Szilvia Akbar

8. 9. 2022

Estonsko se teprve nedávno rozhodlo vzdát se těžby ropy z břidlice. Nyní je však země nucena vrátit se k této hornině jako ke zdroji energie. Důvodem je válka na Ukrajině, protože Estonsko již nechce dovážet plyn z Ruska.

Estonsko přechází zpět na břidlicovou ropu. Tímto krokem se země vzdala svých ambiciózních plánů zcela se obejít bez břidlicové ropy pro výrobu elektřiny do roku 2035.

Je to jediná země na světě, kde břidlice v minulosti zajišťovala většinu energie. V roce 2018 se podílela 73 procenty na dodávkách primární energie, píše Politico.

Ropné břidlice dražší než ropa

Když se loni dostala k moci premiérka Kaja Kallasová, slíbila, že ukončí využívání břidlicové ropy. Do roku 2040 by se tato fosilní paliva neměla používat v celém energetickém sektoru.

Válka na Ukrajině nyní nutí vládu Kallasové k přehodnocení. Letos v zimě se má břidlice opět ve větší míře využívat k výrobě elektřiny a tepla, aby se nemusel dovážet ruský plyn a elektřina.

Roponosnou horninu břidlici lze spalovat za účelem výroby elektřiny nebo tepla, přeměnit na kapalná paliva nebo použít k chemické výrobě.

Hornina se však musí zahřát na teplotu přibližně 500 °C. Tento proces doutnání je energeticky náročný a náklady na topný proud jsou příliš vysoké. Kanadští vědci prozkoumali proces těžby a dospěli k závěru, že ropné břidlice se zatím nemohou vyrovnat nákladům na těžbu čisté ropy.

„Výjimečné okolnosti vyžadují výjimečná opatření“

„O tom, zda bude ropa z břidlic někdy schopna nahradit konvenční, levnou ropu ve znatelné míře, lze v současnosti značně pochybovat,“ vysvětluje Wolfgang Blendinger, jediný německý profesor ropné geologie na Technické univerzitě v Clausthalu.

Estonsko se přesto rozhodlo vrátit k těžbě ropy z břidlic, protože „mimořádné okolnosti vyžadují mimořádná opatření“, uvedla minulý měsíc ministryně hospodářství Riina Sikkut. „Naštěstí máme alternativní palivo.“

A zatímco vláda chce i nadále plnit své klimatické cíle, průmysl vítá výhody břidlicové ropy. „Tato situace ukazuje, že Estonsko potřebuje vlastní břidlicové elektrárny – a myslím, že to bude platit ještě dlouho,“ řekl listu Politico Andrej Zajcev, předseda odborového svazu Narva Energia.

„Éra energetické naivity skončila“

Hando Sutter, generální ředitel společnosti Eesti Energia, uvedl, že jeho společnost je připravena zvýšit produkci břidlicové ropy na deset milionů tun. „Éra energetické naivity skončila,“ řekl. „Dnes v Evropě velmi dobře chápeme, že se nemůžeme tolik spoléhat na přátelské sousedy.“

Podle něj společnost potřebuje zvýšit produkci ve svých současných dolech a Eesti Energia otevře nový důl přibližně za pět let, v závislosti na tom, jak rychle se vyčerpají současné zásoby ropy z břidlic.

„Doufáme, že tato válka brzy skončí,“ řekl Sutter. Společnost prozatím považuje současnou poptávku za „krátkodobou krizi“. Zdůraznil, že společnost Eesti Energia se „nevzdá“ svého cíle přestat do roku 2030 vyrábět elektřinu z ropných břidlic. Podle jeho slov bude společnost v příštích pěti letech investovat 2,5 miliardy eur do čtyřnásobného zvýšení kapacity obnovitelných zdrojů energie.

Sutter nicméně připustil, že pokud se válka na Ukrajině protáhne, může se dlouhodobá strategie společnosti změnit.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...