Tom Ozimek

18. 9. 2022

Federální odvolací soud v New Orleans rozhodl ve prospěch texaského zákona, který se snaží omezit společnosti provozující sociální média, jako jsou Facebook a Twitter, v cenzuře svobody projevu.

Páteční rozhodnutí soudu (pdf) potvrzuje ústavnost texaského zákona, který loni podepsal guvernér Greg Abbott, a přináší vítězství republikánů v jejich boji proti cenzuře konzervativních názorů ze strany velkých technologických společností.

„Dnes jsme odmítli myšlenku, že korporace mohou bezstarostně používat první dodatek ústavy k cenzurování toho, co lidé říkají,“ napsal ve stanovisku soudce Andrew Oldham.

„Protože [federální] okrskový soud rozhodl jinak, rušíme jeho nařízení a vracíme věc k dalšímu řízení,“ dodal Oldham a připravil tak půdu pro „boj“ u Nejvyššího soudu USA.

Žalující strany

Na texaský zákon podaly žalobu organizace NetChoice a Computer & Communications Industry Association (CCIA), které argumentovaly tím, že soukromé společnosti jako Facebook a Twitter mají podle prvního dodatku ústavy USA [pozn.: první dodatek chrání svobodu projevu] právo moderovat obsah zveřejňovaný na svých platformách a rozhodovat o tom, jaké formy projevu povolí nebo zakážou.

„[Texaský] zákon pošlapává první dodatek tím, že umožňuje vládě nutit soukromé podniky, aby dávaly prostor projevům, kterým ho dát nechtějí,“ uvedla NetChoice ve svém prohlášení. Skupiny rovněž tvrdily, že zákon nejenže nezabraňuje cenzuře, ale umožňuje Texasu „kontrolovat a řídit projevy na internetu, čímž podle prvního dodatku překračuje práva online trhu“.

Soud nižší instance se postavil na stranu žalujících a rozhodl o zablokování zákona, přičemž páteční rozhodnutí federálního odvolacího soudu 5. okrsku toto rozhodnutí zrušilo.

„Platformy tvrdí, že někde v daném právu člověka na svobodu projevu se skrývá nevyjmenované právo korporace nasadit projevu náhubek,“ napsal Oldham ve stanovisku.

Oldham rovněž uvedl, že ochrana, které se domáhají platformy napadením texaského zákona, by jim umožnila získat dominantní postavení na trhu tím, že by přilákaly uživatele s klamavým tvrzením, že jsou zastánci svobody projevu, ale později by jejich projevy potlačily.

„Obrovské vítězství“ pro svobodu projevu

Vrchní státní zástupce Texasu Ken Paxton coby protistrana rozhodnutí odvolacího soudu slavil. „Právě jsem zajistil OBROVSKÉ vítězství pro ústavu a svobodu projevu u federálního soudu. #BigTech NEMŮŽE cenzurovat politické hlasy ŽÁDNÉHO Texasana!“ napsal na Twitteru.

Carl Szabo, viceprezident a hlavní právní zástupce NetChoice, vydal prohlášení, v němž vyjádřil zklamání z rozhodnutí odvolacího soudu: „Jsme i nadále přesvědčeni, že až Nejvyšší soud USA projedná jeden z našich případů, podpoří práva webových stránek, platforem a aplikací, která jim plynou z prvního dodatku.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).