Aldgra Fredly

23. 11. 2022

Soud ve Vietnamu v úterý vynesl rozsudky nad dvojicí, která byla zatčena za zveřejňování kritiky vládnoucí komunistické strany na sociálních sítích, informoval místní tisk.

Soud odsoudil padesátiletého Nguyen Thai Hunga ke čtyřem letům vězení a jeho manželku, čtyřiačtyřicetiletou Vu Thi Kim Hoangovou, ke dvěma a půl roku za „zneužívání demokratických svobod“ prostřednictvím jejich kanálu na YouTube.

Ani jeden z obžalovaných neměl během procesu právního zástupce. Hoangová tvrdila, že je policie zastrašovala, aby se obhájce vzdali, uvedlo Rádio Svobodná Asie (RFA).

„U dnešního soudu jsme nemohli moc diskutovat,“ řekla žena pro RFA. „Většinu času nám kladli otázky typu ano nebo ne. To bylo vše. Protože jsme neměli obhájce, neměli jsme právo mluvit,“ dodala.

Hoangová se domnívá, že výsledek by byl stejný, kdyby jim byla dána možnost obhajoby. Tvrdí, že do soudní síně byla vpuštěna pouze její dcera, přestože soudní proces byl přístupný veřejnosti.

Jejich kanál na YouTube, „Telling the Truth TV“ (Mluvení pravdy TV), se zaměřuje na komentáře k národním tématům. Měl téměř 40 000 sledujících a více než 384 milionů dongů (15 453 dolarů) příjmů z reklamy, což úřady považovaly za „nezákonný zisk“.

Zatčení při vysílání

Manželé byli zatčeni 5. ledna ve svém bydlišti v provincii Dong Nai. Hung živě vysílal na YouTube, když policie údajně vnikla do jejich domu, uvedla RFA. Policie později v dubnu Hoangovou propustila.

Soud v obžalobě uvedl, že Hung od června 2020 do ledna 2022 na YouTube uspořádal 21 online diskusí, v nichž „špatně mluvil o [komunistické] straně a státu, překrucoval vládní sociálně-ekonomickou politiku, pomlouval stranu a státní vysoké představitele a překrucoval nedávné významné incidenty“.

Hoangová byla obviněna ze spiknutí, protože Hungovi poskytla ubytování a umožnila mu přístup ke svému notebooku a bankovnímu účtu.

Hung vinu nepřiznal a uvedl, že YouTube používal pouze jako platformu k uplatnění svého práva na svobodu projevu a demokracii. Jeho manželka se u soudu ke svému jednání přiznala. Manželé uvedli, že vyhledají advokáta, aby mohli podat odvolání.

Podle organizace Freedom House, která ve své zprávě „Svoboda ve světě 2022“ (2022 Freedom in the World) zařadila Vietnam do kategorie „nesvobodný“, je svoboda projevu a aktivismus občanské společnosti v zemi ovládané komunisty „přísně omezena“.

Začátkem listopadu Vietnam nařídil odstraňování „nepravdivého“ obsahu z platforem sociálních médií do 24 hodin oproti původním 48 hodinám, protože zintenzivňuje zásah proti „protistátní“ činnosti.

„Ministerstvo navrhne vládě zvýšení správních pokut na úroveň, která bude dostatečně vysoká, aby odradila veřejnost,“ uvedl 4. listopadu vietnamský ministr informací a komunikací Nguyen Manh Hung.

Z původního článku newyorské redakce přeložil MiC.

Související témata

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...