Čína ve čtvrtek vypálila několik balistických raket Dongfeng do vod poblíž Tchaj-wanu. O odpálení raket informovalo tchajwanské ministerstvo národní obrany kolem 15:30 místního času. Rakety dopadly do vod v okolí severovýchodní a jihozápadní části Tchaj-wanu.
V reakci na to tchajwanské ministerstvo uvedlo, že aktivovalo svůj obranný systém a posílilo svou bojovou pohotovost.
„Odsuzujeme takovou iracionální akci, která ohrožuje mír v regionu,“ napsalo ministerstvo na Twitteru.
Krátce před 18. hodinou místního času vydalo ministerstvo další prohlášení, v němž uvedlo, že Čína od 16. hodiny místního času vypálila celkem 11 raket Dongfeng.
Čína oznámila, že v rámci plánovaného cvičení 4. srpna odpálila rakety. Podle čínských státních médií raketové síly čínské armády vypálily „několik typů konvenčních raket“, které přesně zasáhly cíle ve vodách východně od Tchaj-wanu.
Dne 2. srpna Čína oznámila, že od 4. do 7. srpna uspořádá vojenské manévry s ostrou střelbou v šesti zónách kolem Tchaj-wanu, což je zjevná odveta za návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na ostrově. Některé z těchto zón se částečně překrývají s teritoriálními vodami Tchaj-wanu.
Pelosiová opustila Tchaj-wan 3. srpna poté, co na ostrově strávila asi 19 hodin, což byla po Singapuru a Malajsii třetí zastávka její cesty po Asii. Během pobytu na Tchaj-wanu se setkala s několika tchajwanskými vládními představiteli včetně prezidentky Tsai Ing-wen a s šéfem společnosti na výrobu čipů TSMC.
Čínský režim si nárokuje Tchaj-wan jako součást jeho území, a staví se proti tomu, aby vlády a mezinárodní organizace komunikovaly s tchajwanskými představiteli nebo s nimi navazovaly styky, neboť takové jednání naznačuje, že ostrov je de facto samostatným národním státem.
Po návštěvě Pelosiové došlo k mezinárodnímu odsouzení vojenského a hospodářského nátlaku Číny vůči Tchaj-wanu.
Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.