Caden Pearson

12. 12. 2022

TEMA: Twitter Files

Novinář Matt Taibbi v pátek zveřejnil třetí díl takzvaných „Akt Twitter“ (Twitter Files ), v nichž odhaluje cenzuru a deplatforming bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Twitteru.

Tato část série ukázala, že vedení Twitteru využívalo proti Trumpovi před americkými volbami v roce 2020 nástroj platformy s názvem „filtrování viditelnosti“ a že před trvalým pozastavením Trumpovy činnosti se zintenzivnila spolupráce sociální sítě s FBI.

„Akta Twitter“, která poskytuje nový majitel Twitteru Elon Musk novinářům, odhalují cenzurní mašinérii sociální sítě.

Třetí část série s názvem „Odstranění Donalda Trumpa“ je první ze tří, které se konkrétně zaměřují na činnost vedení Twitteru v období od října 2020 do doby, kdy byl Trump 8. ledna 2021 deplatformován.

Konverzace na interním chatu Twitteru odhalují, že v tomto období prudce vzrostla angažovanost mezi vedením společnosti a FBI a zpravodajskými agenturami.

„Ať už máte na rozhodnutí odstranit toho dne Trumpa [z platformy] jakýkoli názor, interní komunikace na Twitteru mezi 6. lednem a 8. lednem má jasný historický význam,“ napsal Taibbi. „Dokonce i zaměstnanci Twitteru v tu chvíli chápali, že jde o přelomový okamžik“ v pojetí svobody projevu.

Ban

Ze zpráv vyplývá, že vedoucí pracovníci Twitteru odstranili Trumpa z platformy částečně kvůli tomu, co jeden z vedoucích pracovníků nazval „kontextem kolem“ jednání Trumpa a jeho příznivců „v průběhu voleb a upřímně řečeno i za poslední více než čtyři roky“.

Ve zprávě pro Vijayu Gaddeovou, která ve společnosti vedla právní záležitosti a sekci zásad a důvěry, jeden z vedoucích pracovníků, jehož jméno je redigováno, poskytl „rychlý přehled“ formulovaný interními zdroji a externími akademiky, který měl pomoci rozhodnout, zda Trumpův tweet cenzurovat, nebo jej použít „jako poslední kapku“ před jeho zabanováním.

Manažer uvedl, že „rozhodnutí, zda daný tweet stáhnout“ nebo jej použít „jako poslední kapku“ pro Trumpa, závisí na „celkovém kontextu a narativu, v němž daný tweet žije“.

„Na kontextu záleží a narativ, který [T]rump a jeho přátelé v průběhu těchto voleb a upřímně řečeno za poslední více než čtyři roky prosazovali, musí být brán v úvahu,“ uvedl manažer podle snímku obrazovky interního chatu.

Předtím, než Trumpa zabanovali, Twitter vytvořil nový nástroj pro cenzuru tehdy ještě úřadujícího prezidenta, když po volbách 2020 často mluvil o volebních podvodech. Vedoucí zaměstnanci Twitteru označovali tento nástroj jako „L3 deamplification“ (L3 zeslabení).

Nový nástroj zavedli 10. prosince 2020, kdy „Trump zrovna vypálil 25 tweetů, v nichž psal věci jako: ‚Před našima očima probíhá státní převrat‘“, napsal Taibbi.

Dalším cenzurním nástrojům na platformě se věnovala ve druhém díle Akt Twitter redaktorka The Free Press Bari Weissová.

Zprávy odhalující vztah mezi Twitterem a FBI

FBI zasílala vedení Twitteru zprávy, ve kterých označovala konkrétní tweety, které byly následně interně projednávány a následně se rozhodovalo o jejich cenzurování, nebo označování varovnými „štítky“.

„Akta“ ukazují, že vedoucí pracovníci Twitteru v říjnu 2020 založili speciální chatovací skupinu, která projednávala odstraňování tweetů souvisejících s volbami.

Trumpova kampaň, Trumpův Bílý dům ani „republikáni obecně“ žádosti o moderování Twitteru nezasílali, poznamenal Taibbi.

Rámec pro ospravedlnění Trumpova banu se podle Taibbiho vytvářel už několik měsíců před lednem 2021, kdy se federální úřady častěji setkávaly s vedením Twitteru.

Yoel Roth, bývalý šéf Twitteru pro důvěru a bezpečnost, ve zprávě na Slacku týkající se cenzury v souvislosti s článkem New York Post o laptopu Huntera Bidena poznamenal, že má „týdenní synchronizační“ schůzky týkající se bezpečnosti voleb s FBI, ministerstvem vnitřní bezpečnosti a Úřadem ředitele Národní zpravodajské služby.

„Jak se blížily volby, vrcholoví manažeři – možná pod tlakem federálních agentur, s nimiž se scházeli čím dál častěji – začali více narážet na pravidla a mluvit o ‚viosu‘ [zkratka pro violations = porušení zásad] jako o zámince k tomu, co by pravděpodobně udělali tak jako tak,“ napsal Taibbi.

Interní konverzace na Slacku naznačují, že komunikace mezi vedením Twitteru a FBI byla po 6. lednu 2021 intenzivnější, a konverzace ilustrují postoj vedoucích pracovníků ke schůzkám.

Jeden screenshot z interními komunikace ukazoval chat od Rotha o tom, jak obtížné pro něj bylo schůzky s FBI skrývat ve svém kalendáři.

„Jsem velkým zastáncem transparentnosti kalendáře,“ napsal Roth. „Ale dosáhl jsem určitého bodu, kdy se mé schůzky staly … pro lidi velmi zajímavými … a názvy schůzek nebyly dostatečně obecné k jejich utajení.“

Zaměstnanec, jehož jméno je redigováno, v odpovědi zavtipkoval: „Velmi nudná obchodní schůzka, která rozhodně není o Trumpovi ;).“

„Přeeeeeeesně tak,“ odpověděl Roth. „ROZHODNĚ NE schůzka s FBI, to PŘÍSAHÁM.“

Rothův kolega odpověděl: „lmao“, aby naznačil, že mu to připadá vtipné.

„Eroze standardů“ na Twitteru

Podle Taibbiho tato zjištění odhalují „erozi standardů“ ve společnosti Twitter a také kroky, které podnikli vysoce postavení manažeři – které porušovaly vlastní zásady společnosti – několik měsíců před událostmi u amerického Kapitolu 6. ledna 2021, což vedlo Twitter k trvalému banu Trumpa.

Screenshoty interních zpráv odhalily, že jakmile vedoucí pracovníci Twitteru zabanovali Trumpa, začali plánovat možnosti banů budoucích prezidentů, přičemž jeden z manažerů poznamenal, že administrativa nastupujícího prezidenta Joea Bidena „nebude Twitterem pozastavena, pokud to nebude nezbytně nutné“.

První ze tří reportů o Trumpově banu na Twitteru poskytl řadu příkladů a jako důkaz sdílel Taibbi screenshoty z interní komunikace Twitteru.

Novináři Taibbi, Weissová a autor a ekolog Michael Shellenberger jsou tři autoři, se kterými Musk spolupracuje při zveřejnění vnitřního fungování Twitteru, resp. jeho fungování před tím, než jej Musk koupil za 44 miliard dolarů.

V pátek Taibbi uvedl, že Weissová a Shellenberger zveřejní na Twitteru během následujících dní další dva svazky věnované cenzuře Trumpa na platformě.

Shellenbergerova zpráva „podrobně popíše chaos uvnitř Twitteru“ v den, kdy Twitter zakázal Trumpa, zatímco zpráva Weissové „odhalí tajnou interní komunikaci z klíčového data“ 8. ledna 2021.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.