Podle nové studie vakcína společnosti Pfizer proti covidu-19 po pěti měsících vykazovala negativní účinnost.
Výzkumníci z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) analyzovali výsledky testů z různých míst po celých Spojených státech a zjistili, že u dětí ve věku 12 až 15 let, které dostaly druhou ze dvou dávek vakcíny, byla její účinnost dva až čtyři týdny po očkování na 60 %.
Účinnost měřená proti symptomatickému onemocnění však v průběhu druhého měsíce rychle klesla na 20 % a kolem pátého měsíce byla nulová.
Po tomto období byly očkované děti této věkové kategorie náchylnější k častějšímu infikování se čínským virem (SARS-CoV-2), který způsobuje onemocnění covid-19.
Účinnost vakcíny „se během třetího měsíce po druhé dávce již významně nelišila od 0,“ napsali vědci ve studii, která byla zveřejněna v časopise Journal of the American Medical Association.
Společnost Pfizer, její partner BioNTech ani CDC na žádosti o komentář nereagovaly.
Analyzované testy byly provedeny v období od 26. prosince 2021 do 21. února 2022. Testováno bylo přibližně 47 700 dětí ve věku 12 až 15 let, přičemž přibližně polovina z nich nebyla očkována. Testování bylo provedeno v rámci programu Increasing Community Access to Testing, který financuje americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí.
Mezi omezení studie patřilo, že stav očkování byl uváděn na základě vlastního sdělení.
Studie také zjistila, že účinnost vakcíny proti symptomatické infekci u dětí ve věku 5 až 11 let klesla ještě rychleji. Po očkování začínala na 60 %, ale již po měsíci spadla na 23 %.
Výzkumníci uvedli, že jedním ze způsobů, jak bojovat s negativní účinností vakcíny, je nechat se očkovat posilující dávkou.
U 906 dětí ve věku 12 až 15 let, které dostaly třetí (posilující) dávku, byla dva až šest týdnů po její aplikaci naměřena účinnost 71 %.
Jiné studie však ukazují, že ochrana posilující dávky, stejně jako ochrana z „primárního režimu“, rychle slábne.
„Vzhledem k dobře známému schématu slábnoucí efektivnosti mRNA vakcíny po dvou dávkách a časným důkazům o slábnutí ochrany z posilující dávky u dospělých bude důležité sledovat trvání ochrany z posilující dávky u adolescentů,“ uvedli vědci.
Na technologii mRNA (messenger RNA) jsou postaveny vakcíny Pfizeru a Moderny.
V jiné studii, kterou zveřejnil stejný časopis 13. května, newyorští vědci uvádějí, že rozdíl v riziku infekce a hospitalizace mezi neočkovanou a očkovanou mládeží se v průběhu času zmenšuje, přičemž u očkovaných ve věku 5 až 11 let je míra infikovaných 62 na 100 000 dětí a u neočkovaných jde o 70 na 100 000 osob.
Poměr výskytu mezi oběma skupinami byl tedy 1,1. Ve věkové skupině 12-17 let vycházel poměr na 2.
Vědci zjistili, že ochrana v souvislosti s hospitalizací v průběhu času také značně slábla.
Uvedli, že tato zjištění podporují „snahu o zvýšení proočkovanosti dětí a dospívajících“.
Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.