Eva Fu

27. 12. 2022

Podle uniklého zápisu ze zasedání nejvyššího zdravotnického orgánu v Číně, který potvrdilo několik zpravodajských agentur, se v Číně za jediný den nakazí covidem-19 až 37 milionů lidí.

Během prvních 20 prosincových dnů se touto nemocí pravděpodobně nakazilo 248 milionů lidí – což představuje asi 18 % populace – uvedli úředníci na interním zasedání Národní zdravotní komise 21. prosince. Toto číslo je exponenciálně vyšší než oficiální údaje režimu o výskytu viru, a pokud by bylo přesné, znamenalo by to, že čínská epidemie je největší na světě.

Téměř tři roky přísné režimní politiky nulového výskytu covidu způsobily, že čínská veřejnost má jen malou přirozenou imunitu proti vysoce nakažlivé variantě omikron, která se v zemi zřejmě vymyká kontrole.

Snímek obrazovky ze zápisu z konference, který koluje na čínských sociálních sítích, ukazuje, že virus zasáhl více než polovinu obyvatel hlavního města Pekingu a provincie S‘-čchuan na jihozápadě Číny. S‘-čchuan je také jednou ze tří provincií s více než 20 miliony nakažených, zatímco v šesti dalších provinciích a městech včetně Pekingu se počet nakažených pohybuje mezi 10 a 20 miliony, uvádějí odhady. Agentura Bloomberg a další média ověřily tyto poznámky s anonymními zainteresovanými úředníky.

V zápisech bylo uvedeno 12 subvariant omikronu. Tři nejrozšířenější jsou BA.5.2, BF.7 a BM.7. Úředníci uvedli, že neidentifikovali varianty s „významnou změnou v přenosnosti, patogenitě a vyhýbání se imunitě“.

Jak agentura dospěla k těmto údajům, zůstává nejasné vzhledem k tomu, že země počátkem měsíce upustila od povinného hromadného testování virů.

Čísla se nicméně zdají být v souladu s neoficiálními zprávami o nárůstu počtu nakažených a úmrtí v celé zemi, včetně elitních kruhů režimu. Jsou také v souladu s analýzou britských vědců, kteří předpokládají 167 až 279 milionů případů v celé zemi, což by mohlo vést k 1,3 až 2,1 milionu úmrtí.

Zdravotničtí pracovníci převážejí pacienta na nemocniční kliniku uprostřed pandemie covidu-19 v Pekingu, 21. prosince 2022. (Jade Gao/AFP via Getty Images)
Zdravotničtí pracovníci převážejí pacienta na nemocniční kliniku uprostřed pandemie covidu-19 v Pekingu, 21. prosince 2022. (Jade Gao/AFP via Getty Images)

Vlna viru přetížila márnice a nemocnice po celé Číně. Pekingský úřad pro civilní záležitosti (Tchung-čou) Tongzhou sdělil státnímu deníku Beijing Youth Daily, že pohřební ústav v jeho obvodu od 22. prosince zpopelňuje 140 až 150 těl denně, což je v ostrém kontrastu s dřívějším vytížením 40 těl denně. Podobnou situaci potvrdilo v posledních dnech deníku The Epoch Times více než půl tuctu pohřebních ústavů.

Jeden z obyvatel Pekingu sdělil deníku The Epoch Times, že během deseti dnů přišel o pět členů rodiny, z nichž nejméně dva byli pozitivní na covid. Všichni byli očkováni tuzemskými vakcínami od společnosti Sinovac, která byla v minulosti podrobena přísné kontrole kvůli údajným vedlejším účinkům od cukrovky po leukémii.

„Tyto falešné vakcíny skutečně neposkytly žádnou ochranu. Obyčejní lidé, kteří se nakazili covidem, nemají jako obranu nic jiného než svou vlastní imunitu,“ uvedl ve středečním rozhovoru muž, který si přál z bezpečnostních důvodů zůstat v anonymitě.

(Hector Retamal/AFP via Getty Images)
(Hector Retamal/AFP via Getty Images)

„Je to pro mě příliš těžké. V posledních dnech jsem blízko totálnímu zhroucení,“ svěřil se a dodává: „Vláda neříká počty mrtvých na covid, přestože v Pekingu zemřelo tolik lidí.“

Pan Sung z Xi’anu hlavního města provincie Ša-an-si ve střední Číně také popsal chmurný obraz svého města.

Mezi jeho příbuznými, kteří se virem nakazili, jsou i šedesátníci a mladí novomanželé, kteří podle pana Sunga pociťovali řezavé bolesti. Všichni se nechali očkovat a nikdo z nich nevyhledal pomoc v nemocnicích, které jsou podle něj tak přeplněné, že pacienti byli nuceni dávat si nitrožilní kapačky na ulici.

„Intravenózní hadičky visí na stromech na ulici, i když je taková zima. Nedokážu si představit, co se stane, pokud to takhle půjde dál,“ řekl pan Sung a označil situaci za „humanitární katastrofu“. Sám se očkovat nenechal a uvádí, že při letošní vlně cítil mírné potíže v krku, které ale od té doby zmizely.

Deník Epoch Times požádal Národní zdravotní komisi, aby se k uniklým zápiskům ze svého setkání vyjádřila.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil O. H.

Související témata

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...