Ing. Vladimír Štěpán v rozhovoru pro nadační fond Svědomí národa rozkrývá principy současné energetické krize a systém prorůstání energetických koncernů do řízení státu.

Již koncem loňského roku apeloval na předchozí vládu, aby řešila ceny energií. Jakožto člověk, který se energetice na vysoké úrovni profesně věnuje desítky let a dojednával i kontrakty na dodávky energií pro několik evropskýh zemí, doporučuje zastropovat cenu elektřiny na hodnotě 100 eur za MWh u výrobce.

Vláda zvolila cestu zastropování na mnohem vyšší ceně, navíc u odběratele. „Vytvoří tady super ČEZ se ziskem 100 miliard a masu firem a obyvatelstva, které zkrachují a přijdou o domy, protože to nezaplatí. K tomu zatíží státní rozpočet, protože tak, jak je to postavené, musí dodavatelům doplácet mezi zastropovanou cenou a cenou na burze,“ vysvětluje Štěpán s tím, že zařídit zastropování ceny elektřiny na 100 eurech u producentů je otázkou jednoho měsíce, když je k tomu vůle.

Postup vlády podle něj není výsledkem neschopnosti, ale realizací promyšlené strategie, jak občany ČR zbavit majetku. Celý ekonomický kolaps je podle Štěpána zabalen v plášti, který zahrnuje cenzuru a dezinformace v mainstreamových médiích, která vlastní „oligarchové“ propojení s politiky.

„Naši vládu zavřou na základě zákonů, které oni si vydali proti dezinformátorům, protože to oni dělají, oni šíří dezinformace, oni omezují demokracii, oni omezují svobodu, oni patří na ten seznam,“ komentuje situaci Štěpán. „Každý den, kdy je tu tahle naše vláda, nás stojí miliardy a možná desítky miliard korun. Musí pryč, ale okamžitě musí pryč,“ říká expert na energetiku.

Kdo je Ing. Vladimír Štěpán

Expert na energetiku, energetický konzultant, člen pracovní skupiny Energie není luxusní zboží. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Již od studií se věnuje energetice a vedle toho i životnímu prostředí a makroekonomice. Jako obchodní ředitel ČPP byl odpovědný za kontrakty na import plynu do ČR, později i na Slovensko.

V letech 2018-2019 byl poradcem plynárenských společností, vládních institucí a zástupců SR v EU ve věci obhájení perspektivy zemního plynu do roku 2040.  Byl poradcem nadnárodních evropských energetických společností v mezinárodních projektech v Chorvatsku, Řecku, Izraeli, Mongolsku a Číně, vystupoval jako expert v mezinárodních arbitrážních řízeních. Spolupracoval rovněž s vládní komisí pro přípravu nové energetické politiky ČR (Pačesova komise) a byl řadu let poradcem ERÚ ČR v oblasti plynárenství a teplárenství. Je spoluzakladatelem poradenské společnosti ENA s.r.o., po rozdělení společnosti v roce 2015 založil společnosti PSC Call s.r.o. a Enas s.r.o.