Zdenka Danková

25. 4. 2022

Praha – Na návštěvníky pražského Obchodního domu Máj dýchala atmosféra 60. a 70. let doprovázená moderním a nadčasovým pojetím přehlídky samotné. V polovině minulého týdne se konala přehlídka dvou nových kolekcí návrhářky Debbie Brown. Přehlídka byla inspirovaná nejen konzumním světem nákupů, ale nesla se i v duchu ochrany kožešinových zvířat.

Hosté, kteří dorazili ve středu večer do pražského Obchodního domu Máj, si z přehlídky odnesli kromě jiného i poselství, že se módní trendy opakují. Přehlídky se na pozvání autorky nových kolekcí zúčastnili také zástupci spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Upozorňovali na problematiku norování a chovu lišek v klecích.

Nešlo však pouze o módu. Návrhářka si na přehlídku pozvala i zástupce organizace OBRAZ – Obránci zvířat. Chtěla současně upozornit na témata ochrany zvířat a dostat do povědomí hostů jejich důležitost.

„Debbie je úžasná a opravdu jí záleží na zvířatech. Dala nám možnost se účastnit její přehlídky a my jsme rádi přijali. Už teď nás mohou lidé podpořit i nákupem jednoho z nových body z kolekce MY LITTLE TRUE,” komentuje spolupráci koordinátorka akce za OBRAZ Hana Platková.

Spolek OBRAZ v minulosti vedl kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice, což se skutečně podařilo a od února 2019už na našem území žádné nenajdeme. Kožešinové farmy však nejsou jediná příkoří, která se v České republice lišek týkají.

„Stále je povoleno držet lišky v klecích za účelem výcviku loveckých psů. Pro lišku jako divokou, aktivní šelmu, která ve volné přírodě obchází svoje i několik kilometrů velké teritorium, je život v kleci neskutečným utrpením,“ říká mluvčí spolku OBRAZ – Obránci zvířat Pavel Buršík.

A dodává: „Další velmi krutá praktika, kterou u nás lišky musí zažívat, je jejich lov norováním. Často k němu dochází v době vyvádění mláďat a liška se tak rve na život a na smrt s loveckým psem, který se jí snaží násilně vypudit z nory. Liška tak neváhá za mláďata položit svůj život. Často bývá velmi vážně zraněn i její psí protivník.“

foto1, 2: Módní přehlídka nabízí směr, jak se obejít bez kožešin a bez utrpení zvířat. (OBRAZ z. s.)

Obránci zvířat se tak snaží prosadit změny v mysliveckém zákoně, které by zakázaly norování v době péče o mláďata a stanovily by pravidla pro chov lišek tak, aby nadále nemusely trpět v klecích, ale měly svoje obory podobně jako v Německu nebo Švýcarsku.

Na tyto problémy Obránci zvířat upozorňovali i na přehlídce. V prostorech konání se proháněla maskovaná liščí smečka, se kterou se mohl kdokoliv vyfotit. Hosté si mohli vyzkoušet test, zda dokáží rozeznat umělou kožešinu od pravé, aby se jí mohli vyhnout při nákupech.

Přehlídky se zúčastnila i celá řada známých osobností. Jako model posloužil i zpěvák a česká Superstar Sámer Issa, nebo dcera české modelky, herečky a moderátorky Ivy Kubelkové, která byla také mezi hosty.

S použitím TZ OBRAZ z. s.

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.