Epoch Times Německo

21. 10. 2022

Zatím není jasné, jak se ceny plynu a elektřiny v Německu sníží. Koalice však již schválila miliardové půjčky na tento účel. Opozice to považuje za nečestné.

Spolkový sněm opět rozhodl o pozastavení dluhové brzdy zakotvené v ústavě, aby umožnil další půjčky. Poslanci návrh zákona schválili v pátek v Berlíně hlasy koaličních frakcí. Hospodářský stabilizační fond, zvláštní fond mimo federální rozpočet, může nyní převzít dluhy až do výše 200 miliard eur.

Spolkový sněm hlasuje o zřízení zastřešujícího orgánu samostatně v jmenovitém hlasování. Pro návrh dluhového pravidla hlasovalo 390 poslanců, 239 bylo proti a 36 poslanců se zdrželo hlasování.

Pozastavení dluhové brzdy je upraveno v článku 115 ústavy. Tam se v odstavci 2 uvádí: „V případě živelných pohrom nebo výjimečných mimořádných událostí, které stát nemůže ovlivnit a které významně ovlivňují finanční situaci státu, mohou být tyto výpůjční stropy překročeny na základě usnesení většiny poslanců Spolkového sněmu.“

Peníze mají být použity především na snížení ceny plynu, která v poslední době prudce vzrostla. Vládou jmenovaná komise navrhla, aby spolková vláda převzala prosincové slevy pro všechny německé odběratele plynu. Od března by se na soukromé zákazníky mohl vztahovat cenový strop pro základní kvótu ve výši 80 procent jejich obvyklé spotřeby. Pro velké průmyslové odběratele by byla cenová brzda zavedena již v lednu. Zda federální vláda bude návrhy provádět přesně stejným způsobem, se teprve uvidí.

„Chtějí nám prodat zajíce v pytli“

Opozice proto kritizovala, že stále není vůbec jasné, na co bude tato vysoká částka miliard skutečně použita. „Chtějí nám prodat zajíce v pytli, a my to nechceme přijmout,“ řekla Gesine Lötzschová ze strany Levice. Mathias Middelberg, místopředseda parlamentní frakce CDU/CSU, zdůraznil, že lidé obvykle nejprve přemýšlejí o tom, co si koupí a kolik to bude stát, a teprve potom jdou do banky pro peníze. Vláda semaforů to chce udělat opačně.

Půjčky navíc měly být v plné výši čerpány až letos, aby ministr financí Christian Lindner (FDP) mohl uměle dodržet svůj slib o dluhové brzdě v roce 2023. Spolkový kontrolní úřad rovněž kritizuje skutečnost, že se fond miliard má využívat v průběhu několika let až do roku 2024. To je v rozporu se zásadou ročního rozpočtu, podle níž se federální rozpočet připravuje vždy na jeden rok. Nositel rozpočtu FDP Otto Fricke oponoval, že zvláštní fond zajistí, že peníze budou k dispozici přesně v době, kdy budou potřeba.

„Obranný deštník“ v hodnotě 200 miliard eur má také pomoci snížit cenu elektřiny. Brzda cen elektřiny má být ve skutečnosti financována z vysokých zisků elektrárenských společností. Pokud by to však nestačilo, rozhodla se koalice využít zvláštní fond „na omezenou dobu“. (dpa/afp/dl)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.