Napětí mezi Spojenými státy a Ruskou federací se od zahájení invaze na Ukrajině neustále stupňuje a ruská strana navíc odmítá plnit povinnosti plynoucí z dohody o regulaci jaderných zbraní.

Americké ministerstvo zahraničí předložilo Kongresu zprávu, v níž se konstatuje, že Rusko nedodržuje Novou dohodu START (dohoda o počtu jaderných zbraní), protože odmítá umožnit inspekce na místě a na žádosti Bidenovy administrativy v této věci nereaguje.

„Rusko neplní svůj závazek vyplývající z Nové dohody START umožnit inspekční činnost na svém území,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v prohlášení z 31. ledna, které doprovází jeho zprávu. „Odmítnutí Ruska usnadnit inspekční činnosti brání Spojeným státům ve výkonu důležitých práv podle smlouvy a ohrožuje životaschopnost americko-ruské regulace jaderných zbraní.“

Nová dohoda START, kterou Spojené státy a Ruská federace podepsaly v Praze v roce 2010 a která vstoupila v platnost v únoru 2011, byla před dvěma lety prodloužena do února 2026. Zavazuje obě země k tomu, aby až do ukončení platnosti smlouvy držely ve svém arzenálu stejný počet jaderných zbraní dlouhého doletu, jaký měly v roce 2018. 

Podle washingtonského Center for Arms Control & Non-Proliferation (Centra pro kontrolu zbrojení a nešíření jaderných zbraní) má Rusko přibližně 5 977 jaderných hlavic, z toho „nasazených“ 1 588, zatímco Spojené státy mají 5 550 jaderných hlavic, z nichž je 3 800 „aktivních“.

Nový START je nejnovějším pokračováním série dohod o strategických zbraních mezi největšími světovými jadernými mocnostmi, počínaje dohodou SALT z roku 1972.

Zpráva ministerstva zahraničí o nedodržování dohody „určitě přijde na přetřes“ na brífinku o nové dohodě START, který 1. února pořádá Asociace pro kontrolu zbrojení (ACS), uvedl Tony Fleming, ředitel pro komunikaci této nestranické skupiny se sídlem ve Washingtonu.

Na plánovaném brífinku ACS s názvem „Výzvy a vyhlídky pro další americko-ruskou regulaci jaderných zbraní“ vystoupí náměstkyně Rady pro národní bezpečnost Bílého domu, zástupce finského ministerstva zahraničních věcí a další lidé z institucí a univerzit se specializací v oboru.

Panelisté „budou diskutovat o přínosu Nové dohody START k bezpečnosti USA a Ruska, o jejím zavádění [a obavách z jejího nedodržování] a o vyhlídkách na budoucí americko-ruskou regulaci zbrojení,“ píše Steve Pifer z Brookings Institute a dodává, že Rusko „nedodržuje závazky vyplývající z Nové dohody START, pokud jde o napomáhání v inspekcích a pořádání zasedání dvoustranné konzultační komise“.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který si je zprávy amerického ministerstva zahraničí zřejmě vědom, řekl 30. ledna ruské státní tiskové agentuře RIA Novosti, že „je velmi pravděpodobným scénářem“, že by Kreml další smlouvu o kontrole jaderných zbraní se Spojenými státy nemusel podepsat, a tak by platnost Nové dohody START v roce 2026 vypršela.

Nový START „vyprší za 1 100 dní, 5. února 2026“, uvedla ACS. „Pokud Washington a Moskva nezahájí seriózní jednání o novém rámci pro regulaci jaderných zbraní, zůstanou ruský a americký jaderný arzenál poprvé od roku 1972 bez omezení.“

Ve svém prohlášení, které doprovází zjištění o nedodržení smlouvy, ministerstvo zahraničí uvedlo, že Rusko se také brání své smluvní „povinnosti sejít se na zasedání bilaterální poradní komise“, aby projednalo obvinění z nedodržení smlouvy. Americká strana ale dodala, že dveře pro řešení zůstávají otevřené.

„Rusko má čistou cestu, aby se vrátilo k plnému dodržování smlouvy. Jediné, co Rusko musí udělat, je umožnit inspekční činnost na svém území, stejně jako to dělalo po celá léta v rámci nové dohody START, a sejít se na zasedání bilaterální poradní komise. Nic nebrání ruským inspektorům vycestovat do Spojených států a provádět inspekce,“ uvádí se v prohlášení ministerstva. „Spojené státy jsou i nadále připraveny konstruktivně spolupracovat s Ruskem na plné realizaci Nové dohody START.“