Komunistická strana Číny (KS Číny) vydala oznámení, v němž nařizuje, aby byl do všech čínských škol z „bezpečnostních důvodů“ vyslán policista na pozici zástupce ředitele. Odborníci tento krok kritizují coby záminku režimu k dalšímu zpřísnění kontroly nad čínskou společností, která je již pravděpodobně policejním státem.
Hlavní čínský zpravodajský portál NetEase informoval o oznámení, které 6. června vydalo čínské ministerstvo školství a v němž se uvádí, že strana bude požadovat, aby všechny školy jmenovaly zástupcem ředitele policistu, čímž mají „podpořit právní stát ve vzdělávání a řešit šikanu a násilí ve školách“. Oznámení se rovněž šířilo na sociálních sítích, což vyvolalo rozruch a rozsáhlou kritiku.
Jeden z uživatelů internetu ve svém příspěvku napsal: „[Z bezpečnostních důvodů] můžete ve školním areálu zřídit kontrolní místo nebo hlídku, proč tam musíte posílat policistu jako zástupce ředitele?“
Další příspěvek zněl: „Čína se naplno stala policejním státem!“
Oznámení přichází v návaznosti na nařízení ministerstva školství vydané v prosinci loňského roku, nazvané Opatření pro jmenování a řízení zástupců ředitele pro právo na základních a středních školách. Mělo být zavedeno 1. května.
Pokud jde o nové opatření režimu, Feng Čchung-i, profesor na Technologické univerzitě v Sydney, řekl deníku The Epoch Times, že toto pravidlo zjevně slouží režimu k tomu, aby byl schopen udržet politickou stabilitu v rámci vlády jedné strany a dále kontrolovat lidi.
„,Bezpečnost‘ v očích Komunistické strany Číny neznamená vaše bezpečí, tedy bezpečí lidí nebo vaše osobní bezpečí, ale bezpečnost režimu. Ten využívá své policejní síly k tomu, aby se s opozicí a odporem lidu vypořádal násilím,“ uvedl Feng.
Feng dále poznamenal, že před nástupem KS Číny k moci v roce 1949 aktivně prosazovala odstranění policie z univerzitních kampusů.
„V průběhu let je mně i těm, kteří studují historii, velmi smutno. Ve čtyřicátých letech minulého století, během ústavního hnutí v Číně v republikánské éře, byli policisté a pobočky politických stran odstraněni ze škol a univerzit,“ řekl. „Nezávislost školství a akademická svoboda byly považovány za znak civilizace. V té době byla nejaktivnější KS Číny, která prosazovala odstranění policie pro účely svého vlastního politického programu.“
„Nyní je děsivé vidět, jak KS Číny vrací metody z Maovy éry: všechno zpolitizovat a vybudovat komplexní policejní stát.“
S Fengovou analýzou souhlasil i doktor práv z Pekingu příjmením Čang, který listu The Epoch Times řekl, že s policií ve vedení škol může mít KS Číny nad lidmi naprostou kontrolu.
„Mají skrytý motiv, kterým je vytvoření záminky pro KS Číny, aby mohla zavést všestrannou policejní kontrolu prostřednictvím násilí nad všemi vrstvami a oblastmi společnosti,“ řekl. „Záměrně vedou Čínu do propasti policejního státu a používají násilí k ovládání násilí.“
Právník s příjmením Li žijící v pevninské Číně řekl 9. června deníku The Epoch Times: „Už před zavedením nového opatření byla policie ve skutečnosti v kontaktu s každou školou ve své jurisdikci, jen ještě neměla pozici zástupce ředitele. Ve skutečnosti nová politika nepředstavuje velkou změnu oproti dřívějšku.“
„Problém násilí na škole se zveličuje. Pokud existuje, je to problém výchovy.“
„Když jsou řediteli škol policisté, je to jen pohodlnější kontrola učitelů a studentů pro politickou stabilitu režimu ve školách. Je to zastrašování a sledování těch učitelů a studentů, kteří jsou svobodomyslní.“
„Myslím, že to nepřinese nic dobrého.“
Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)