Aldgra Fredly

10. 10. 2022

Severní Korea při nedávných testech použila „taktické jaderné“ rakety, aby posílila svou schopnost jaderného protiútoku a varovala své nepřátele, informovala v pondělí severokorejská státní média.

Státní mluvčí Korejské ústřední tiskové agentury (KCNA) uvedla, že severokorejský vůdce Kim Čong-un osobně řídil odpaly, při nichž byly do sila naloženy taktické jaderné hlavice.

Nedávná taktická jaderná cvičení podle zprávy prokázala, že severokorejské bojové jaderné síly jsou „plně připraveny kdykoli zasáhnout a zničit cíle z jakéhokoli určeného místa“.

„Různé typy taktických balistických raket odpálených 29. září a 1. října zasáhly cíle kombinací vzdušného výbuchu a přímého přesného a rozptylového úderu, což dokazuje přesnost našich zbraňových systémů,“ uvedla KCNA.

Kim podle zprávy nařídil cvičení „v rámci simulace skutečné války“ v reakci na společné námořní cvičení Spojených států a Jižní Koreje na Korejském poloostrově, kterého se zúčastnila americká letadlová loď.

„Měli bychom vyslat jasný signál nepřátelům, kteří eskalují situaci v regionu, zapojením ozbrojených sil s větší razancí a rozhodností,“ citovala autoritářského vůdce agentura KCNA.

Kim dodal, že jeho země nemá v úmyslu vést dialog s nepřáteli, kteří představují vojenskou hrozbu pro Severní Koreu, navzdory jejich pokračujícímu úsilí o tento dialog, dodala agentura.

Severní Korea odpálila 9. října dvě balistické rakety do moře poté, co jihokorejské námořnictvo zahájilo dvoudenní společné námořní cvičení s údernou skupinou americké letadlové lodi USS Ronald Reagan. Šlo tak již o sedmé odpálení během dvou týdnů.

Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že rakety uletěly 350 kilometrů ve výšce 100 kilometrů a dopadly mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska.

Přípravy na jaderný test se blíží ke konci

Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) ve své poslední zprávě uvedla, že Severní Korea je v poslední fázi příprav na sedmý jaderný test, přičemž jako důvod uvedla vyhloubení podzemních tunelů v Jongbjonu.

Rada také tvrdila, že Severní Korea získávala ropné produkty prostřednictvím převozu nákladu z lodi na loď, čímž porušovala sankce RB OSN, a používala technologii nepeněžních žetonů k získání peněz na svůj zbrojní program, uvedla agentura Nikkei Asia.

Severní Korea již dříve přijala nový zákon, který jí umožňuje „automaticky“ provést jaderný úder proti jakýmkoli „nepřátelským silám“ představujícím bezprostřední hrozbu. Kim slíbil, že se „nikdy nevzdá jaderných zbraní“, i kdyby byla Severní Korea vystavena „100 letům sankcí“.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. Překlad byl redakčně zkrácen. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.