Oliver Schubert

25. 4. 2022

První evropský systém digitálního sociálního kreditu se bude od podzimu testovat v Boloni v Itálii. Lidé bez mobilního telefonu by mohli být brzy vyloučeni z veřejného života.

Podle italských novin bude na podzim v italské Boloni zaveden systém sociálních kreditů nazvaný „Smart Citizen Wallet“. Koncept zpočátku počítá s dobrovolnou účastí lidí, cituje Bologna Today Massima Bugana, který na projektu pracuje.

Ti, kteří si aplikaci stáhnou do mobilního telefonu, mohou sbírat body za příkladné chování. Body se udělují například za správné třídění odpadu, používání veřejné dopravy nebo žádné pokuty za parkovací stání. Podle Bugana se odměny v současné době definují. A to, co je příkladné a hodné odměny a co je hodné pokárání, také určuje pouze malá skupinka lidí.

Odměny: Předzvěst trestu?

Francouzský novinář Yannick Chatelain na svém blogu varuje před možnými negativními dopady systému odměn: „Znamená to tedy, že ti, kteří nesplňují kritéria převládající ideologie nebo toho, co někteří politici považují za ctnostné, budou nejprve potrestáni tím, že jim budou odebrány dávky, a teprve poté budou odsunuti na okraj společnosti? Jaký bude další krok pro ty, kteří se s tím nesmíří a trvají na uplatnění svého nezadatelného práva na svobodnou vůli?“

Chatelain se domnívá, že tento experiment bude zcela narušen finančními potížemi „na pozadí ohlášené celosvětové hospodářské krize, nejistoty a strachu ze zítřka“. Je docela dobře možné, že mnozí Boloňané vidí v této iniciativě pouze výhody a zisky, ale neuvědomují si nebezpečí. Z dlouhodobého hlediska jsou odměny předzvěstí trestu – totéž se děje v Číně.

EU pracuje na systému digitální identifikace

V této souvislosti novinář odkazuje na další projekt, který zaštiťuje předsedkyně Evropské komise a německá politička CDU Ursula von der Leyenová. Zavedením systému digitální identifikace („Evropská digitální peněženka“) lze shromažďovat osobní údaje a doklady prostřednictvím aplikace, která se používá ve všech zemích Evropské unie. Pokud se to podaří, je zavedení systému sociálního kreditu v celé Evropě „na dosah ruky“, domnívá se Chatelain.

Vývojáři a podporovatelé projektů zdůrazňují, že používání aplikací je dobrovolné. Za několik let by však mohlo být obtížné tento vývoj odmítnout, když různé oblasti veřejného života – například úřady – budou dostupné pouze digitálně a řidičské průkazy a průkazy totožnosti budou také existovat pouze v digitální podobě.

Právě to se nyní děje v Rakousku, kde vláda nedávno představila „ID Austria“ jako „skvělou novou službu“. Aplikace nahrazuje podpis v mobilním telefonu a občanské průkazy a rozšiřuje digitální kontrolu. Program tak propojuje identitu každého člověka s jeho chytrým telefonem. Je třeba na něj zaznamenávat osobní doklady a dokonce i vlastní automobil. Ti, kteří nevlastní chytrý telefon, jsou prakticky ze všeho vyloučeni, uvádí deník Standard.

Ve stínu „koronavirové krize“ pokračuje Evropská komise ve vývoji „evropské peněženky s digitální identitou“. Podle skupiny Thales Group, která se na projektu podílí, chtějí členové Komise kolem Ursuly von der Leyenové nabídnout takovou aplikaci každému občanovi EU na podzim roku 2023.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.