Zdenka Danková

18. 8. 2022

Sdružení Arnika upozornilo na špatné zprávy z Běloruska. „Tamní autoritativní režim se rozhodl odstoupit od Aarhuské úmluvy, která signatářské státy zavazuje k pravdivému informování občanů o stavu životního prostředí. Také lidem zajišťuje právo podílet se na rozhodování o projektech s významnými dopady na přírodu.“

„Bělorus byla jedním z prvních signatářů úmluvy v roce 1998. Její vystoupení z Aarhuského společenství je bohužel jedním z dalších kroků na cestě zpět do sovětské éry,“ komentuje dění Martin Skalský, předseda sdružení Arnika.

Bělorus odstoupila od mezinárodní Aarhuské úmluvy o environmentální demokracii. Podle oficiálního dokumentu OSN podalo Bělorusko oznámení o odstoupení 26. července 2022. Od té doby běží 90denní lhůta, takže oficiálně přestane být Bělorus úmluvou vázaná 24. října 2022. Vydáním dekretu o tom rozhodl prezident Alexandr Lukašenko. Autoritářský režim tak reaguje na dlouhodobou kritiku mezinárodního společenství kvůli pronásledování ochránců životního prostředí.

Jde o první případ odstoupení signatářského státu od této úmluvy. Krok nepochybně přinese další zhoršení situace aktivních občanů země, kteří tím přišli o mezinárodní ochranu svého práva účastnit se rozhodování o místech, kde žijí, obává se Arnika.

Protest proti výstavbě bělaruské jaderné elektrárny Astravec. (Arnika, z. s.)

Měřicí stanice v Charkově poškozena ostřelováním

V ukrajinském Charkově „přežila” ostřelování měřicí stanice, která je součástí občanské monitorovací sítě EcoCity, informuje Martin Zelinka ze družení Arnika. Majitel stanice Valerij ji našel v poškozeném stavu, ale kontaktoval kolegy Arniky z EcoCity, kteří stanici znovu uvedli do provozu na novém místě.

Ta teď slouží k monitoringu ovzduší nedaleko Záporožské jaderné elektrárny, která již byla několikrát ostřelována, a je proto důležité sledovat jakékoliv anomálie v jejím okolí. 

Aarhuská úmluva je obecný termín pro Úmluvu Evropské hospodářské komise OSN o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí. Propojuje v sobě práva životního prostředí s lidskými právy.

Zdroj: Arnika, z. s.

Související témata

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.