Juraj Skovajsa

12. 8. 2022

Aktualizováno 12. 8. o informaci týkající se bezpečnostních kamer.

Ve svém proslovu oznámil ve čtvrtek americký ministr spravedlnosti Merrick Garland, že ministerstvo požádalo federální soud o zveřejnění důvodu razie v Trumpově rezidenci. Zároveň sdělil, že razii schválil on sám.

Jde o první oficiální veřejné prohlášení týkající se události z 8. srpna, kdy do Mar-a-Lago, rezidence Donalda Trumpa na floridské Palm Beach, dorazilo několik desítek agentů FBI, kteří dle přítomných prohledávali rezidenci 10 hodin bez připuštění svědků a s požadavkem na vypnutí bezpečnostních kamer (ke kterému ale fakticky nedošlo).

Dle Trumpovy právní zástupkyně zřejmě hledali důvěrné dokumenty a záznamy z doby, kdy Trump působil ve funkci prezidenta. Pokud by šlo o tento důvod, šlo by dle některých lidí z řad agentů FBI či žalobců o nepřiměřený nebo možná i nezákonný akt.

Po tlaku ze strany republikánských zákonodárců a žádostí o odpečetění od Judicial Watch (a dalších) nařídil ve středu federální soudce Reinhart ministerstvu spravedlnosti, aby do 15. srpna požádalo soud o odpečetění. Soudce Reinhart je tím, kdo povolení k prohlídce 5. srpna schválil.

O den později vystoupil se svým proslovem před novináři Bidenův ministr spravedlnosti Merrick Garland.

„Ministerstvo podalo návrh na zveřejnění příkazu k prohlídce a potvrzení, s ohledem na to, že o prohlídce veřejně informoval bývalý prezident, okolnostem, které ji provázely, a značného zájmu veřejnosti o tuto záležitost,“ uvedl Garland.

„Osobně jsem schválil rozhodnutí požádat o vydání příkazu k prohlídce v této věci. … Ministerstvo takové rozhodnutí nebere na lehkou váhu,“ řekl dále Garland.

Ministr věnoval část projevu o vlně kritiky zpochybňující profesionalitu FBI, úředníků ministerstva spravedlnosti a žalobců.

Prohlásil, že agenti FBI jsou „vlastenečtí“ a „oddaní“ státní zaměstnanci, kteří chrání Američany před násilnými trestnými činy a terorismem. „Je mi ctí pracovat po jejich boku,“ dodal.

John Malcolm, ředitel Meeseova centra pro právní a soudní studia při nadaci The Heritage Foundation, řekl deníku The Epoch Times: „Myslím si, že jde o pokus ministerstva spravedlnosti – které možná podcenilo reakci na tuto akci prostřednictvím této razie – pokusit se z toho trochu vycouvat tím, že řekne: ‚Podívejte, to, co jsme tady udělali, bylo naprosto v pořádku‘.“

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...