Podle NASA je Peking skoupý na informace

Čínská raketa v sobotu spadla zpět na Zemi nad Indickým oceánem. Podle NASA však Peking nesdělil „konkrétní informace o dráze“, které jsou nutné k tomu, aby se vědělo, kam by mohly dopadnout její trosky.

Raketa s názvem „Dlouhý pochod“ 5B odstartovala 24. července, aby dopravila laboratorní modul na novou čínskou vesmírnou stanici budovanou na oběžné dráze. Dle amerického vesmírného velitelství tato nejvýkonnější čínská raketa spadla nad Indický oceán v sobotu.

„Interní jádrový stupeň zůstává na oběžné dráze a nebyl aktivně deorbitován. Je jasné, že Čína vůbec neplní zodpovědně normy týkající se jejich vesmírného dopadu,“ citoval web tn.cz astronoma Jonathana McDowella.

Uživatelé sociálních médií v Malajsii mezitím zveřejnili video (níže), které vypadá jako trosky rakety. Čína přitom začátkem týdne uvedla, že trosky pro nikoho na zemi nepředstavují velké riziko. Už před dvěma lety ale úlomky jiné čínské rakety Dlouhý pochod 5B dopadly na Pobřeží slonoviny, kde poškodily několik budov.

„Všechny země, které využívají vesmír, by se měly řídit zavedenými osvědčenými postupy a udělat vše pro to, aby si tento typ informací vyměňovaly předem a umožnily tak spolehlivě předpovědět potenciální riziko dopadu trosek,“ uvedl ředitel NASA Bill Nelson.

Spojené státy a další země, které létají do vesmíru, naopak obvykle vynakládají náklady na konstrukci svých raket, aby se právě velkým nekontrolovaným návratům vyhnuly.

Spojené státy vyloučily Čínu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli jejím vojenským vazbám, jelikož čínský vesmírný program řídí vojenské křídlo vládnoucí komunistické strany, Lidová osvobozenecká armáda.

Zdroj.