Mezinárodní obchodování s komoditami probíhá v amerických dolarech prostřednictvím systému Swift. Nyní Peking spolu s Ruskem a dalšími zeměmi ze skupiny BRICS plánuje zavést vlastní přeshraniční finanční systém. Komunistická strana Číny chce dále rozšiřovat svou mocenskou sféru v boji o světovou nadvládu a Rusko po vyřazení z platebního systému Swift hledá alternativy.

Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika (BRICS) uspořádaly 23. června 2022 virtuální summit s cílem zlepšit budoucí spolupráci, zejména v oblasti finančních transakcí. V tomto rámci se uskutečnila další setkání ministrů financí a šéfů centrálních bank těchto zemí (6. června) a vysokých představitelů energetiky (28. června).

Dříve volné spojenectví BRICS získalo v souvislosti s ukrajinskou krizí na významu. V souvislosti se sankcemi Západu vůči Rusku se zintenzivnil jejich vzájemný obchod a nyní vyvstává otázka řízení plateb. Zejména pro čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Cítí totiž příležitost rozšířit svou moc v rámci současných geopolitických změn.

Ve svém úvodním projevu čínský vůdce řekl: „Měli bychom rozšířit spolupráci BRICS v oblasti přeshraničních plateb a posuzování úvěrů, abychom usnadnili obchod, investice a financování mezi našimi zeměmi.“

Globální rozvojová iniciativa Pekingu „není tak nevinná, jak se zdá“

Čínský vůdce dále potvrdil, že v budoucnu bude se zeměmi BRICS spolupracovat na uskutečnění „snu Komunistické strany Číny“ o Globální rozvojové iniciativě (GDI). GDI je v podstatě předělávkou čínské Nové hedvábné stezky, takzvané iniciativy Pásmo a cesta (BRI) z roku 2013.

Nová hedvábná stezka měla rozšířit obchodní trasy Číny a upevnit tak její strategické postavení. BRI vedla k záplavě infrastrukturních projektů v chudých zemích s trojcifernými miliardami investic a nakonec se ukázalo, že pro chudé země slouží jako dluhová past. Chudé země se tak staly závislými na Komunistické straně Číny.

Po „krizi“ kolem onemocnění covid-19 se půjčky z Číny k nelibosti zadlužených zemí snížily. Proto nyní přišel čínský vůdce s novou myšlenkou: Globální rozvojovou iniciativou. Říká se, že je v ní „méně betonu a více zeleně“. Ale jak píše časopis The Economist, ani „GDI není tak nevinná, jak se zdá“.

OSN vítá globální rozvojovou iniciativu Pekingu

Když čínský ministr zahraničí Wang I v dubnu 2022 představil GDI Organizaci spojených národů (OSN), OSN a více než 100 zemí ji vřele uvítalo. Vznikla skupina Přátelé GDI, do které se již zapojilo více než 50 zemí. Peking si přeje, aby zmiňovaný nový platební systém nezávislý na americkém dolaru usnadnil realizaci jeho plánu.

Země BRICS na společném summitu prohlásily, že rozšíří pracovní skupinu BRICS pro platební styk (BPTF). Stejně tak chtějí centrální banky různých zemí pracovat na zjednodušení vzájemných peněžních transakcí.

A tak vůdce Si Ťin-pching i ruský prezident Vladimir Putin společně vyzývají k alternativám v platebním styku. Chtějí snížit závislost na amerických dolarech v mezinárodním obchodu a omezit vliv Ameriky prostřednictvím systému SWIFT.

Jak uvádí čínský státní tisk „Global Times“, bankéři a ekonomové v zemích BRICS vyzvali k „rozšíření vyúčtování v národních měnách a poskytování úvěrů, aby se vyzbrojili proti americkému dolaru“.

Podle zprávy ruské tiskové agentury TASS z 22. června 2022 Putin ve svém projevu na fóru BRICS údajně vyzval k vytvoření společné rezervní měny – podobné Zvláštním právům čerpání (SDR) Mezinárodního měnového fondu (MMF). SDR se skládá z mezinárodních měn (včetně amerického dolaru, eura, čínského jüanu, japonského jenu, britské libry) a může být použit k platbám nebo držen v rezervě.

Sergej Storčak, hlavní bankéř ruské banky VEB.RF, řekl 21. června 2022 čínskému deníku Global Times: „Země BRICS a další zainteresované státy musí jednat o vytvoření vlastního nezávislého globálního finančního systému.“ Ten by mohl být založen na čínském jüanu, ale také na jiné měně, uvedl. VEB.RF je jednou ze společností, které byly v rámci sankcí proti Rusku vyloučeny z mezinárodního platebního systému SWIFT.

Měny zemí BRICS jsou slabé

V současné době se s komoditami, jako je ropa, obchoduje v amerických dolarech, protože dolary jsou stabilní a celosvětově snadno směnitelné. Žádná z měn zemí BRICS není s touto měnou srovnatelná. A přestože je čínský jüan považován za mezinárodní měnu, je směnitelný pouze v omezené míře.

Si, Putin a bankéři VEB.RF však nesledují stabilitu, ale chtějí nahradit dolar jako mezinárodní platidlo, aby omezili moc Ameriky. Dokud budou jejich země nuceny zpracovávat mezinárodní platby prostřednictvím systému SWIFT, který je napojen na americké banky, mohou mít USA na země, které budou vyloučeny, vliv jako v případě války na Ukrajině.

Centrální banky po celém světě drží jako devizové rezervy především americké dolary, a to nejen kvůli stabilitě a směnitelnosti této měny, ale také proto, že je lze použít v mezinárodním obchodu. Žádná země nechce držet jako rezervy jihoafrický rand, brazilský real, indickou rupii nebo ruský rubl. Na to jsou tyto měny příliš slabé.

I kdyby země BRICS uzavřely mezinárodní dohody o zúčtování, měny BRICS by byly užitečné pouze při obchodování se zemí původu měny. Jinými slovy, Jihoafrická republika a Indie by se mohly dohodnout na vypořádání obchodu v indických rupiích. Je však nepravděpodobné, že by ostatní země akceptovaly rupie v obchodě s Jihoafrickou republikou. Kromě toho mají některé země BRICS velké zahraniční dluhy, které musí být spláceny v amerických dolarech, a nikoli v rupiích.

V důsledku toho by Jihoafrické republice zůstala hromada rupií, které by nemohla použít jinak než na obchod s Indií. Aby toho nebylo málo, vlastní měna Jihoafrické republiky by mohla být devalvována rezervou v rupiích.

Nedůvěra brání alternativnímu globálnímu obchodu

Mezinárodní obchodníci provádějí své platby prostřednictvím systému SWIFT, protože je bezpečný, rychlý a přesný. Nejdůležitější je, že je pohodlný, protože je propojen s velkými bankami ve více než 100 zemích světa. Čína a Rusko se již pokusily vybudovat alternativní systém SWIFT, ale ani jeden z nich není propojen s bankami v západních zemích.

Dokud se svět nedohodne na používání čínského nebo ruského systému, budou země BRICS nadále spoléhat na systém SWIFT. A i kdyby se dohodly na čínském nebo ruském platebním systému, stále by zůstávala otázka, jakou měnu používat v rámci mezinárodního obchodu.

Čínský jüan by byl pravděpodobně první možností pro domácí obchod zemí BRICS. Peking již zřídil mezibankovní platební systém (CIPS) pro vypořádání obchodů v jüanech. Pokud by ostatní země BRICS souhlasily s tím, že v budoucnu budou své obchody vypořádávat v jüanech a prostřednictvím CIPS, čínské centrální banky by jejich obchod kontrolovaly. To se jim ale nemusí líbit.

Alternativním doporučením Putina a ruských bankéřů je naopak použití měnového koše, jaký používá Mezinárodní měnový fond. Takovýto koš BRICS by se pravděpodobně skládal z jejich pěti měn.

To by však zemím BRICS v mezinárodním obchodě příliš nepomohlo. Ostatní země by nechtěly držet měny BRICS jako rezervy. A konečně, systém SWIFT by neumožňoval transakce v koši měn zemí BRICS.

O autorovi

Antonio Graceffo, Ph.D., strávil více než 20 let v Asii. Navštěvoval Shanghai University of Sport a získal titul MBA na Shanghai Jiaotong University. Graceffo působí jako profesor ekonomie a  analytik čínské ekonomiky a píše pro různá mezinárodní média. Mezi jeho knihy o Číně patří Beyond the Belt and Road: China’s Global Economic Expansion a A Short Course on the Chinese Economy.

Tento článek původně vyšel na stránkách americké redakce pod názvem: China and Russia Want to Replace US Dollar With BRICS Currencies. (německá adaptace nh).

Z článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.