Zdenka Danková

8. 7. 2022

Když si balíme kufr na dovolenou a chystáme se odjet na pár dní nebo týdnů, zvažujeme, co opravdu nutně potřebujeme a co můžeme s sebou oželet. Prozíraví cestující vždy zvažují dobré čtení. To znamená dobře vybrat knížku, která nás zabaví, a současně nezatíží naše zavazadlo. Jak při slunění na pláži, tak na letní večery nebo pro deštivá odpoledne – vždy nám vystačí kniha.

Tipy na opravdu „lehké“ dovolenkové čtení

Letní čtení přidává na váze do kufru, a tak váháme, co s sebou vzít. Třebaže tento problém některým vyřeší čtečky, jiným by potěšení z obracení listů chybělo.

Pár tipů na knihy, které se nepronesou – paperback versus pevné desky. Není bez důležitosti, že na váze můžeme ušetřit tím, že místo knihy v pevných deskách zvolíme tu v měkkých. Rozdíl mezi vydáními může být i 200 gramů.

„Např. pokud si sbalíte Tiché roky od Aleny Mornštajnové v klasických deskách, povezete 0,34 kg. Když sáhnete po paperbackovém vydání, bude to už jen 0,17 kg,“ radí knihobot.cz.

Zkušenost říká, že pevné desky knihu lépe chrání a jsou méně náchylné k poškození. Berete-li si však knihu někam na pěší túru, každý gram je znát. A podobně i pokud cestujete letadlem a musíte se vejít do stanoveného váhového limitu pro zavazadla.

Kateřinu Tučkovou nechte doma

Ať je příběh na tisíci stránkách sebelákavější, kilo papíru je kilo papíru. Téměř tolik váží nový román Kateřiny Tučkové Bílá voda. Jelikož je těžký i svým příběhem, sbalte do kufru raději jinou četbu. A i když jste optimisté, Klub nenapravitelných optimistů nechte také raději doma. Váží 900 gramů.

„Pozor dejte i na lesklý křídový papír. Zrádné v tom mohou být třeba časopisy. Stopadesátistránkový časopis váží 330 gramů, tedy tolik, co běžná kniha,“ upozorňuje Kristýna Hladíková, marketingová ředitelka Knihobotu.

V pravém smyslu lehké knihy

Jaké knihy patří k těm lehčím? Ty, které mají kolem 200 gramů – tedy jako kdybyste si zabalili dvě tabulky čokolády. Z klasiky je to třeba Fulghumova kniha Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (140 g), nebo Camusův Cizinec (230 g). Z novinek můžete sáhnout po knize od Wojciecha Tochmana Kokrhání kohoutů, pláč psů (160 g) nebo Pánbůh zaplať od téhož autora.

Nezapomeňte sčítat gramy a listy

Úspěšně jste se vyhnuli bichlím a zabalili více menších knih? Dejte pozor, ať dohromady nakonec neváží víc, než čekáte. Průměrná kniha obsahuje  250–300 stran a váží půl kila. Doporučuje se vzít s sebou tenčí knihy dvě.

A pokud přihodíte i nějakou četbu pro děti, kilo překročíte, ani nevíte jak. Třeba dětmi tak oblíbená Prašina váží 330 gramů.

Ať už váhu svých zavazadel musíte řešit či nikoliv, pro zajímavost si vyvolenou knihu stejně zvažte. Alespoň se budete moci pochlubit tím, jakou vahou při četbě vaše ruce denně posilujete.

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.