, který vskutku poslouží jako nový. Navíc se s ním můžete i pochlubit a nemusíte nikomu říkat, že „není až tak zánovní“.

Pokud je to model, který vám vyhovuje, není proč váhat. Výběr v „bazaru“ je dostatečný.

K tomu vás může hřát svědomí, že se podílíte na zpomalování současné dravé spotřeby a ušetříte suroviny a zdroje Země.

Když odložíme svoje sobectví a touhu se blýsknout, ušetříme i peníze z vlastní kapsy. Můžete si v duchu pak skromně říkat, že máte věc, která vám slouží dobře a která neskončila na skládce. Možná že výška takové skládky bude růst pomaleji, když se najde více zákazníků ohleduplných k životnímu prostředí a vážících si práce druhých.