Andrew Moran

28. 10. 2022

Ředitel společnosti Tesla a nejbohatší člověk na světě Elon Musk je již majitelem sociální sítě Twitter. Oficiální oznámení o dokončení transakce a převzetí se očekává dnes před otevřením newyorské burzy, z jejíž obchodovaného portfolia bude Twitter zároveň vyřazen.

Proces převzetí společnosti trval sedm měsíců a připomínal jízdu na horské dráze.

Musk ve středu sdílel video, na kterém kráčí do sídla Twitteru s umyvadlem, a na Twitteru napsal: „let that sink in“, což by se dalo vzhledem k okolnostem přeložit jako „pojďme to vyčistit“. Na sociální síti si ve svých osobních údajích změnil popis své osoby jako „Chief Twit“ (šéf Twitteru).

Za poslední minimálně dva roky se stala platforma terčem kritiky kvůli cenzurování konzervativců a jejich názorů, levicově zaujatého „fact-checkingu“ či potlačení informací o notebooku Huntera Bidena těsně před volbami 2020 v USA. V nedávno podané žalobě Missouri a Louisiany proti Bidenově administrativě jsou sociální sítě, včetně Twitteru, označovány jako komplicové v cenzurních aktivitách Bidenova kabinetu.

A podle mnoha zpráv s čištěním začal, a to od hlavy, propustil generálního ředitele Twitteru Paraga Agrawala a finančního ředitele Neda Segala.

Na odkup se bude vzpomínat jako na jednu z nejzásadnějších transakcí v historii fúzí a akvizic, protože přitáhl velkou pozornost veřejnosti.

Celé to začalo dříve v tomto roce, kdy vyšlo najevo, že Musk koupil značný podíl ve společnosti a stal se jejím největším akcionářem. Byl vyzván, aby se stal členem správní rady, což nakonec odmítl. Místo toho miliardář navrhl, že společnost koupí za 44 miliard dolarů, tedy 54,20 dolaru za akcii.

„Můj silný intuitivní pocit je, že mít veřejnou platformu, která je maximálně důvěryhodná a široce inkluzivní, je pro budoucnost civilizace nesmírně důležité,“ řekl Musk na dubnové konferenci TED2022 ve Vancouveru. „Ekonomická stránka mě vůbec nezajímá.“

Sociální médium nakonec s nabídkou na převzetí souhlasilo, ale Musk se pokusil od dohody upustit kvůli obavám ze zkreslených čísel o tzv. botech a falešných účtech. Domníval se, že počet spamových botů je vyšší než 5 %, které Twitter zveřejnil. Společnost Twitter podala na Muska žalobu, aby ho přiměla akvizici uskutečnit. A Musk posléze podal proti Twitteru protižalobu.

Začátkem tohoto měsíce Musk změnil názor a v dopise Twitteru potvrdil, že bude pokračovat v původní nabídce. K překvapivému obratu došlo jen několik týdnů předtím, než se obě strany měly dostavit k jednání u soudu v Delaware. Mnozí právní experti tvrdili, že by Musk spor jen těžko vyhrál.

Musk se k situaci s Twitterem nedávno vyjádřil u příležitosti prezentování výsledků hospodaření Tesly za třetí čtvrtletí, kdy uvedl, že je „nadšený“.

„Myslím si, že je to aktivum, které tak nějak dlouho živořilo, ale má neuvěřitelný potenciál, i když já i ostatní investoři zjevně Twitter nyní přeplácíme,“ dodal.

Takže teď, když má Musk vše pod kontrolou, dokáže platformu, která se potýká s problémy, pozvednout? 

Co bude s Twitterem dál?

Minulý týden deník The Washington Post informoval, že Musk plánuje propustit 75 % zaměstnanců Twitteru. Tím, že by si vystačil s menším počtem zaměstnanců, by podle analytiků trhu naznačil silnější peněžní toky a vyšší ziskovost.

„Ačkoli není pochyb o tom, že Musk disponuje jedinečnými schopnostmi a pravděpodobně má několik skvělých nápadů na zlepšení platformy, zdá se také, že vzhledem k problémům, kterým dnes společnost a její služba čelí, neexistuje žádné rychlé řešení,“ řekl deníku The Epoch Times Jason Moser, senior analytik a poradce The Motley Fool.

Agentura Bloomberg však uvedla, že Musk předchozí zprávy popřel s tím, že nehodlá snížit počet zaměstnanců o 75 %.

Musk by také mohl čelit určitému odporu, protože od doby, kdy se objevily zprávy o jeho plánech na převzetí společnosti, se stal terčem levicových organizací. Média v květnu odhalila, že za kampaní, která po Muskově plánu vyzývala velké korporace k bojkotu Twitteru, stojí „lidi od George Sorose, Clintonů, Obamy a evropských vlád“.

Kritici si myslí, že Muskova koncepce podpory a posílení svobody slova povede k nenávistným projevům a šíření dezinformací.

Odborníci na trh poznamenávají, že inzerenti mohou mít obavy z toho, kam Twitter pod Muskovou kontrolou směřuje. Ten se však pokusil obavy rozptýlit ve zprávě zveřejněné na Twitteru se slovy „Vážení inzerenti Twitteru“. Musk se ohradil proti tvrzením, že web bude zaplaven dezinformacemi a nenávistnými projevy, i když plánuje omezit moderování obsahu. Souhlasil s tím, že „Twitter se samozřejmě nemůže stát volnou pekelnou krajinou, kde lze říci cokoli bez jakýchkoli následků!“.

Média minulý týden rovněž informovala, že Bidenova administrativa zvažuje prověření Muskových podniků, včetně akvizice Twitteru, z hlediska národní bezpečnosti. Bílý dům však tato tvrzení popřel.

Překlad, redakční zkrácení původního článku a doplnění odstavce o cenzuře: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.