Jack Phillips

19. 12. 2022

Bývalý prezident Donald Trump minulý týden ve čtvrtek oznámil, že v případě svého znovuzvolení zakáže úřadům federální vlády zapojovat se do cenzurních aktivit a používat slovo „dezinformace“.

Ve videu zveřejněném deníkem New York Post Trump řekl, že pokud v roce 2024 zvítězí ve volbách, jedno z jeho prvních výkonných nařízení se zaměří na federální pravidla týkající se projevů. Klip připomínající reklamu ukázal Trumpa, jak své prohlášení činí před dvěma americkými vlajkami.

„Během několika hodin po své inauguraci podepíšu výkonné nařízení, které zakáže jakémukoli ministerstvu nebo federální agentuře spolčovat se s jakoukoli organizací, podnikem nebo osobou za účelem cenzurování, omezování, kategorizace nebo bránění projevu amerických občanů, který je v souladu se zákonem,“ řekl Trump.

„Poté zakážu, aby se federální peníze používaly k označování domácích projevů za ,dezinformace‘. A zahájím proces identifikace a propuštění každého federálního úředníka, který se na domácí cenzuře podílel – přímo či nepřímo – ať už jde o ministerstvo vnitřní bezpečnosti, ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, FBI, ministerstvo spravedlnosti, bez ohledu na to, kdo to je,“ dodal.

Od minulého týdne několik novinářů ve spolupráci s novým majitelem Twitteru Elonem Muskem zveřejnilo několik dílů tzv. „Twitter Files“ (Akta Twitter), které odhalují, jakým způsobem a za jakých okolností byl Trumpův účet na začátku roku 2021 pozastaven a také jak úředníci na různých vládních úrovních a volební kampaně komunikovali s vedením Twitteru prostřednictvím různých kanálů za účelem cenzurování projevu uživatelů platformy.

Pětačtyřicátý prezident také navrhl „digitální listinu práv“, která „by měla zahrnovat právo na spravedlivý digitální proces – jinými slovy, aby vládní úředníci mohli dosáhnout odstranění online obsahu, potřebovali by k tomu soudní příkaz, a ne posílat žádosti tak, jako je posílala Twitteru FBI“.

Dále Trump navrhl, že „kromě toho by všichni uživatelé starší 18 let měli mít právo zcela se odhlásit z možnosti moderovaného obsahu a dostávat nezmanipulovaný proud informací, pokud se tak rozhodnou“.

Počátkem tohoto roku řekl prezident Joe Biden: „Obracím se se zvláštní výzvou na společnosti provozující sociální sítě a na média: Prosím, vypořádejte se s dezinformacemi, které se u vás objevují. Musí to přestat. Covid-19 je jedním z nejhrozivějších nepřátel, jakým kdy Amerika čelila. Musíme spolupracovat, ne jít proti sobě.“

Měsíc předtím Biden novinářům řekl, že platformy jako Facebook „zabíjejí lidi“ tím, že umožňují šíření některých tvrzení o viru.

Trump oznámil svou kandidaturu na prezidenta v roce 2024 týden po průběžných volbách v listopadu. Od té doby se držel poměrně stranou.

V mezičase čelil kontroverzi kvůli setkání na večeři s rapperem Kanyem Westem a politickým komentátorem Nickem Fuentesem. Na serveru Truth Social bývalý prezident sdělil: „Řekl jsem mu, ať nekandiduje, je to naprostá ztráta času, nemůže vyhrát.“

Po převzetí platformy a provedení průzkumu nechal Musk obnovit Trumpův účet na Twitteru, který má nyní kolem 90 milionů sledujících. Trump jej zatím ale nepoužil a sdělil médiím, že místo toho zůstane u Truth Social.

Mluvčí Trumpovy kampaně pro Yahoo uvedl, že klání v roce 2024 je „maraton“ a nyní se soustředí na „fungování a vytvoření základů pro vedení ohromné kampaně, jaká tu ještě nebyla“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…