Entrepreneur

4. 10. 2022

V roce 1926 vyšly dvě významné knihy, které otřásly naším světem: Medvídek Pú a Nejbohatší muž v Babylonu.

Ačkoli „nadýchaný medvídek Pú“ měl možná větší vliv na americkou popkulturu, je to právě Nejbohatší muž v Babylonu, který měl za posledních 89 let obrovský finanční dopad na nespočet milionů čtenářů, včetně mě.

Kniha Nejbohatší muž v Babylonu, kterou napsal George Samuel Clason jako sbírku podobenství, je jedinečnou knihou, která postrádá ústřední dějovou linii a opakující se postavy. Místo toho je kniha sbírkou příběhů o jediné věci: budování bohatství. Kniha se snaží odpovědět na otázku: Pokud mají bohatí lidé stejných 24 hodin denně a pracují stejně tvrdě jako ostatní, jak se jim podařilo získat tak neuvěřitelné bohatství?

Dá se budování bohatství naučit? Podle Clasona ano!

V jednom ze svých podobenství Clason vypráví příběh Arkada, obchodníka a nejbohatšího muže ve městě Babylon. Babylonský král požádá Arkada, aby se podělil o svou moudrost se 100 studenty ve snaze zvýšit kolektivní bohatství obyvatelstva.

Ve starověkém Babylonu existoval stejný problém jako v roce 1926 a existuje i dnes: většina lidí je na mizině. Clason tento stav „na mizině“ označuje jako „hubený měšec“. K vyléčení problému hubeného měšce nabízí Clason prostřednictvím Arkadova příběhu následujících sedm lekcí:

1. Začni svůj měšec vykrmovat

Arkad, nejbohatší muž v Babylonu, položí svým studentům velmi jednoduchou matematickou otázku: Co by se stalo, kdybys každý den přidal do svého měšce deset mincí, ale utratil jich jen devět? Zřejmá odpověď samozřejmě zní, že bohatství by se každý den zvětšilo o jednu minci.

Prvním krokem k vybudování velkého bohatství je tedy jednoduše odložit si každý den stranou jednu minci. Konkrétně své studenty Arkad nabádá, aby si odkládali stranou 10 procent svého vydělaného příjmu, což je podle mě skvělý začátek pro každého.

2. Kontroluj své výdaje

Mnoho lidí si samozřejmě přečte výše uvedené poučení číslo jedna a řekne si: „Ale já nevydělávám tolik peněz, abych pokryl všechny své platby!“. Clason se prostřednictvím své postavy Arkada zabývá i tímto tématem.

Druhým krokem k vybudování velkého bohatství je naučit se utrácet méně, než vyděláte. Slyšeli jste někdy přítele nebo kolegu říct „nestačí mi peníze na celý měsíc“? Nebo jste vy sami někdy museli zaplatit benzín, potraviny nebo něco jiného kreditní kartou, protože vám došla hotovost? Stává se to častěji, než by si většina lidí chtěla připustit.

Zejména Američané mají s tímto potíže, což vedlo ke vzniku obrovského problému se zadlužením. Podle údajů zveřejněných Federálním rezervním systémem činil v roce 2021 celkový dluh amerických spotřebitelů 15,6 bilionu dolarů. To je na národ se 300 miliony obyvatel hodně velký spotřebitelský dluh.

Pokud chcete začít budovat bohatství, sestavte si rozpočet, začněte utrácet méně, než vyděláváte, a každý den si odložte tu jednu minci stranou. Jak píše Clason, „to, co každý z nás nazývá ,nezbytné výdaje‘, bude vždy narůstat tak, aby se to rovnalo našim příjmům, pokud nebudeme protestovat proti tomu, aby tomu bylo jinak“.

3. Ať se tvé zlato rozmnožuje

Nyní se dostáváme k těm nejzábavnějším věcem! Třetí Clasonova lekce pro budování bohatství spočívá v tom, že své úspory zapojíte do práce, abyste vydělali více peněz. To lze provést v různých investicích, od akcií přes investování do nemovitostí až po zlato.

Nebo, což je pro dnešní publikum možná vhodnější, reinvestovat své zisky zpět do svého podnikání.

4. Chraň svůj poklad před úbytkem

Pečlivým investováním svých peněz můžete vybudovat velké bohatství, ale je mnohem snazší o peníze přijít, než je získat. Proto čtvrtým lékem na hubený měšec je střežit své poklady před ztrátou pečlivým prověřováním každé investice. Jinými slovy: nebuďte hloupí! Pokud půjčujete peníze, ujistěte se, že je půjčka významně zajištěna. Půjčit peníze švagrovi na rozjezd jeho nové restaurace je recept na finanční neúspěch.

Jak říká Arkad: „Chraň svůj poklad před úbytkem tím, že budeš investovat pouze tam, kde je tvá jistina v bezpečí, kde ji můžeš v případě potřeby získat zpět a kde neztratíš spravedlivou rentu. Poraď se s moudrými lidmi. Zajistěte si radu těch, kteří mají zkušenosti s výnosným nakládáním se zlatem. Nechť jejich moudrost ochrání tvůj poklad před nebezpečnými investicemi.“

5. Udělej ze svého obydlí výnosnou investici

Přestaň vyhazovat peníze za nájem! Alespoň o toto poučení se s námi Clason prostřednictvím Arkada dělí v pátém léku na hubený měšec.

Jako člověk, který se sám zabývá nemovitostmi, nemohu než souhlasit. Jak jsem však uvedl v nedávném sloupku, nemovitosti jsou dobrou investicí pouze tehdy, pokud chytře uvážíte, jak s nimi naložíte. Pouhý nákup nemovitosti bez ohledu na strategii je rychlý způsob, jak o svou investici přijít.

Trh s nemovitostmi samozřejmě roste a klesá. Lidé na nemovitostech prodělávají. Historicky však nemovitosti vždy stoupaly s inflací výš a výš. Ve skutečnosti, zatímco většina lidí se inflace obává, já jako majitel nemovitosti se na ni těším. Ať si inflace řídí životní náklady, protože moje splátky hypotéky jsou fixní na dalších 30 let. Zkuste o to požádat svého pronajímatele!

6. Pojistěte si budoucí příjem

S přibývajícím věkem bude vaše schopnost vydělávat klesat. Nebudete tak ctižádostiví, vaše zdraví začne selhávat a existuje reálná možnost, že jednoho dne zemřete. (Omlouvám se, že vám tohle musím sdělit.)

Proto je šestým lékem na hubený měšec plánovat dopředu dobu, kdy už nebudete moci pracovat. Část vašich investic by měla být dlouhodobého charakteru, navržena tak, aby vás nesla až do smrti a vy jste nebyli přítěží pro svou rodinu. Kromě toho v případě smutné události, že předčasně zemřete, nezapomeňte na dobré životní pojištění, aby vaše rodina nemusela snášet smutek z vašeho odchodu spolu s vědomím, že je bez peněz.

7. Zvyšte svou schopnost vydělávat

Bez ohledu na to, v jakém oboru podnikáte, vždy si můžete zvýšit svou schopnost vydělávat. To je poslední lekce, kterou Arkad, nejbohatší muž v Babylonu, sdělil svým studentům. Je to také jedna z nejdůležitějších lekcí pro dnešní podnikatele.

Pokud jste zaměstnáni v denním zaměstnání, proč ostatní zaměstnanci vydělávají více peněz než vy? Jste-li podnikatelem na plný úvazek, proč ostatní majitelé firem vydělávají více peněz? Je to proto, že se narodili s nějakou zvláštní schopností? Nebo je to proto, že zvýšili své vlastní dovednosti, takže mají větší hodnotu? Já bych se přikláněl k tomu druhému.

Pokud si chcete zvýšit příjem, musíte si zvýšit i své schopnosti vydělávat. Pokud chcete zvýšit svou schopnost vydělávat, musíte zvýšit svou hodnotu pro společnost. Naučte se nové dovednosti, dělejte práci, kterou nikdo jiný není ochoten dělat, a říkejte ano více správným věcem, a ne více špatným. Zaměřte se na několik málo úkolů, které světu přinášejí největší hodnotu, a zbytek zadejte externím dodavatelům.

Sedm léků na „hubený měšec“ je sice starých téměř 90 let, ale jejich zásady jsou dnes stejně důležité jako tehdy.

Tvorba bohatství není tajemstvím. Není to štěstí ani tajemství. Je to opakovatelný proces, který se může – a měl by se – naučit každý. Sedm výše uvedených návodů vám výrazně pomůže na vaší cestě k vytvoření dlouhodobého a velkého bohatství.

Jste i vy připraveni vyléčit svou hubenou peněženku?

Převzato z portálu Entrepreneur® – Umožňujeme lidem měnit svět. Entrepreneur se věnuje inspirování vizionářských vůdců, kteří mají chuť měnit svět prostřednictvím svých inovativních nápadů, podnikání a názorů.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.