Zachary Stieber

18. 5. 2022

TÉMA: Crossfire Hurricane

WASHINGTON – Agentům FBI, kteří měli za úkol analyzovat tvrzení o spolupráci Donalda Trumpa s Ruskem, trvalo méně než den, než zjistili, že data tato tvrzení nepotvrzují, vypověděl 17. května u federálního soudu jeden z agentů.

Agent Scott Hellman byl členem týmu, který zkoumal „bílé knihy“ (reporty) a data na flash discích, jež v roce 2016 předal vrchnímu právnímu zástupci FBI Jamesi Bakerovi Michael Sussmann, advokát, který zastupoval kampaň Hillary Clintonové – soupeřky Donalda Trumpa v tehdejších prezidentských volbách.

Sussmann byl obviněn zvláštním vyšetřovatelem Johnem Durhamem ze lhaní FBI na základě tvrzení, že informace o Trumpovi nepřinesl úřadu jménem klienta.

V první den Sussmannova procesu agent Hellman řekl soudu, že jemu a dalšímu agentovi trvalo necelý den, než zjistili, že informace poskytnuté Sussmannem nepodporují tvrzení o „tajném propojení“ Trumpova podniku a ruské Alfa Bank.

„Myslím, že osoba, která vypracovala [hlavní bílou knihu], trpěla duševní poruchou,“ řekl Hellman.

Před zahájením procesu bylo stanovisko samotné FBI ohledně obvinění právníka kampaně Clintonové nejasné. V jednom z podání ale zvláštní vyšetřovatel John Durham uvedl, že FBI a CIA dospěly k závěru, že obvinění jsou „nepravdivá a nepodložená“.

Uvedl také, že úřad (FBI) nakonec nedospěl k závěru ohledně správnosti údajů nebo toho, zda mohly být zcela nebo částečně vymyšlené, ale že CIA už počátkem roku 2017 určila, že údaje nejsou „technicky věrohodné“ a že byly „vytvořeny uživatelem, a nikoliv strojem/nástrojem“.

Hellman na lavici svědků uvedl, že když dostal flash disky a bílé knihy, prozkoumal je, aby zjistil, zda nebyly upravené, a poté provedl technickou kontrolu, aby je porovnal s narativem uvedeným v hlavním reportu.

Metodiku, kterou použili autoři reportu, označil za „pochybnou“ a dodal, že tvrzení o tajném propojení „nám prostě nedávalo smysl“.

„Proč by kandidát na prezidenta uváděl své vlastní jméno na údajně tajné doméně?“ položil řečnickou otázku.

Hellman řekl, že byl znechucen, když Baker odmítl odhalit totožnost osoby, která údaje poskytla. Namísto toho Baker uvedl, že údaje má z „tajného zdroje“. To připadalo Hellmanovi neobvyklé.

Během křížového výslechu se Hellmana tázal Sean Berkowitz, jeden ze Sussmannových právníků.

Berkowitz se pozastavil nad Hellmanovým tvrzením, že neví, odkud Baker data získal, a poukázal na to, že dle interní komunikace FBI jeden z agentů označil za zdroj Sussmanna a v jiných komunikacích agenti popsali hlavní report jako „report DNC“. DNC je zkratka pro Demokratický národní výbor. DNC, stejně jako kampaň Clintonové, byl v roce 2016 také klientem Perkins Coie, advokátní kanceláře, pro kterou Sussmann pracoval.

Hellman řekl, že kdyby to věděl, jasně by uvedl, odkud pochází. Dodal, že si nebyl vědom toho, že ostatní agenti to nazývají reportem DNC.

I když Hellman po prozkoumání informací sepsal záznam, v němž podrobně popsal obavy z jejich věrohodnosti, kontrašpionážní divize FBI se přesto rozhodla obvinění vyšetřovat.

Překlad původního článku americké redakce: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.