19. 10. 2022

Výroční zpráva konzervativního think-tanku The Heritage Foundation o stavu americké armády, resp. indexu síly armády USA, dochází k tomu, že roste riziko toho, že Spojené státy nebudou schopny ochránit všechny své národní zájmy.

„Jde o logický důsledek dlouholetého používání, nedostatečného financování, špatně definovaných priorit, divoce se měnících bezpečnostních politik, mimořádně špatné disciplíny při provádění programů a hlubokého nedostatku serióznosti napříč národním bezpečnostním establishmentem, přestože hrozby pro zájmy USA prudce vzrostly,“ uvádí zpráva.

Od roku 2015 zveřejňuje nadace The Heritage Foundation index síly armády USA, který je založen na konzistentním souboru kritérií a hodnotí schopnost armády plnit úkoly. Nejnovější zpráva vydaná 18. října 2022 se vztahuje na rok 2023.

„Jde o počet lodí a letadel, které máme. Je to také o personálu a my máme velmi těžké období … v náboru, kvůli woke agendě, kterou jedno konkrétní politické hnutí v této zemi upřednostňuje před připraveností americké armády,“ řekl během prezentace zprávy Kevin Robert, prezident nadace.

„Není možné, jak uvádějí naši odborníci, aby se Spojené státy zapojily do války na dvou frontách současně. A ve skutečnosti stále více pochybujeme o tom, že bychom se kvůli této nedostatečné připravenosti mohli zapojit byť i do jedné války,“ pokračoval. „Vzhledem k existenční hrozbě ve světě, kterou je Komunistická strana Číny, zjevně osvěžená po nedělním znovuzvolení Si Ťin-pchinga, se Spojené státy musí zabývat nápravou tohoto problému.“

Vojenská síla USA

Zpráva hodnotila sílu armády ve třech oblastech: schopnosti, kapacity a připravenost.

Při pohledu na každou armádní složku zvlášť zvažovala velikost sil, modernizační programy, připravenost jednotek a jejich bojovou sílu (pozemní, námořní, vzdušnou a vesmírnou). Zpráva hodnotila armádní složky touto stupnicí: velmi slabé, slabé, marginální, silné a velmi silné.

V celkovém hodnocení shledává schopnosti armády jako marginální, kapacitu jako slabou a připravenost jako velmi silnou. Celkové skóre armády je „marginální“, tedy stejné jako v loňském roce.

„Armáda stárne rychleji, než se modernizuje. Její kapacita zůstává slabá, má pouze 62 % sil, které by měla mít,“ uvádí zpráva. „Nicméně 25 z jejích 31 běžných armádních [brigádních bojových] týmů je v nejvyšším stavu připravenosti, čímž získala skóre připravenosti ‚velmi silná‘…“

Schopnosti námořnictva jsou hodnoceny jako velmi slabé, kapacity jako marginální a připravenost jako slabá. Jeho celkové skóre je „slabé“, což je zhoršení oproti loňskému hodnocení, kdy bylo námořnictvo „marginální“.

Zpráva uvádí, že námořnictvo potřebuje bojové síly o 400 lodích s posádkou, aby splnilo to, co se od něj dnes očekává, ale současná flotila námořnictva čítá 298 lodí. Při současném vývoji se námořnictvo do roku 2037 ztenčí na 280 lodí.

Schopnosti a kapacity letectva jsou hodnoceny jako marginální a připravenost jako velmi slabá. Jeho celkové skóre je „velmi slabé“, což je pohoršení si ze „slabého“ ve zprávě pro rok 2022 a „marginálního“ pro rok 2021.

Toto nízké skóre naznačuje, že letectvo by mělo potíže s rychlou reakcí na krizi. Objevily se problémy s udržením pilotů. Někteří piloti byli vyřazeni z důvodu odmítnutí očkování proti covidu-19. Piloti dostávají méně času na výcvik a stráví „mimořádně málo času v kokpitu“, uvádí zpráva.

Letectvu dle zprávy chybí 650 pilotů, průměrný věk stíhacích pilotů je 32 let a létají sotva jednou týdně na všech typech letadel.

Schopnosti námořní pěchoty jsou hodnoceny jako slabé a kapacita a připravenost jako silné. Celkové skóre se zlepšilo z loňského hodnocení „marginální“ na „silné“.

Zpráva uvádí, že námořní pěchota vyvíjí trvalé úsilí o modernizaci, což zlepšuje schopnosti a zvyšuje připravenost. V některých oblastech je služba stále omezena starým vybavením, ale téměř dokončila modernizaci celé své letecké složky a dělá dobrý pokrok při zavádění nového obojživelného bojového vozidla.

Vesmírné síly, zřízené v roce 2019, jsou ve všech kategoriích hodnoceny jako „slabé“.

„Existuje jen málo důkazů o tom, že [vesmírné síly] zlepšily svou připravenost poskytovat téměř v reálném čase podporu operačním a taktickým úrovním operací nebo že jsou jakýmkoli způsobem připraveny provádět obranné a útočné operace ve vesmíru v takovém rozsahu, jaký předpokládal Kongres, když schválil vytvoření vesmírných sil,“ uvádí zpráva. „Další protikosmické systémy se pravděpodobně vyvíjejí nebo jsou, podobně jako kybernetické, již ve hře, aniž by to bylo veřejně oznámeno. Nicméně současné viditelné kapacity [vesmírných sil] nejsou dostatečné k podpoře, vedení boje nebo přečkání války s rovnocenným konkurentem.“

Jaderné schopnosti USA jsou hodnoceny jako silné, ale mají tendenci být okrajové nebo dokonce slabé, uvádí zpráva.

„Chybí nám silné vedení“

Zpráva rovněž zkoumá vojenské hrozby ve světě a hodnotí úroveň hrozeb ze strany Číny, Ruska, Íránu, Severní Koreje a nestátních teroristických skupin.

Republikánský kongresman Mike Gallagher, bývalý příslušník námořní pěchoty, vystoupil v úterý v rámci prezentování zprávy a hovořil o tom, jak administrativa prezidenta Joea Bidena přijala koncept „integrovaného odstrašování“, v jehož rámci se snížil důraz na tvrdou sílu a odstrašování se snaží dosáhnout lepší integrací měkké síly, jako jsou sankce, úzká spolupráce se spojenci a využívání technologií.

Tyto taktiky nezastavily ruského prezidenta Vladimira Putina před invazí na Ukrajinu a nezastaví ani Čínu před invazí na Tchaj-wan, uvedl Gallagher.

„Nemáme nedostatek možností. Chybí nám silné vedení,“ řekl. „Chybí nám vedení v Pentagonu, které by bylo schopné ohnout byrokracii ve prospěch obranné strategie, která upřednostňuje tvrdou sílu. A v Bílém domě nám chybí vedení, které by chápalo paradox v jádru odstrašování. Že abyste se vyhnuli válce, musíte protivníka přesvědčit, že jste schopni i ochotni válku vést.“

Pokud budou Spojené státy pokračovat v utopické cestě odzbrojování nebo dovolí, aby jejich rozhodování ovládl strach z eskalace, budou podle Gallaghera američtí představitelé válku přivolávat.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…