Zdenka Danková

3. 2. 2023

Máme po volbách a vybrali jsme si hlavu státu. Na sociálních sítích mezi lidmi probleskují různé názory. Mezi prvními se hlásí úleva a naděje, že se na Pražský hrad navrátí slušnost a vstřícnost. Následují gratulace světových politiků, zejména od prezidenta Volodymira Zelenského z válečné Ukrajiny, Emanuela Macrona nebo i od poraženého kandidáta Andreje Babiše. Slovenská prezidentka se dokonce dostavila s gratulací osobně.

Blahopřání ukrajinského prezidenta Volodymira Zelenského. (Twitter)

„Sláva vítězům, čest poraženým – stavme mosty,“ parafrázuje jeden z uživatelů sociálních sítí.

„Neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš právě uznal výsledky voleb a jejich vítěze. Nyní je míček na vaší straně hřiště. Naše společnost má nyní unikátní příležitost začít nanovo,“ kvituje jeden z uživatelů Meta a nabádá:

„Poděkujme našim spoluobčanům, kteří volili jinak než my. Obětovali část svého volného času a tím dokázali, že jim na budoucnosti naší země záleží. Stále jsou zde miliony našich spoluobčanů, kteří na volby kašlou. …Nezapomínejme, že nepřítel není uvnitř, je tam venku…“

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se na síti zmínil o tom, že jeho neteř, v současnosti prodlévající v Austrálii, vážila cestu několika stovek kilometrů, aby mohla odvolit svého kandidáta. A že ji tedy její rodiče dobře vychovali.

Martin Uhlíř na Meta poukázal, že: „současný (dosluhující) prezident jezdil do do míst, kde získal nejvíc hlasů – nově zvolený prezident již před druhým kolem voleb ukázal, že neváhá jezdit právě do míst, kde měl podporu nejnižší“.

Dodal, že věří, „že budou probíhat setkání za účelem hledání konkrétních řešení problémů, které tam jinak prohlubují bídu a beznaděj našich spoluobčanů. Nového pana prezidenta (a vlastně tak trochu nás všechny) čeká nemálo práce. Ale hluboce smysluplná. Čím silnější je nejslabší článek, tím silnější je celek“, kvituje aktivní uživatel.

A ohledně komunistické minulosti generála Pavla pokládá dlouhou řečnickou otázku:

„To se Petr Pavel 24letou prací v demokratické armádě, 3letou službou demokratické České republice v nejvyšších patrech NATO, obdržením Státního vyznamenání ČR – Medaile Za hrdinství, amerického Řádu záslužné legie, francouzského Řádu čestné legie, belgického Řádu královské koruny, bulharského Čestného odznaku Ministerstva obrany „Svatý Jiří“ I. stupně, francouzského Kříže za vojenskou statečnost, Kříže obrany státu, Medaile Armády České republiky I. – III. Stupně, francouzského Národního řádu Za zásluhy, Záslužného kříže ministra obrany ČR II. a III. stupně, Medaile ministra obrany ČR Za službu v zahraničí KUVAJT III. stupně, Medaile ministra obrany ČR Za službu v zahraničí BOJOVÁ MISE III. Stupně – stále ještě nevykoupil ze své minulosti?“

Dan Přibáň tweetuje: „Sledovat, kdo všechno nadává na zvolení Pavla prezidentem, je tím nejlepším důkazem, že to byla velmi dobrá volba. Za pouhých šest dnů jsou z Petra Pavla na nervy:

– Čínští komouši

– Čeští komouši

– Rusko

– Robert Fico

– Jan Zahradil

– Marie Benešová

– Matěj Stropnický

– Kompletní Zemanova sebranka

Slušný výkon,“ dodává.

V narážce na Pavlův telefonát s tchajwanskou prezidentkou tweetuje Miroslava Němcová:

„Podle Marie Benešové se P. Pavel mohl dopustit trestného činu dle par.328. Trestným činem jsou dle ní zdvořilostní telefonáty, rozhovory do médií a schůzky s představiteli vlády a parlamentu. Tak to půjde do basy půl republiky. Pokud to tedy nemyslela v nadsázce.“

Bývalý premiér, Mirek Topolánek na svém tweeterovém účtě poznamenal:

„Klaus se diví: Pavel mluvil s Ukrajinou a Tchaj-wanem, ale se Zemanem ne. To je tragické…

Já se divím: Zeman mluvil s Putinem, Si Ťi-pchingem, ale s novým prezidentem ne. A to je ještě tragičtější…“

Poslední den voleb někdo na sítích zapůsobil, aby lidé měli dojem, že jeden z kandidátů na prezidenta zemřel. Proto se objevila zpráva od Petra Pavla:

„Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě. Někdo rozesílá jménem mé mluvčí falešnou kopii mého webu se zprávou o mé smrti. Antikampaň dosáhla nového dna… pojďme tomu říct rázné ne ve volbách! Sdílejte, pravda znovu zvítězí.“

Podpora od Andreje Babiše v závěru volební kampaně. (Twitter)

Další uživatelé sítě kvitují, že ohledně vzhledu teď máme „nejhezčího prezidenta v Evropě“.

Současně filatelisté i další věší hlavu, protože nově zvolený prezident si nepřeje, aby jeho portrét zdobil poštovní známku. Doufají, že si to ještě rozmyslí.

Miroslav Kalousek toto rozhodnutí ocenil: „To je velmi sympatické gesto. Jedno z těch, které mohou pomoci učinit úřad prezidenta více civilním,“ napsal na svém twitterovém účtě.

O svém nekonformním přístupu k úřadu předkládá Petr Pavel na Twitteru fotografii, na které se účastní společné večeře s premiérem Petrem Fialou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou:

„Děláme něco, co by mělo být naprosto normální, nepřekvapivé, a přesto se to stává událostí. Společná pracovní večeře s ústavními činiteli. O to důležitější je smáznout exkluzivitu těchto okamžiků a udělat z nich běžnou věc.“

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).