Společnost Google, která se ocitla pod palbou obvinění, že její algoritmy zaujatě podhodnocují konzervativní obsah, byla zažalována Republikánským národním výborem (RNC) za údajné směrování e-mailů z předvolebních kampaní do spamu.

RNC v žalobě podané 21. října (pdf) uvedl, že společnost Google filtrovala miliony e-mailů organizace pro získávání finančních prostředků a kampaně GOTV (Get-out-the-Vote) do složek nevyžádané pošty potenciálních dárců a příznivců, a v klíčových okamžicích získávání finančních prostředků pro volby tyto zprávy směřovala „do koše“, aby způsobila co největší škody.

„Načasování do nebe volajícího filtrování ze strany společnosti Google je obzvláště odsouzení hodné,“ (pozn. je totiž před volbami) uvádí se v žalobě, ve které se ještě dále specifikuje, že Google odesílá téměř všechny fundraisingové e-maily RNC do spamu na konci měsíce, kdy jsou její snahy o získání prostředků obvykle nejúspěšnější. „Tato škoda je nenapravitelná a musí to být zastaveno,“ uvádí se dále.

RNC tvrdí, že tato „diskriminace“ trvá již téměř rok a snahy o vyřešení problému jednáním se společností Google selhaly.

„Co je moc, to je moc – žalujeme společnost Google za její zjevnou zaujatost vůči republikánům,“ uvedla v prohlášení předsedkyně RNC Ronna McDaniel.

Společnost Google na žádost deníku The Epoch Times o komentář okamžitě neodpověděla, ale její mluvčí sdělil Axiosu, že „e-maily na základě politické příslušnosti jednoduše nefiltrujeme“.

Republikáni již dlouho obviňují technologické giganty ze zaujatosti vůči konzervativním názorům a z potlačování svobody slova. Technologické společnosti taková obvinění opakovaně odmítly.

Republikáni na začátku tohoto roku představili návrh zákona, který by vyžadoval, aby technologické platformy sdílely informace o tom, jak fungují jejich techniky filtrování, a aby bylo nezákonné zařazovat e-maily z volební kampaně do spamu, pokud o to uživatelé nepožádají.

„Nové důkazy naznačují, že velké technologické společnosti záměrně filtrují republikánské předvolební materiály, čímž opět ohrožují svobodu projevu – základní princip naší demokracie,“ uvedl v červnovém prohlášení senátor Tim Scott (R-S.C.), spolupředkladatel návrhu zákona (pdf).

V prohlášení oznamujícím představení „zákona o politických předsudcích v algoritmickém třídění e-mailů“ (Political Bias in Algorithm Sorting, BIAS) republikáni citovali studii (pdf), podle níž algoritmus společnosti Google zařadil téměř 70 % e-mailů republikánských kampaní do spamu, zatímco u e-mailových kampaní demokratů to bylo pouhých 8 %.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.