Jack Phillips

15. 8. 2022

Kartel Jalisco New Generation o víkendu hrozil rozsáhlými násilnostmi v Baja California, nejsevernějším mexickém státě sousedícím s Kalifornií. Před situací varovalo i velvyslanectví USA v Mexiku i ministerstvo zahraničí.

Zpráva, kterou gang údajně rozeslal, hrozila násilím, vydírajíc mexickou vládu k propuštění zajatých členů kartelu.

„Varování. Od pátku 22.00 hodin do neděle 3.00 hodin budeme vytvářet chaos, aby vláda osvobodila naše lidi. Jsme kartel Jalisco New Generation, nechceme ubližovat dobrým lidem, ale bude lepší, když nebudou vycházet ven, v těchto dnech zaútočíme na každého, koho uvidíme na ulici,“ sdělil podle televize KSWB-TV a dalších médií zločinecký kartel.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím vydalo varování pro Američany v Baja California, včetně Tijuany. Uvedlo, že američtí vládní zaměstnanci by se měli od pátku na místě ukrýt. Podle internetových stránek amerického velvyslanectví příkaz k ukrytí platil do nedělního odpoledne.

„Generální konzulát USA v Tijuaně eviduje zprávy o požárech několika vozidel, zátarasech na silnicích a silné policejní aktivitě v Tijuaně, Mexicali, Rosaritu, Ensenadě a Tecate. Zaměstnanci americké vlády dostali pokyn, aby se až do odvolání ukrývali na místě,“ napsal konzulát v Tijuaně 12. srpna na Twitteru.

Druhá zpráva z amerického konzulátu uváděla, že občané USA se mají „vyhýbat oblasti“, „vyhledat bezpečný úkryt, pokud se v oblasti nacházejí“, „sledovat místní média pro aktuální informace“, „být si vědomi svého okolí“ a „informovat přátele a rodinu o své bezpečnosti“.

Starostka Tijuany Montserrat Caballero na videu a na tiskové konferenci o víkendu uvedla, že zločinecké gangy nepřinutí Tijuanu k uzavření. Podle ní bude policii pomáhat asi 3 000 federálních vojáků v Baja California.

„Nedovolíme, aby jediný občan Tijuany doplatil na následky těch, kteří nesplatili své účty,“ řekla v sobotu podle Fox News. „Žádáme vás, abyste donutili zaplatit ty, kteří vám dluží, a ne rodiny a občany, kteří pracují.“

Začátkem uplynulého týdne zaútočili členové drogového kartelu na řadu obchodů se smíšeným zbožím po celé zemi.

„Představitelé podnikatelské sféry jsou velmi znepokojeni atmosférou nejistoty, která panuje v některých oblastech naší země, a potřebujeme mít záruku plného uplatňování právního státu,“ uvedla minulý týden Mexická obchodní komora.

Tato výzva následovala po úterní noci plné násilností v centrálních státech Guanajuato a Jalisco, kde se střetli vojáci se členy kartelu, což přimělo velvyslanectví USA vydat varování před cestováním do této oblasti.

Překlad původního článku americké redakce: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.