SOSP

7. 9. 2022

Pane premiére, Vaše vyjádření pro CNN Prima News, musíme označit za mimořádně nešťastné pro svobodu projevu a pluralitní demokracii. Připomíná dobu Rudého práva a cenzury, kdy byl každý kritický nebo opoziční názor označován za ideologicky nepřijatelný a jejich nositelé za pomahače zahraničních diverzních centrál. Taková slova zbytečně rozdělují společnost a brání svobodné debatě k řešení energetické a společenské krize, po kterém většina lidí poslední měsíce volá.

Prosíme vás, abyste vy sám i členové vaší vlády přestali přiživovat hysterii o dezinformacích, kterou u nás rozdmychávají samozvané partičky aktivistů, jež si z boje s „dezinformacemi“ coby novodobým rouháním udělaly živnost a politické kladivo na čarodějnice. Žádáme, abyste přestali dehonestovat každého nespokojeného občana jako prorusky orientovaného a každého kritika poměrů jako populistu nebo dokonce extremistu. Nemusíte souhlasit s tím, co na demonstraci zaznělo (my také s některými výroky nesouhlasíme), ale je nepřijatelné, aby premiér vlády urážel sto tisíc protestujících jako hloupé oběti zahraniční propagandy.

Dovolujeme si připomenout, že i názory na odbourání unijních regulací, např. emisních povolenek, omezení prodeje (části) energií přes burzu, nebo na uzavření dlouhodobých smluv o odběrech energetických surovin podle příkladu jiných zemí EU jsou legitimní a požívají ústavně garantované svobody projevu. V bezprecedentní krizi ohrožující většinu firem a domácností je třeba zvažovat všechny možnosti řešení.

Zdroj: SOSP

Výše vyjádřené názory a postoje jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.


Citace ze CNN Prima News

Premiér v rámci kampaně před komunálními volbami cestuje po středních Čechách. „Je jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá,“ uvedl Fiala. Dodal, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. „Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, co jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ doplnil Fiala.

Ministr vnitra Rakušan uvedl, že bere vážně obavy lidí, kteří na demonstraci přišli. „Proto pracujeme na řešeních, která strach lidí z budoucnosti zmírní. Ta řešení ale neleží v příklonu k Putinovu Rusku, v tom se s řečníky neshodnu,“ uvedl vicepremiér. Zároveň varoval, že je třeba nedopustit rozdělení veřejnosti. „Rozkol společnosti je jeden z cílů hybridní války, které čelíme,“ napsal Rakušan na Twitteru. (zdroj: CNN Prima News)

Související témata