Žádná práce bez přísahy věrnosti – to bude brzy platit i pro zahraniční učitele angličtiny na hongkongských veřejných školách. Pokud to odmítnou nebo nedodrží, budou jim smlouvy vypovězeny.

Učitelé angličtiny ze zahraničí budou muset složit přísahu věrnosti, pokud budou chtít nadále pracovat v hongkongských veřejných školách. Do 21. června budou muset všichni rodilí učitelé angličtiny podepsat prohlášení, že jsou loajální vůči Hongkongu, respektují Ústavu zvláštní administrativní oblasti Číny a zodpovídají se vládě, oznámil v sobotu úřad pro vzdělávání. Pokud to odmítnou nebo nedodrží, bude jim smlouva vypovězena.

Hongkongská vláda od roku 1997 láká rodilé učitele angličtiny do svých základních a středních škol na vysoké platy a další výhody, aby zlepšila jazykové znalosti studentů. Smlouvy jsou uzavírány na dva roky, ale mohou být prodlouženy.

Navzdory dobrým platům má však město stále větší problémy s udržením zahraničních pedagogických pracovníků. Podle dubnové vládní zprávy opustilo ve školním roce 2020/2021 učitelskou profesi 13 % rodilých mluvčích, což je více než kdykoli předtím.

To, že by to mohlo souviset s přísnými hongkongskými covidovými opatřeními, nedávno v parlamentu odmítl hlavní úředník pro vzdělávání Kevin Yeung. Někteří učitelé se také obávají, že politické klima ve školách se stále více přibližuje autoritářskému modelu pevninské Číny.

Od roku 2020 musí státní zaměstnanci a stále častěji i zaměstnanci veřejné správy v Hongkongu skládat přísahu věrnosti. Kromě toho bylo do škol zavedeno „vzdělávání o národní bezpečnosti“. Někteří učitelé přiznali, že se nyní vyhýbají všem citlivým tématům, jako je násilné potlačení prodemokratického hnutí na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989. (afp/mf)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.