Zdenka Danková

8. 7. 2022

Umýváte plastové kelímky, krabice od džusů nebo pet láhve od sladkých nápojů, než je odnesete do žluté popelnice? Nebo vám nezáleží na tom, zda vyhozené obaly zůstanou plesnivé, se zbytky jídel nebo lepivé od cukru v nápojích?

V České republice se podle dat společnosti CENIA ročně vyprodukuje až 564 tisíc tun plastového odpadu. Z tohoto obsahu je přibližně průměrně jen 215 tisíc tun po využití zrecyklováno. Češi odpady třídí, ale odpad ze žlutých popelnic se často nedá znovu použít, uvádí seznamzprávy.cz. Plastové obaly jsou příliš znečištěny a některé vyhozené plastové hmoty se znovu dají použít pouze jednou. Přitom potravinový průmysl zaujímá druhé místo v pořadí znečišťovatelů.

Pokud vytřídíme 70 % obalů a pokud by se daly zrecyklovat, to by velmi pomohlo našemu životnímu prostředí.

Jestliže se chceme chovat ekologičtěji, můžeme nakupovat potraviny bez obalů. Takové obchody, kde vám naváží zboží do vašich vlastních nádob, také existují. Není to tak pohodlné, jako si koupit zabalený výrobek, ale k této formě se lidé již také přidávají.

Průzkum dále ukazuje, že plastové obaly se používají méně než šest měsíců, než jsou vyhozeny. Navíc data z průzkumu ukazují, ani poté se většina z nich nikdy nerecykluje. To, že na spodní straně obalu vidíte vytištěné honící se šipky ve tvaru trojúhelníku a číslo, ještě neznamená, že to lze skutečně recyklovat.

Červenec bez plastů

Přichází „Červenec bez plastů“ – jde celosvětové hnutí, jehož cílem je řešit znečištění plastem a vybudovat svět bez plastového odpadu. Hnutí doufá, že kolektivním vynecháním plastového odpadu, kterému se lze vyhnout, jako jsou láhve na vodu a kelímky na kávu, nebo veškerého plastu na jedno použití, povzbudí miliony lidí k podpoře čistší planety.

Může to být jedna z cest, protože ve chvíli kdy se poptávka po jednorázových plastových obalech sníží, výrobci začnou hledat jiné možnosti, aby vyhověli nově vzniklé poptávce svých spotřebitelů.

O tom, že plasty jsou dnes pro planetu vážným problémem, svědčí skutečnost, že stále více vlád navrhuje opatření ke snížení jejich dopadu na životní prostředí. Například státy patřící do EU poměrně dlouho bojují za úplný zákaz prodeje jednorázových plastů, jako jsou brčka na pití nebo příbory. U nás tento zákon měl začít platit již v červenci roku 2021, bohužel se jeho platnost odložila. Naši poslanci budou právě 8. 7. zasedat k jednání o zákazu některých jednorázových plastových výrobků. 

Organizace Life Out Of Plastic uvádí, že jednorázové plasty tvoří polovinu plastů, jež ročně spotřebujeme. Přitom mají životnost 12 až 15 minut – ale přesto mohou zmizet až za 500 let! Plasty nás přežijí a přežijí i naše děti.

V dnešní době se naštěstí stále více do popředí dostávají znovupoužitelné obaly. Byli byste překvapeni, kolik odpadu byste dokázali snížit, kdybyste používali opakovaně použitelné nebo znovu naplnitelné předměty. Krásným příkladem mohou být omyvatelné kelímky na nápoje.

„Domácnosti a podniky mohou společně snížit svůj dopad tím, že se pokud možno vyhnou výrobkům na jedno použití a nahradí je opakovaně použitelnými alternativami,“ řekl A. Řeháček z AYETO Eco.

Pro podniky, které produkují velké množství papíru, lepenky nebo plastového odpadu, je pečlivé třídění těchto materiálů nejlepším způsobem, jak maximalizovat jejich využití pro recyklaci – a snížit objem v kontejneru na běžný odpad.

Recyklace – mnoho obalů se recyklovat už nedá. (kasparpr.cz)

Nebojte se dát zpětnou vazbu

Pokud si domů přinesete výrobek, který se vám líbí nebo ho rádi používáte, ale jeho obal není recyklovatelný, nemusíte se bát říct dané společnosti, co si o tom myslíte. Poslední roky si velké množství značek zakládá na profesionálním přístupu a na zpětné vazbě od koncových zákazníků. Naslouchají vám tedy víc než kdykoli předtím.

Využijte sekci komentářů na webových stránkách společnosti nebo na jejích účtech na sociálních sítích. Zkuste napsat třeba: „Váš výrobek se mi líbí, ale trápí mě toto označení. Je recyklovatelný?“ Zeptejte se jich a počkejte si na odpověď. Třeba se právě díky vašemu komentáři objeví další zákazníci, které problém s recyklací trápí stejně jako vás.

Záleží na naší vlastní volbě. Máme moc přimět výrobce, aby změnili způsob výroby. Jak? Tím, že změníme způsob spotřeby.

S použitím zprávy kasparpr.cz

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.