28. 6. 2022

Spojenectví USA s indicko-tichomořskými zeměmi je předzvěstí éry „antiglobalizace“.

Bezpečnostní dialog v Šangri-La, který se konal 10. –12. června pod vedením USA, byl setkáním ministrů obrany s omezenou účastí Pekingu. Vládnoucí Komunistická strana Číny byla z hlavního programu jednání vyloučena.

Generální tajemník tchajwanského institutu Taos Wu Chien-Chung v exkluzivním rozhovoru pro Epoch Times uvedl, že v průběhu dialogu bylo zřejmé, že Čína může učinit pouze interní prohlášení. Peking se nezabýval bezpečnostními a hospodářskými otázkami.

Čínská komunistická strana ohrožuje mezinárodní řád

Čína je stále více odsouvána na okraj, protože tyto země jsou nyní schopny si samy zajistit strategický materiál pro obranu a bezpečnost, upozorňuje Wu. Uvědomily si také, že Komunistická strana Číny ohrožuje mezinárodní řád.

Vznikla nová spojenectví. Například USA spolu s Velkou Británií a Austrálií založily vojenskou alianci AUCUS, ke které se žádná jiná země nemůže připojit. Kromě toho USA zahájily k velké nelibosti Komunistické strany Číny tchajwansko-americkou hospodářskou iniciativu.

Wu Chien-Chung vysvětlil, že Peking se tváří v tvář takovým spojenectvím může pravděpodobně uchýlit pouze k zastrašovací taktice.

To je na jedné straně patrné z veřejných prohlášení čínského ministra zahraničí Wej Feng-che, který by v případě odtržení Tchaj-wanu „šel do války za každou cenu“. Na druhou stranu ekonom Chen Wenling před několika dny vyjádřil názor, že Peking by si měl „vzít zpět“ Tchaj-wan a jít do války, aby „získal“ největšího světového výrobce polovodičů TSMC.

Žádná investiční záruka v Číně

Dialog v Šangri-La však také představuje zlom ve vývoji od „globalizace“ k „antiglobalizaci“, říká Wu. Jedním z cílů je podle něj omezit mezinárodní expanzi čínské komunistické strany. Tento vývoj se podle něj projevuje v restrukturalizaci dodavatelských řetězců, kdy se země již nechtějí spoléhat výhradně na Čínu, pokud jde o strategické materiály včetně roušek a vakcín.

V minulosti mohly za společnosti ručit vlády. Pokud chce nyní společnost investovat v Číně, činí tak na vlastní riziko, poznamenává Wu. Například s ohledem na špatné výsledky čínské komunistické strany v oblasti lidských práv německá vláda zamítla žádost společnosti Volkswagen o záruku na investice v Číně.

V důsledku toho musí Volkswagen nést riziko investice ve výši tří miliard eur. Podle něj je to poprvé, co Německo odmítlo poskytnout záruku na zahraniční investice vlastním společnostem z důvodu ochrany lidských práv.

„Zatímco globalizace spočívala v tom, že se země vydávaly tam, kde byla levná půda a pracovní síla, antiglobalizace spočívá v tom, že si země musí klíčové strategické suroviny vyrábět samy.“ Podle Wu antiglobalizace klade větší důraz na bezpečnost – a konkrétněji na specifickou obranu proti mezinárodní expanzi čínské komunistické strany.

Aliance tvoří „záchrannou síť“ proti Pekingu

Americký prezident Joe Biden navíc stále více posiluje spojenectví s Japonskem a Jižní Koreou. Podle berlínské nadace Stiftung Wissenschaft und Politik tvoří tato dvoustranná spojenectví základ bezpečnostní architektury v Indopacifiku. Síla těchto aliančních vztahů má dalekosáhlý význam pro stabilitu a bezpečnost celého regionu.

Vývoj bezpečnostní politiky v indo-pacifickém regionu – zejména mocenský vzestup Číny a posilování vojenské síly Severní Koreje – rovněž vyvolal nové otázky týkající se spolupráce a koordinace.

„Otázky, o nichž USA diskutují, jsou přímo zaměřeny proti Komunistické straně Číny,“ řekl Wang Č´-šeng, generální tajemník China Asia-PAcifik Elite Exchange Association, deníku Epoch Times.

Podle jeho analýzy se třístranná jednání mezi USA, Japonskem a Jižní Koreou zaměřují na otázky severovýchodní Asie. Další dialogy s Austrálií se mohou týkat celého indo-pacifického regionu. „V konečném důsledku jde ale o to, jak se vypořádat s neomezenou mezinárodní expanzí čínské komunistické strany,“ říká Wang.

Tato spojenectví společně tvoří jakousi „záchrannou síť“, která bude mít zásadní dopad na bezpečnostní otázky Pekingu.

Podle Wanga Č‘-šenga je postoj různých zemí k Pekingu patrný z rozhovorů v Šangri-La, které se jasně přiblížily USA a zdůraznily izolaci čínské komunistické strany v asijsko-pacifickém a indo-pacifickém regionu.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Přečtěte si také

Německo bude v EU pro částečně restriktivní migrační politiku a pokračování podpory Ukrajiny, řekl Merz

Německo bude v EU podporovat restriktivní kurz v migrační politice, dál chce ale zůstat zemí přátelskou a otevřenou migraci. Na malém stranickém sjezdu CDU to řekl pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz.

Snímek Pachová stopa získal hlavní ocenění na Academia Film Olomouc. Projekce bude i ve Sněmovně

Dokumentární film Pachová stopa získal hlavní cenu prestižního filmového festivalu mezi českými a slovenskými nominanty. Otevřel problém nespolehlivosti metod pachové identifikace.

Putin rozhodl o příměří během oslav 80. výročí konce druhé světové války, nabízí mírové rozhovory

Rusko si konec druhé světové války tradičně připomíná 9. května a Putinovo rozhodnutí o zastavení bojů se týká 8., 9. a 10. května.

Novináři Epoch Times získali nejvyšší ocenění za práci o náboženství

Za odhalování zločinů čínského režimu a podporu víry v těžkých časech získali novináři Epoch Times prestižní ocenění Wilbur Awards.

Kanaďané vybírají nový parlament, hlas už předem odevzdalo 7,3 milionu lidí

Kanaďané dnes ráno místního času začali v předčasných volbách vybírat nové složení parlamentu, a tím i vlády.

Čím disponuje finská armáda, která si zakládá na všeobecné branné povinnosti

Finsko po invazi ruských ozbrojených jednotek na Ukrajinu a po vstupu do Severoatlantické aliance rozšiřuje své vojenské kapacity. Jeho armáda si tradičně zakládá na silné „branné kultuře“.

Blackout ve Španělsku a Portugalsku. Celostátní výpadek proudu zastavil metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a přerušen byl provoz na železnici v různých částech země.

Teenageři nedostanou telefon, dokud nesplní pět úkolů. „Někdy je lepší vychovávat tím těžším způsobem,“ sdílí matka

Texaská matka pěti dětí nedovolí svým dospívajícím synům mít telefon, dokud nesplní pět praktických úkolů. Věří, že odpovědnost a víra jsou důležitější než pohodlí.

Bývalý viceprezident Argentiny chválí „velkolepou“ oslavu čínské kultury v podání souboru Shen Yun

Bývalý argentinský viceprezident Carlos Ruckauf navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Buenos Aires a označil jej za velkolepé. Ocenil i jeho poselství svobody a odpor vůči komunismu.