Článek byl aktualizován 30.1.

Ve finále voleb nového českého prezidenta byl zvolen Petr Pavel 58,3 % hlasů. Bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše volilo menší množství obyvatel České republiky. Pavla ve druhém kolem prezidentských voleb volilo 3,4 milionu občanů a získal tak o 959 105 hlasů více než jeho protikandidát. Rekordní byla také volební účast, šlo volit 70,3 % všech voličů.

Dosavadní prezident Miloš Zeman bude ve funkci do 8. března 2023. Nově zvolený český prezident Petr Pavel bude skládat svůj prezidentský slib 9. března, a to do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). 

Andrej Babiš pogratuloval Pavlovi k vítězství: „Gratuluji @general_pavel k vítězství. A blahopřeji mu, že se stane příštím prezidentem České republiky,“ napsal na Twitteru.

Novému prezidentovi poblahopřál rovněž předseda vlády Petr Fiala: „Vyhrál občanský kandidát. Vyhrály hodnoty, které reprezentoval.“

Krátce po výhře Pavla ho nečekaně navštívila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která mu tak osobně poblahopřála k úspěchu.

Pavlovi též v neděli telefonicky pogratuloval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který ho pozval na návštěvu země. Pavel ho na oplátku ujistil, že se Ukrajina nadále může spolehnout na podporu České republiky.

Čeští voliči v zahraničí

I ve druhém kole prezidentských voleb zaznamenaly zastupitelské úřady rekordní účast českých voličů, kteří o nové hlavě státu rozhodovali v zahraničí. Na 110 generálních konzulátech a velvyslanectvích od Los Angeles až po Canberu bylo odevzdáno přes 22 tisíc platných hlasů, uvádí k průběhu voleb české ministerstvo zahraničí.

Ve 2. kole hlasování v zahraničí opět zvítězil kandidát Petr Pavel, který získal celkem 95,21 % hlasů. Pro druhého kandidáta Andreje Babiše hlasovalo v zahraničí 4,78 %.

„Vážím si toho, že Češi v zahraničí absolvovali mnohdy i několikasetkilometrovou cestu, aby mohli volit. Věřím, že se nám brzy podaří prosadit korespondenční volbu, která našim krajanům zjednoduší hlasování,“ dodal k prezidentským volbám v zahraničí ministr Jan Lipavský.

Související témata

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.