Lily Zhou

25. 11. 2022

Britské úřady dostaly instrukci, aby přestaly instalovat sledovací kamery čínských společností a vyměnily ty stávající.

V písemném prohlášení pro parlament uvedl Oliver Dowden, který dohlíží na politiku úřadu vlády, že toto rozhodnutí bylo učiněno „s ohledem na hrozbu pro Spojené království a rostoucí možnosti a propojenost těchto systémů“.

Rozhodnutí vzešlo z varování komisaře pro biometrii a bezpečnostní kamery Frasera Sampsona před používáním kamer čínských společností Hikvision a Dahua adresovaného vládě.

Dowden uvedl, že přezkum provedený Vládní bezpečnostní skupinou dospěl k závěru, že pro instalaci vizuálních sledovacích systémů ve vládním majetku jsou nutné další kontroly.

„Ministerstva proto dostala pokyn, aby přestala s nasazováním těchto zařízení na citlivých místech, pokud jsou vyrobena společnostmi podléhajícími zákonu o národním zpravodajství Čínské lidové republiky,“ uvádí se v prohlášení.

Rozhodnutí fakticky zakazuje sledovací zařízení od jakýchkoli čínských výrobců, neboť čínský zákon o národním zpravodajství vyžaduje, aby všechny organizace a občané „podporovali, pomáhali a spolupracovali s národními zpravodajskými službami“.

Dowden uvedl, že zákaz má „zabránit zhmotnění jakýchkoli bezpečnostních rizik“, protože bezpečnostní hlediska jsou v okolí těchto míst „vždy prvořadá“.

Hikvision a Dahua

Poté, co v dubnu deník The Telegraph informoval, že tehdejší ministr zdravotnictví Sajid Javid zakázal svému ministerstvu nákup bezpečnostních kamer Hikvision kvůli „etickým obavám“, Sampson napsal ministrům vlády, že toto rozhodnutí „musí platit stejně tak pro všechna ministerstva, decentralizované správy a místní úřady“.

Komisař vládu znovu varoval v červnu poté, co skupina pro ochranu občanských svobod Big Brother Watch zveřejnila zprávu, podle níž 60 % veřejných orgánů, které odpověděly na její průzkum, uvedlo, že používají kamery společností Hikvision a Dahua, dvou předních světových výrobců sledovacích kamer, které jsou pod kontrolou Komunistické strany Číny.

Obě společnosti se dostaly také na černou listinu americké Federální komise pro komunikace kvůli potenciální hrozbě pro americkou národní bezpečnost.

V předběžné zprávě zveřejněné počátkem listopadu Sampson uvedl, že nejméně 11 britských policejních složek používá kamery Hikvision, zatímco 26 složek používá drony od společnosti DJI, čínské společnosti, kterou Pentagon v říjnu zařadil na černou listinu „vojenských společností“.

Podle Conora Healyho, ředitele vládního výzkumu v průmyslové výzkumné skupině IPVM zabývající se bezpečností a dohledem, existují „významná“ rizika při používání kamer společností Hikvision a Dahua, přičemž obě mají zadní vrátka a slabá místa, která lze využít k přístupu k záznamům, archivům a nastavením a k nabourání se do připojených zabezpečených sítí.

Obě firmy jsou také známy jako dodavatelé sledovacích zařízení, kterou KS Číny používá k zaměření se na Ujgury a další etnické menšiny v čínské oblasti Sin-ťiang.

Ani jedna ze společností neodpověděla na žádost The Epoch Times o komentář.

cinske kamery
Bezpečnostní kamery s umělou inteligencí a technologií rozpoznávání obličejů na 14. mezinárodní výstavě veřejné bezpečnosti v Čínském mezinárodním výstavním centru v Pekingu, 24. října 2018. (Nicolas Asfouri / AFP via Getty Images)

Skotská vláda v březnu v odpovědi na žádost o svobodný přístup k informacím odhalila, že má „řadu starších položek vyrobených společností Hikvision, které jsou postupně vyřazovány v rámci probíhajícího programu zlepšování bezpečnosti“.

Zdá se také, že trend odvracet se od společnosti Hikvison existuje v bezpečnostním průmyslu obecně.

Podle deníku The Times of London napsal minulý týden Paul Connelly, výkonný ředitel společnosti Connelly Security Systems, jednoho z největších dodavatelů alarmů a kamerových zařízení ve Skotsku, svým zákazníkům, že společnost bude v příštím roce odebírat dražší, ale „eticky vyráběné výrobky“.

Společnost CCTV Direct, jeden z předních evropských distributorů kamerových a bezpečnostních systémů, doporučila v září školení na alternativní systém v očekávání možného zákazu kamer Hikvision a Dahua.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články