Andrew Thornebrooke

14. 2. 2023

Bílý dům potvrdil, že program špionážních balónů čínské armády byl zaměřen na špionáž Spojených států a jejich spojenců.

Koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady John Kirby na tiskové konferenci 13. února sdělil, že „Čína má program výškových balónů pro sběr zpravodajských informací, který je napojen na Lidovou osvobozeneckou armádu“.

Kirby uvedl, že tento čínský program se zaměřuje na „nejbližší spojence a partnery“ Spojených států, ale poskytuje „omezené dodatečné“ možnosti sběru zpravodajských informací. Nicméně, pokud by k jejich detekci nedošlo, mohly by podle něj další průlety balónů představovat pro Spojené státy vážné ohrožení národní bezpečnosti.

Od sestřelení čínského špionážního balónu u pobřeží Jižní Karolíny 4. února Spojené státy sestřelily další tři neidentifikované létající objekty, dva ve vzdušném prostoru USA a jeden ve vzdušném prostoru Kanady.

Kirby uvedl, že tyto tři nové objekty byly mnohem menší než první a že Spojené státy si stále nejsou jisté jejich účelem.

„Nepochybujeme o tom, že ten systém byl určen ke sledování, že to byl zpravodajský prostředek,“ řekl Kirby o prvním čínském špionážním balónu (sestřeleném 4. února).

„Věděli jsme přesně, co to bylo za věc. Ty další tři neměly pohon, neměly manévrovací schopnost, v podstatě je poháněl vítr. Nevíme jistě, zda měly aspekt sledování, ale nemůžeme to vyloučit.“

Kirby uvedl, že zjevné potíže Spojených států se sledováním všech čtyř objektů vyplynuly z obvyklého způsobu používání radaru, a že na základě nově získaných zpravodajských informací země své schopnosti zlepšuje.

„Pomalu se pohybující objekty ve velké výšce s malým radarovým průřezem jsou na radaru obtížně zjistitelné, a to i objekty tak velké, jako je čínský špionážní balón,“ řekl Kirby.

Dodal, že Spojené státy se budou z událostí nadále učit, včetně zkoumání trosek, a sdělil, že část konstrukce a elektroniky z čínského špionážního balónu byla o víkendu vyzvednuta ze dna Atlantiku.

Čínský program špionážních balónů poprvé veřejně potvrdil ministr zahraničí Antony Blinken 8. února, kdy také připustil, že Spojené státy pracují na poskytování zpravodajských informací desítkám dalších zemí postižených špionážními snahami režimu.

„Činíme tak proto, že Spojené státy nejsou jediným cílem balónového programu, který porušil suverenitu zemí na pěti kontinentech,“ uvedl tehdy Blinken.

„Pokud jde o to, kdo je za to zodpovědný, je to Čína. Na nějaké úrovni nezáleží na tom, kteří jednotlivci za to mohou nebo nemohou být zodpovědní. Faktem je, že Čína se do této nezodpovědné akce zapojila a porušila tak naši svrchovanost a územní celistvost a mezinárodní právo.“

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...