I když má TikTok ve Spojených státech kolem 90 milionů uživatelů, zdá se, že se mu v tamním prostředí začíná „hůř dýchat“. Proč?
TikTok vlastní čínská společnost ByteDance. Vzhledem k čínským zákonům o přístupu k informacím a k vazbám firmy na Komunistickou stranu Číny představuje aplikace bezpečnostní riziko v tom smyslu, že komunistický režim má přístup k osobním datům uživatelů ve velkém rozsahu. A nejen to…
Pro Spojené státy, kterým je Čína geopolitickým a ideologickým protivníkem číslo jedna, může být přístup například k osobním údajům zaměstnanců federálních či státních úřadů opravdu problém (např. geolokace vojáků, potenciálně kompromitující informace o vysoce postavených úřednících apod.). Komunistická strana může prostřednictvím platformy také spouštět vlivové operace, což se mimochodem událo i v uplynulých volbách (viz články na Daily Caller nebo Forbes).
A tak tlak roste a roste. Během tohoto roku přistoupilo k legislativním restrikcím TikToku 16 států unie, které zakázaly instalaci a používání této sociální sítě na zařízeních zaměstnanců státní správy. Nejnověji k takovému kroku přistoupily Louisiana a Západní Virginie.
Po varováních představitelů zpravodajských agentur se zákazem začal zabývat i Kongres. Do rozpočtového zákona na rok 2023, který zákonodárci navrhli 20. prosince, byl zařazen dodatek, který zakazuje používání aplikace na zařízeních federálních zaměstnanců (ministerstva, agentury, úřady atd.). Nicméně členové Kongresu mohou TikTok využívat i nadále.
Nedávno byla na TikTok a ByteDance podána žaloba v Louisianě, kde žalující tvrdí, že společnost porušuje tamní zákon o odposlechu a sledování. V TikToku vestavěný browser dle žalující strany zaznamenává veškeré osobní údaje, včetně údajů kreditní karty či bankovních údajů. A také „vytváří a ukládá videozáznamy chování uživatele na webových stránkách pro účely analýzy“.