Zdenka Danková

7. 10. 2022

ČR – Pražský hrad hostí i dnes, 7. října, neformální summit Evropského politického společenství, který začal včera přijetím hostů a nejvyšších představitelů Evropské rady a Evropské komise, a pokračuje dnes neformálním zasedáním Evropské rady. Hlavními tématy byly otázky udržení míru, stability, energetické bezpečnosti a současné ekonomické situace

„Evropské politické společenství, jehož první summit uspořádala na Pražském hradě Česká republika v rámci českého předsednictví v Radě EU, se má stát novou platformou pro neformální debaty představitelů demokraticky smýšlejících evropských zemí o klíčových tématech týkajících se evropského kontinentu,“ uvádí zpráva vlády ČR.

Hlavními tématy prvního summitu byly aktuální evropské problémy způsobené především ruskou invazí na Ukrajině, vysokými cenami energií a nelegální migrací. Formou videokonference na summitu vystoupil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský.

„Evropa se v současnosti potýká s mnoha složitými problémy a my se zde scházíme, abychom diskutovali o jejich řešení. Nejzávažnějším problémem je, že trpí agresivní válkou. Rusko pokračuje ve své nespravedlivé agresi vůči Ukrajině a Vladimír Putin není přístupný vyjednávání. Jeho jediným cílem je dobytí země. Kroky, které Rusko podniklo minulý týden, to opět potvrzují. Pořádání referend na okupovaných územích byl špinavý trik a mezinárodní společenství je nemůže brát vážně,“ uvedl mimo jiné premiér Petr Fiala v zahajovacím projevu.

S myšlenkou uspořádat podobný mítink přišel během francouzského předsednictví Radě Evropské unie francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Chci poděkovat panu prezidentu Emmanuelu Macronovi za to, že přišel s nápadem tuto neformální skupinu vytvořit, a Charlesi Michelovi za to, že nám ji pomohl dotáhnout až do bodu, kdy jsme se tady sešli,“ uvedl předseda české vlády Petr Fiala po skončení celodenního jednání.

„Sešli jsme se totiž ve chvíli, kdy se bez nadsázky rozhoduje o budoucnosti evropského kontinentu… To, že sem přijelo diskutovat 44 evropských partnerů, kteří chtějí hledat společná řešení a spolupracovat, je velký úspěch,“ konstatoval premiér Fiala.

Naším společným cílem je spolupracovat na posílení bezpečnosti, stability a prosperity Evropy jako celku. Dnešní setkání ukázalo, že formát Evropského politického společenství je smysluplný, a já se těším na naše další setkání v Kišiněvu, poté ve Španělsku a ve Spojeném království, shrnul průběh neformálního summitu předseda vlády.

Bilaterální schůzky

Kromě společných jednání proběhla během summitu i řada bilaterálních schůzek jednotlivých účastníků. Premiér Petr Fiala se během dne sešel k jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a také s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem.

K důležitým schůzkám patřilo například separátní jednání tureckého prezidenta Erdoğana s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhajem Alijevem, představiteli dvou dlouho znepřátelených států.

Evropské politické společenství je platformou k neformálním jednáním a diskusím nad aktuálními problémy, které sdružuje 44 evropských zemí. Jeho cílem není nahrazovat již existující evropské struktury, nepřijímá ani žádné konkrétní závěry. Má podpořit politický dialog a spolupráci při řešení otázek společného evropského zájmu, uvádí zpráva vlády.

Související témata

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.