Szilvia Akbar

28. 6. 2022

Spojenectví USA s indicko-tichomořskými zeměmi je předzvěstí éry „antiglobalizace“.

Bezpečnostní dialog v Šangri-La, který se konal 10. –12. června pod vedením USA, byl setkáním ministrů obrany s omezenou účastí Pekingu. Vládnoucí Komunistická strana Číny byla z hlavního programu jednání vyloučena.

Generální tajemník tchajwanského institutu Taos Wu Chien-Chung v exkluzivním rozhovoru pro Epoch Times uvedl, že v průběhu dialogu bylo zřejmé, že Čína může učinit pouze interní prohlášení. Peking se nezabýval bezpečnostními a hospodářskými otázkami.

Čínská komunistická strana ohrožuje mezinárodní řád

Čína je stále více odsouvána na okraj, protože tyto země jsou nyní schopny si samy zajistit strategický materiál pro obranu a bezpečnost, upozorňuje Wu. Uvědomily si také, že Komunistická strana Číny ohrožuje mezinárodní řád.

Vznikla nová spojenectví. Například USA spolu s Velkou Británií a Austrálií založily vojenskou alianci AUCUS, ke které se žádná jiná země nemůže připojit. Kromě toho USA zahájily k velké nelibosti Komunistické strany Číny tchajwansko-americkou hospodářskou iniciativu.

Wu Chien-Chung vysvětlil, že Peking se tváří v tvář takovým spojenectvím může pravděpodobně uchýlit pouze k zastrašovací taktice.

To je na jedné straně patrné z veřejných prohlášení čínského ministra zahraničí Wej Feng-che, který by v případě odtržení Tchaj-wanu „šel do války za každou cenu“. Na druhou stranu ekonom Chen Wenling před několika dny vyjádřil názor, že Peking by si měl „vzít zpět“ Tchaj-wan a jít do války, aby „získal“ největšího světového výrobce polovodičů TSMC.

Žádná investiční záruka v Číně

Dialog v Šangri-La však také představuje zlom ve vývoji od „globalizace“ k „antiglobalizaci“, říká Wu. Jedním z cílů je podle něj omezit mezinárodní expanzi čínské komunistické strany. Tento vývoj se podle něj projevuje v restrukturalizaci dodavatelských řetězců, kdy se země již nechtějí spoléhat výhradně na Čínu, pokud jde o strategické materiály včetně roušek a vakcín.

V minulosti mohly za společnosti ručit vlády. Pokud chce nyní společnost investovat v Číně, činí tak na vlastní riziko, poznamenává Wu. Například s ohledem na špatné výsledky čínské komunistické strany v oblasti lidských práv německá vláda zamítla žádost společnosti Volkswagen o záruku na investice v Číně.

V důsledku toho musí Volkswagen nést riziko investice ve výši tří miliard eur. Podle něj je to poprvé, co Německo odmítlo poskytnout záruku na zahraniční investice vlastním společnostem z důvodu ochrany lidských práv.

„Zatímco globalizace spočívala v tom, že se země vydávaly tam, kde byla levná půda a pracovní síla, antiglobalizace spočívá v tom, že si země musí klíčové strategické suroviny vyrábět samy.“ Podle Wu antiglobalizace klade větší důraz na bezpečnost – a konkrétněji na specifickou obranu proti mezinárodní expanzi čínské komunistické strany.

Aliance tvoří „záchrannou síť“ proti Pekingu

Americký prezident Joe Biden navíc stále více posiluje spojenectví s Japonskem a Jižní Koreou. Podle berlínské nadace Stiftung Wissenschaft und Politik tvoří tato dvoustranná spojenectví základ bezpečnostní architektury v Indopacifiku. Síla těchto aliančních vztahů má dalekosáhlý význam pro stabilitu a bezpečnost celého regionu.

Vývoj bezpečnostní politiky v indo-pacifickém regionu – zejména mocenský vzestup Číny a posilování vojenské síly Severní Koreje – rovněž vyvolal nové otázky týkající se spolupráce a koordinace.

„Otázky, o nichž USA diskutují, jsou přímo zaměřeny proti Komunistické straně Číny,“ řekl Wang Č´-šeng, generální tajemník China Asia-PAcifik Elite Exchange Association, deníku Epoch Times.

Podle jeho analýzy se třístranná jednání mezi USA, Japonskem a Jižní Koreou zaměřují na otázky severovýchodní Asie. Další dialogy s Austrálií se mohou týkat celého indo-pacifického regionu. „V konečném důsledku jde ale o to, jak se vypořádat s neomezenou mezinárodní expanzí čínské komunistické strany,“ říká Wang.

Tato spojenectví společně tvoří jakousi „záchrannou síť“, která bude mít zásadní dopad na bezpečnostní otázky Pekingu.

Podle Wanga Č‘-šenga je postoj různých zemí k Pekingu patrný z rozhovorů v Šangri-La, které se jasně přiblížily USA a zdůraznily izolaci čínské komunistické strany v asijsko-pacifickém a indo-pacifickém regionu.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.