Poté, co vdovec přišel o manželku, která onemocněla rakovinou, nechal své tři malé děti utábořit se u jeho postele, aby se čtyřčlenná rodina cítila bezpečně. Nyní, o více než dva roky později, děti pořád spí u jeho postele a vzpomínka na jejich matku zůstává stále silná.

41letý Brandon Janous z města Knoxville v americkém státě Tennessee se v roce 2010 oženil se svou láskou Rachel a společně přivítali na svět dcery Hadley (nyní 10 let) a Cooper (9 let) a syna Macklina (7 let).

Bohužel po dvouletém boji s rakovinou Rachel 1. března 2020 zemřela. Brandon se svěřil The Epoch Times, že se s ní rodina loučila navícekrát.

(poskytl Brandon Janous)

„Posledních 39 nocí strávila v nemocnici a mnohokrát jsme si mysleli, že jsme ji ztratili, takže loučení bylo několik. I když to byla vždy těžké, jsem moc rád, že jsem se s ní mohl rozloučit. Někdy v životě tu možnost nemáme.“

Říct dětem, že se jejich maminka nevrátí domů, byl ten nejtěžší rozhovor, jaký kdy musel vést, vzpomíná Brandon. V týdnech předcházejících její smrti se odmítal od manželky vzdálit a týden před jejím skonem řekl dětem, že jeho návrat domů bude znamenat den, kdy „maminka odešla do nebe“.

„To ráno maminku viděly, protože ji každý den navštěvovaly, rozloučily se s ní, a když jsem večer přišel domů, dlouho se o tom nemluvilo. Prostě věděly: maminka se dostala do nebe, maminka porazila rakovinu, maminka se uzdravila a tatínek je doma,“ líčí těžké okamžiky Brandon.

Zpočátku dovoloval Hadley, Cooper a Macklinovi spát s ním v jedné posteli, ale po měsíci bez pořádného spánku si uvědomil, že to tak nepůjde dál. Protože věděl, že ho nehodlají opustit, našel řešení v podobě palet, které rozestavil na podlahu a na ně umístil matrace.

„Když byly děti vedle mě, cítily se v bezpečí, a já to chápu, protože jsem se cítil stejně, když jsem byl vedle Rachel v nemocnici. Předpokládal jsem, že je to časem přestane bavit, že jim nakonec jejich postele budou připadat jako lepší místo na spaní. Ale už to trvá dva roky… a nic se nezměnilo a mně to nevadí,“ komentuje táta.

Další tři ložnice, které doma mají, tak v noci zejí prázdnotou. Brandon věří, že jeho děti jednou spaní na podlaze opustí, ale prohlašuje, že on nebude tím, kdo je k tomu donutí.

(poskytl Brandon Janous)

Brandon se s Rachel seznámil díky kamarádům ze školy a bezhlavě se do ní zamiloval. Deset let se o ni snažil, než ji přesvědčil, aby si ho vzala. V dubnu 2018 byla Rachel poprvé diagnostikována rakovina, a přestože byl pár šokován, byl přesvědčen, že ji dokáže porazit. Napoprvé se jim to skutečně podařilo.

„To je právě to na rakovině: není to rozsudek smrti. V dubnu 2019 jsme dostali zdravotní potvrzení o tom, že je v pořádku, a všechno hodili za hlavu. Jenže v srpnu 2019 se nemoc vrátila a skutečně jí zachvátila tělo. Rozšířilo se jí to do páteře a pak do mozku,“ vypráví muž.

Jednou z věcí, na které se Brandon a Rachel dohodli hned na začátku, bylo, že si před dětmi nikdy nebudou šeptat. I když se dozvěděli zprávu o rakovině, podle Brandona v tom rodina „jela společně“. Jak se Rachelina rakovina zhoršovala, neříkali dětem, že se uzdraví, protože Brandon chtěl, aby se o něj děti mohly opřít a důvěřovat mu, zejména jeho děvčata, která zanedlouho vstoupí do puberty.

Rachel podstoupila chemoterapii a ozařování, dvojitou mastektomii a hysterektomii a navštěvovala ty nejlepší lékaře v USA, k jakým se mohla dostat. Svůj boj však prohrála.

Brandon se stále snaží pochopit, jak se jeho děti vyrovnávají s životem bez matky. „Představte si, že musíte bez mámy zvládnout Den matek, Vánoce, narozeniny, školní výlety, návštěvy u lékaře, každý večer večeři. Nevím, jaké to je, nemít mámu, nedokážu si to představit. Mně je 41 let a stále denně potřebuji tu svou,“ říká táta tří dětí.

(poskytl Brandon Janous)

Život bez manželky nebyl snadný a každý den přicházely výzvy, nicméně Brandon říká, že jeho milující žena je na toto období dobře připravila. „Poslední měsíce na světě strávila tím, že se starala o to, aby všichni kolem ní byli v pořádku, až tu nebude.“

Dokonce zašla tak daleko, že svým holkám naplánovala návštěvy u zubaře, u kadeřníka a pamatovala na všechny drobnosti, na které Brandon v souvislosti s jejím odchodem mohl zapomenout. „Nějakým způsobem se dodnes objevuje, aby se ujistila, že jsme v pořádku,“ dodává Brandon.

Starostlivý otec se stal součástí semknuté komunity vdov a vdovců a navzdory hluboké ztrátě je vděčný, že měl možnost sedět vedle své ženy v jejích posledních dnech. Mnoho jeho nových přátel, kteří přišli o své blízké kvůli náhlým nehodám, to nestihlo.

Když se teď Brandon ohlíží zpět, mezi nejdůležitější okamžiky života řadí to, že se třikrát stal rodičem. S Rachel také strávili celý rok cestováním po Státech v obytném autě, když jejich dětem nebylo ještě ani pět let, což byla zkušenost, která Brandona naučila „co to je, být opravdu přítomný“.

(poskytl Brandon Janous)

Jako manžel lituje, že své ženě neprojevil vděčnost a uznání za všechny ty věci, které dělala. Nabádá proto druhé, aby byli k lidem všímaví, protože nikdy nevíme, čím si druzí procházejí. „Nikdo nikdy nelituje, že je milý, a někdy budete tím jediným laskavým člověkem v něčím dni. Buďte takovým člověkem. Rachel takovou osobou byla, buďte jako Rach.“

Oslovil vás tento příběh? Máte i vy nebo vaši známí známí životní prožitky a příběhy, které by druhé inspirovaly, potěšily a povzbudily je? Ozvěte se nám na inspirace@epochtimes.cz.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.