V ČR se zdražuje, údajně nejvíce ze všech evropských států. Vyšší ceny se nevyhýbají ani oděvům. Nákup z druhé ruky zažívá nový boom – kvůli všeobecnému zdražování se po secondhandu ohlížejí i ti, kteří jej dříve považovali za zálibu ekologicky smýšlejících jedinců. Přichází doba, kdy přehodnocujeme, co si ještě můžeme dovolit – a od čeho už nastal čas odstoupit.

Kouzlo a výhody secondhandu popisuje Kristýna Hladíková z největšího knižního secondhandu Knihobot:

„Jednou z motivací jsou pro mnoho lidí peníze. Nákupem zboží z druhé ruky ušetříte desítky procent z původní ceny a často získáte kvalitní věci, které byste si jinak nemohli pořídit.“ 

A naopak, prodejem pro vás již nepotřebných věcí můžete ještě něco vydělat.

V této době již mnozí přehodnocují svou finanční situaci a řada z nás přemýšlí, jak by nám věci, které doma dosud ležely ladem, mohly něco přivydělat. Sice na nich nezbohatneme, ale pomůžeme jak své peněžence, tak i přírodě. Protože recyklační proces je zároveň šetrný i ekologický.

Podle Hladíkové zákazníci velmi oceňují i jednoduchost nákupu. Lidé preferují ty online platformy, kde za ně komunikaci se zájemcem vyřeší třetí strana, a jim odpadne složitá komunikace se zájemci. Nakupování secondhand věcí je tak stejně jednoduché, jako na jakémkoliv e-shopu.

Při nákupu věcí z druhé ruky kupujte u ověřených prodejců, čtěte recenze. Podvodníci se bohužel nevyhýbají ani secondhandu.

Téma opětovného využití se poslední roky skloňuje čím dál častěji a nyní si je vzaly za své i velké firmy s nabídkou  tzv. „preowned“ oblečení v oděvním průmyslu. Nábytkářský obchod také nezůstává pozadu.

I věci z druhé ruky můžete vrátit! Pokud nakupujete na e-shopech, které prodávají věci z druhé ruky, máte ze zákona právo do 14 dnů odstoupit od kupní smlouvy.

Samet, kašmír, hedvábí

Lidé jsou rádi, když věc udělá radost někomu dalšímu, a namísto aby skončila v koši, ještě dále slouží. 

Nejznámějším zbožím „z druhé ruky“ je oblečení. Vytříděním šatníku můžeme doplnit svou peněženku. Dá se prodat téměř cokoliv.

Začněme u nákupu – vyplatí se nakupovat kousky z kvalitních materiálů – bavlny, vlny, kašmíru, hedvábí.

Lépe je vyhnout se fast fashion módě, která nevydrží moc  dlouho.

Pokud chcete pár kousků prodat, nejvíce vyděláte na těch, které jsou nepoškozené a z kvalitních materiálů. Samozřejmostí je dodat vše vyprané a čisté. Nebojte se vytáhnout ani starší retro kousky, které se znovu vrací do módy. Využít můžete různé platformy na netu, které se tímto použitým zbožím zabývají.

Oblečení třiďte pravidelně a prodávejte sezónně. Kozačky v létě se prodávají těžko.

Přetížená knihovna

Zbavte se tíhy přebytečných knih, vraťte je do oběhu. (knihobot.cz)

Vaše dávno přečtené knihy ležící ladem v knihovně mohou být skrytým bohatstvím: zkuste si prohlédnout, za kolik se v knihobotu.cz prodávají např. Letopisy Narnie, knihy Jiřího Kulhánka nebo Harry Potter a kámen mudrců, ruské pohádky Krása nesmírná. Když nabídnete knihy v dobrém stavu, můžete ji odnést do antikvariátu anebo poslat do internetového e-shopu.

Knížky nikdy nedávejte do krabic a mimo knihovnu. Plesnivé a poničené už těžko prodáte.

Elektronika také v kurzu

Použitá elektronika je nyní také v kurzu. Leží vám doma nevyužitá sluchátka, kabel nebo starší telefon? Elektronika je zboží, které si v rámci secondhandu drží stále své místo. S tlačítkovým telefonem nečekejte zázraky, ale pokud máte starší model iPhone, úspěšný prodej máte zajištěn.

Retro se vrací do obliby

Retro se vrací do módy – kupodivu takové retro skleničky Brusel, židle od Šumana nebo lampy Thonet jsou opět v kurzu. Pokud najdete a vybavíte si odbyt, mohou na vás čekat docela slušné peníze. Zkuste zapátrat v domově, na půdě – třeba najdete skrytý přivýdělek.

S použitím TZ knihobot.cz