Jack Phillips

26. 9. 2022

Podle údajů, které koncem minulého týdne zveřejnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), se od začátku září nechalo očkovat upravenou posilovací dávkou vakcíny jen asi 4,4 milionu Američanů. Jde tak pouze o 2,2 % možných příjemců.

CDC začalo doporučovat posilovací dávky vakcín proti covidu-19 vyráběných společnostmi Pfizer a Moderna 1. září. Tyto upravené vakcíny jsou určeny proti subvariantám omikron BA.4 a BA.5.

Vzhledem k tomu, že údaje CDC nezahrnují osoby očkované v Idahu a Texasu, Bílý dům sdělil agentuře Associated Press, že se domnívá, že celkem bylo podáno přibližně pět milionů posilovacích dávek nové vakcíny.

Při vydání onoho doporučení Americká zdravotnická asociace odhadovala, že tuto posilovací vakcínu může dostat více než 200 milionů Američanů. Dle CDC se mohou očkovat upravenou vakcínou Pfizer Američané ve věku 12 let a starší a vakcínou Moderna jen dospělí. V doporučení také stojí, že upravenou posilovací vakcínu lze aplikovat již dva měsíce po posledním očkování.

Staré posilovací vakcíny již nebudou k dispozici. Primární série vakcín zůstane stejná, resp. bude vycházet z původního kmene wuchanského koronaviru. Upravené „boostery“ obsahují složky spike proteinu ze subvariant BA.4 a BA.5 omikron. V současné době je ve Spojených státech nejrozšířenějším kmenem BA.5.

Při schvalování nově upravených vakcín 1. září doporučila ředitelka CDC Rochelle Walenskyová tyto vakcíny s tím, že jsou „vyvinuty tak, aby lépe chránily proti nejnovější šířící se variantě covidu-19“.

„Mohou pomoci obnovit ochranu, která od předchozího očkování ochabla, a byly navrženy tak, aby poskytovaly širší ochranu proti novějším variantám,“ uvádí se v jejím prohlášení. „Toto doporučení následuje po komplexním vědeckém hodnocení a důkladné vědecké diskusi. Pokud jste způsobilí k očkování, je vhodná doba k tomu, abyste se nechali přeočkovat posilující dávkou, a já vám důrazně doporučuji, abyste se přeočkovat nechali,“ dodává dále.

Během zasedání Poradního výboru pro očkovací postupy před několika týdny však jeho členové upozornili na nedostatek údajů o těchto posilujících dávkách u lidí.

„Opravdu mám problém s vakcínou, o které nejsou k dispozici žádné klinické údaje týkající se lidí,“ řekl na zasedání dr. Oliver Brooks, jeden z členů poradního výboru.

Údaje, které prezentovaly společnosti Pfizer a Moderna, se týkaly studie na lidech očkovaných jinou upravenou vakcínou se složkami původního kmene viru a kmene BA.1.

Dr. Melinda Whartonová, výkonná tajemnice panelu a pracovnice CDC, vyzvala členy, aby se zamysleli nad tím, jak se každoročně vyvíjejí vakcíny proti chřipce bez klinických údajů, a další členové uvedli, že toto srovnání oceňují.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.